Bilgi Kütüphanesi

Kalu Bela Ne Demektir?

sponsor

Allah dünyayı ve içindeki varlıkları yaratmadan evvel, öncelikle gelmiş ve gelecek bütün insanların ruhlarını yaratmıştır. Bunları ruhlar alemi denilen bir alemde bir araya getirmiştir. Daha sonra hepsini birden huzurunda toplayarak kendilerine hitaben:

(Ben sizin Rabbiniz değil miyim? diye sormuştur.

Ruhlar da:

Evet, sen bizim Rabbimizsin, diye cevap vermişlerdir. “Yalnız sana ibadet eder yalnız senden yardım dileriz” demişlerdir.

İşte bu konuşmanın vuku bulduğu zamana, Kalu Bela denir.

Allah daha sonra insan ruhunun bu sözünde ne derece samimi ve doğru olduğunu ortaya çıkarmak için, bu dünyayı bir imtihan yeri olarak yaratmıştır. Ve her bir ruhu ayrı bir bedene yerleştirerek, onları belli zaman aralıklarıyla bu imtihan meydanına göndermiştir. Bِöylece insanın ِönüne iki yol açılmıştır:

Ya akıl ve iradesini iyiye kullanarak Kalu Beladaki gibi Allah’ı’‎ Rab tanımak da devam edecektir. Yahut da iradesini ve akl‎n‎ kötüye kullanarak Rabbini ve Allah’ı inkar edecek, O’na kulluktan kaçacak, şeytanın yoluna sapacaktır

Allah’a sonsuz ‏şükürler olsun ki, biz Müslümanlar, Kalu Bela zamanı‎nda Rabbimize verdiğimiz sözde duran kimseleriz. İn‏allah son nefesimize kadar da bu sözümüzde durmaya devam edeceğiz

Kaynak: Turan Yaz‎l‎m / Mür‏it 5

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı