Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Kadınları Boşadığınız yada Boşamak İstediğiniz Zaman

sponsor

Bakara Süresi 231-232. Ayetin Tefsiri Abdülkadir Geylani

Kadınları boşadığını ve onlar da iddetlerini tamamladığı zaman ya onları güzellikle tutun ya da güzellikle bırakın“. Onların iddet bekleme süresi sona erdiğinde, size düşen, ya onlara tekrar dönüp, nikahınız altında akıl ve şeriata uygun bir tarza tutmak ya da onlardan ayrılmaktır. Böyle yapılırsa onlar sürenin uzaması ile zarar görmezler.

Haklarına tecavüz ederek zarar vermek için onları tutmayın“. Yine bu durumda size düşenlerden birisi de şudur: İçinizde onlara karşı hiçbir muhabbet ve bağlılık olmadığı halde, sırf zarar vermek için ve tıpkı cahiliyet insanlarının yaptığı gibi onları ölünceye kadar yanınızda tutmamaktır. “Böyle yapan, kendi nefsine zulmetmiş olur” İçinizden bu çirkin davranışı yapanlar, onun yaratma ve kudretinin zuhur mahallini işlevinden alıkoymak ve hikmetini ortadan kaldırmak suretiyle, Allah’ın cezalandırmasıyla kendi kendisini karşı karşıya bıraktığı için kendisine zulmetmiş olur.

Ey müminler !

Allah’ın ayetlerini eğlenceye almayın“. Sizin ahlak ve ahvalinizi ıslah için indirilmiş olan ayetleri birer eğlence aracı olarak görmeyin, onları hafife almayın, bilakis, Allah’ın cezalandırmasından sakının.

Allah’ın üzerinizdeki nimetini, sizlere öğüt vermek için, Kitap ve hikmetten indirdiği şeyleri düşünün“. Onun size ihsan ettiği nimetlerine karşı daima şükredin. Halinizin ıslahı için, dünya hayatında size yaşam yolunu gösteren kitaptan ve ahirette sizi tevhidin zirvesine ulaştıracak olan hikmetten size indirdiği ayetlerin gereğini yerine getirin. İşte bu ayetlerden sizin öğüt ve nasihat almanız gerekmektedir.

Allah’a karşı takva sahibi olun“. Onun hüsrana uğramasından ve intikamından korkun; onun kitabında açıkça belirtilmiş olan sınırları aşmayın. “İyi bilin ki Allah her şeyi bilendir (Bakara Süresi 231)”

Sizi ve sizin her şeyinizi kuşatmış olan Allah, ilm-i huzurisi (her şeyin yanında / içinde olan ilmi) ile, sizden hayır ve şer, zarar ve fayda adına ne sadır olursa, her şeyi bilir. Olup biten hiçbir şey onun ilminin dışına çıkamaz

Ey müminler !

Kadınları boşadığınız ve onlar da iddetlerini tamamladıkları zaman, onlar kendi aralarında örfe uygun bir şekilde anlaştıkları takdirde, kadınların, kocaları ile tekrar nikahlanmalarına mani olmayın

Kadınların nikahlarını bıraktığınızda ve onlar da rahmin temizlenmesi için gereken şer’an belirlenen süreyi tamamladıkları zaman, onlar kocalarına dönmek isterlerse, tıpkı cahiliye insanların cahiliye taassubu sebbiyle yaptıkları gibi onları hapsetmeyin ve ayıplamayın. “İşte bununla” Allah tarafından indirilmiş olan bu öğüt ve hatırlatma ile, “Allah’a ve ahiret gününe inanan kimselere öğüt verilmektedir“. Bu tür öğüt ve hükümlerle; Allah’a, ahiret gününe, cennet ve cehenneme inanan kimselere öğüt ve nasihat verilmektedir. “Bunlar”, yani bu öğüt, hüküm, edep ve ahlak nevinden şeyler, “Sizin için daha temiz ve daha nezihtir

Nefsinizin fasıt arzularından ve yanlış görüşlerinden tezkiyesi ve temizlenmesi için daha iyi ve kalbinizin nefsinize tabi olmaması için daha nezihtir. “Allah bilir; sizler bilemezsiniz (Bakara Süresi 232)”

Kullarının ahvalini düzelten Allah sizin için en uygun olanı bilir, ama siz bilemezsiniz. O halde size düşen, ona kulluk etmek, gönülden boyun eğmek ve onun emirlerine sarılmaktır.

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C: I / bkz: 216-218

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı