Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
7,5345
EURO
8,9835
ALTIN
411,42
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
9°C
Bursa
9°C
Çok Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
11°C
Salı Parçalı Bulutlu
15°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
16°C
Perşembe Yağışlı
10°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Kamer Süresi (Beyanu’l-Hak) Meali ve Tefsiri

06.01.2021
0
A+
A-

Kamer Süresi 1-3 ayetlerin Meali ve Tefsiri

Kamer Süresi 1 ve 3 Ayetlerin Meali: Kıyamet saati yaklaştır. Ay da yarıldı. İnkar edenler eğer mucizevi bir işaret görseler hemen ondan yüz çevirir ve ‘Hep aynı sihirdir’ derler. Bunlar, Allah’ın ayetlerini yalanladı ve keyfi arzularına / hevalarına uydular. Oysa olması gereken şey olacaktır

Kamer Süresi 1 ve 3 Ayetlerin Tefsiri: Dileyen iman edecek, dileyen de inkar edecektir. Sonuçta, amellerin değerlendirileceği hesap günü de gelecektir. O gün herkes iman ve inkarının karşılığını tam olarak alacaktır.

Kamer Süresi 4-17 ayetlerin Meali

Kamer Süresi 4-8 Arası Ayetlerin Meali: Andolsun ki onlara kötülüklerden uzaklaştıracak mesajlar içeren nice haberler geldi. Bunlar son derece ikna edici bilgilerdir. Fakat uyarılar onlara fayda vermedi. Peki öyleyse, sen de onlarda yüz çevir. Bir çağırıcı hiç görülmedik bir şeye çağırdığı gün onlar, gözleri önlerine eğilmiş olarak kabirlerinden çıkacak ve dört bir yana saçılmış çekirge sürüsü gibi boyunlarını uzatarak o çağırıcıya doğru süratle koşacaklardır. O kafirler: Bugün çok zorlu bir gündür diyecekler

Kamer Süresi 9-17 Arası Ayetlerin Meali: Kendilerinden önce Nuh’un kavmi de yalanlamıştı. Evet kulumuzu yalanladılar ve ‘O bir mecnundur’ dediler. Nuh’u yıldırdılar. O da ‘Rabb’im ! Ben mağlup edildim, bana yardım et’ diye Bize dua etti. Biz de bunun üzerine bardaktan boşanırcasına yağan yağmur ile göğün kapılarını açtık. Arzın her tarafından kaynaklar fışkırttık ve takdir edilen plana göre (göğün ve yerin) suları birleşti. Nuh’u, tahtalar ve çivilerle inşa edilmiş gemiye bindirdik.

Gemi, inkar olunan Peygamber’e bir mükafat olmak üzere nezaretimiz altında yüksek dalgalar arasında yüzüp gidiyordu. Biz o gemiyi bir ibret olarak bıraktık, şimdi ondan ibret alan var mıdır? Onlar benim azabım ve uyarılarım nasılmış gördüler! Andolsun ki Biz, öğüt alınsın diye Kur’an’ı kolaylaştırdık; hiç düşünüp de öğüt alan var mı?

Kamer Süresi 9-17 ayetlerin Tefsiri

Kamer Süresi 9-17 Arası Ayetlerin Tefsiri: ‘Her tarafı su bastığında, hem sizin için bir ibret olsun hem de anlayan kulak işittiği zaman anlasın diye sizi yüzen gemide biz taşıdık (Hakk 11-12)’. Şimdi bunu işitip anlayan ve bundan ibret alan var mı ki !

Muhataplar, anlamada ve uygulamada güçlük çekmesinler ‘Muttakileri müjdeleyesin (19/97)’ ve ‘işitenler öğüt alsınlar diye Biz, Kur’an’ı senin lisanın ile kolaylaştırdık (44/58)’. Ayrıca açık seçik bir metin ve dil ile; hakikat, mecaz, teşbih, temsil ve konuyu farklı yönleriyle tekrarlamak suretiyle beyan çeşitlerinin hepsini kullanarak daha da kolaylaştırdık. Çünkü ‘Bu, ayetlerini inceden inceye düşünsün ve akıllılar öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır (38/29)’

Kamer Süresi 18-22 Arası Ayetlerin Meali: Ad kavmi de uyarıları yalanlamıştı; azabımın ve uyarımın nasıl olduğunu onlar da gördüler. Üzerlerine, uğursuz, hiç bitmeyecekmiş gibi gelen bir günde kesintisiz esen, soğuk ve şiddetli bir fırtına gönderdik; sanki içi boş kütüklermiş gibi onları yerlerinden söküp (ordan oraya) savuruyordu. Benim azabım ve uyarılarım nasılmış, gördüler. Andolsun ki Biz, öğüt alınsın diye Kur’an’ı kolaylaştırdık; hiç düşünüp de öğüt alan var mı?

Kamer Süresi 23-28 Arası Ayetlerin Meali: Semud kavmi de uyarıları yalanlamış ve şöyle demişti: Biz, içimizden bir adama mı uyacakmışız? O zaman biz, kesinlikle sapkınlık ve çılgınlık etmiş oluruz. Öğüt verme görevi / vahiy aramızdan ona mı düşüş? Hayır, küstah bir yalancıdır o ! Onlar, yarın kimin küstah bir yalancı olduğunu bileceklerdir. Bir imtihan vasıtası olarak onlara deveyi gönderen de kuşkusuz Biz idik. Öyleyse (Ey Salih), onların akıbetini gözet ve sabret. Onlara suyun deve ile kendi aralarında teksim edildiğini ve her içimin nöbetleşe olduğunu da söyle dedik.

Kamer Süresi 29-32 Arası Ayetlerin Meali: Bu haber üzerine (dokuz kişilik bir çete) arkadaşlarını çağırdılar ve aralarında fikir alış-verişi yapıp deveyi boğazladılar. Tabii ki azabımın ve uyarılarımın ne demek olduğunu da gördüler! Onlara korkunç bir sayha gönderdik de ağıldaki çiğnenip ufalanmış ata döndüler. Andolsun ki Biz, öğüt alınsın diye Kur’an’ı kolaylaştırdık; hiç düşünüp de öğüt alan var mı ki?

Kamer Süresi 33-40 Arası Ayetlerin Meali: Lut’un kavmi de uyarılarımızı yalanladı. Biz de Lut’un ailesi hariç, onların üzerlerine taşlar savuran bir kasırga gönderdik. Onları tarafımızdan bir nimetle seher vakti bölgeden çıkarıp kurtardık; Biz, şükredenleri işte böyle ödüllendiririz. Andolsun ki Lut, onları uyarmış; azaba çarptırmamızın çetin olacağını kendilerine haber vermişti. Fakat onlar uyarılarımızı dikkate almayıp şüphe ile karşılamışlardı. Onlar (pis emellerine alet etmek için) Lut’tan misafirlerini istediler. Biz de onların gözlerini silme kör ettik. Şimdilik, azabımı ve uyarımı dinlememenin cezasını tadın dedik. Azabımız, bir daha kalkmamak üzere sabah erkenden üzerlerine çöküverdi. Şimdilik. azabımı ve uyarılarımı dinlememenin cezasını tadın dedik. Andolsun ki Biz öğüt alınsın diye Kur’an’ı kolaylaştırdık; hiç. düşünüp de öğüt alan var mı ki ?

Kamer Süresi 41-42 Ayetlerin Meali: Uyarılarımız Firavun ailesine de gelmişti. Onlar mucizelerimizin tamamını yalanladılar. Güçlü ve muktedir bir kişi düşmanını nasıl yakalayıp cezalandırırsa, Biz de onları işte öyle elimize alıp cezalandırdık

Kamer Süresi 43-48 Arası Ayetlerin Meali: Sizin kafirleriniz, önceki kafirlerden daha mı hayırlıdır? Yoksa ilahi kitaplarda sizin berat ettiğiniz mi yazılmıştır? Yoksa onlar, biz yenilmez bir topluluğuz mu diyorlar? Bu topluluk da yakında hezimete uğratılacak ve arkalarını dönüp kaçacaklardır. Onlara vaat edilen zaman kıyametin kopma anıdır. O an ne korkunç, ne acı verici bir andır. Kuşkusuz suçlular bir sapkınlık ve çılgınlık içerisindedirler. Yüz üstü cehenneme sürüklendikleri gün onlara ‘Tadın çılgın alevlerin sizi okyaşıyışını’ denir.

Kamer Süresi 49-55 Arası Ayetlerin Meali: Kuşkusuz, Biz her şeyi bir ölçü, hesap ve plan dahilinde yarattık. Bizim işimizin yerine gelmesi için bir an kafidir. Aynen göz açıp kapamak gibi. Sizin gibi nice toplulukları helak ettik; hiç düşünüp de ders alan oldu mu?! Onların yaptıkları her şey kitaplarda kayıtlıdır, küçük büyük denilmeyip hepsi yazılmıştır. Kuşkusuz Allah’a karşı gelmekten titizlikle sakınan müminler cennetlerde, nehirlerin kıyılarında, güçlü bir Hükümdarın katında, doğruluk makamında olacaklardır.

Kaynak: M. Zeki Duman Beyanu’l-Hak / C: 1 / bkz: 280-284

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.