İslam'i Bilgiler

Kalbinde Zerre Kadar İmanı Olan Kimsenin Durumu

sponsor

Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır: Melekler, kalbinde zerre miskali, yarım miskal, çeyrek miskal, kıl ve zerre kadar iman bulunanı ayırırlar. Geriye kalanlar, imanları zerre ile miskal ağırlığı arasında olanlardır. Bunların hepsi de cehenneme girerler, ama orada farklı yerlerde bulunurlar. Bu hadise dayanarak, kalbinde dinar ağırlığınca iman bulunan kimselerin dahi işledikleri günahların büyüklüğünden dolayı cehenneme atılacaklarını söyleyebiliriz.Yine bu hadise göre:

Zerre miktarı imanı bulunan kimseler cehennemde sonsuza dek kalmayacaklardır.

Kalbindeki imanı dinar ağırlığından fazla olanlara gelince, ateşin bunlar üzerinde gücü olmayacaktır. Bunlar iyi insanlar arasında yer alacaklardır. Kalbindeki iman, zerreden daha hafif olanlar ise, cehennem ateşinden kurtulamayacaklardır. Çünkü bu kimseler zahirde mümin adını taşıyor olsalar da Allah Teala bunlardaki günahkarlık ve nifak halini yakinen bilmektedir. O buyurdu ki: ‘Günahkarlar kesinlikle cehennemdedirler (İnfitar 14) . Oradan asla kaçamayacaklar (İnfitar 16)

Daha sonra miskal ve zerre miktarı da olsa, imana sahip olanlar cennete gireceklerdir.

Ama bunlar da cennetin değişik derecelerinde yer alacaklardır. İmanı, miskal ağırlığından fazla olanlar, illiyyunun da üstünde bir bir kata yerleşeceklerdir. Bunların üstünde de her biri yerden göğe kadar yüksek olan yıldızlar boyunda olan katlarda yüksek derece sahipleri sıralanacaktır. Müminlerin hepsi de değişik makam ve farklı yüksekliklerde olmak üzere cennette toplanacaklardır. Allah Resulü (s.a.v) buyurdu ki: İnsanın dışında hiçbir varlık, benzerinden bir kat hayırlı olamaz.

Gerçekten de yakin sahibi bir müminin kalbi bir Müslümanın kalbinden bin kat daha hayırlıdır. Çünkü onun imanı, yüz müminin imanından daha üstün, Allah’a dair ilmi de yüz Müslümanın ilminden defalarca fazladır

Kaynak: Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C: 1 / bkz: 398

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı