Nisa Süresi MealiTefsir

Kasten Bir Mümini Öldürmenin Cezası Nedir?

Nisa Süresi 92. Ayet Meali: Bir mümin, bir mümini ancak hata sonucu öldürmüş olabilir! Bir mümini hata ile öldüren kimse, mümin bir köle azat eder ve -sadaka niyetiyle bağışlamaları hariç -ölenin ailesine bizzat teslim edilecek bir de diyet öder! Eğer öldürülen mümin olup düşmanınız olan bir toplumdan ise, sadece mümin bir köle azat eder; şayet aranızda antlaşma bulunan bir toplumdan ise, hem öldürülenin ailesine bizzat teslim edilecek bir diyet öder hem de bir mümin köle azat eder. Bunu bulamayanlar, Allah’ın tövbesini kabul etmesi için peş peşe iki ay oruç tutarlar. Allah her şeyi bilir, her şeyi yerli yerince yapar. 

Nisa Süresi 93. Ayet Meali: Bir mümini kasten öldüren kimsenin cezası, içinde ebEdi kalacağı cehennemdir; Allah ona gazap etmiştir; ona lanet etmiştir ve onun için büyük de bir azap hazırlamıştır!

Nisa Süresi 92 ve 93. Ayet Tefsiri

İslam’da tövbe, bir daha işlememek üzere suçu terk etmek, yaptığına pişman olarak Allah’a yönelmek, suçunun affedilip cezasının bağışlanmasını yüce Mevla’dan niyaz etmek ve tövbesinin alameti olarak salih amel işlemek demektir. Kul cahilce yaptığı hatasını bilir, vakit geçirmeden Allah’a yönelir, içtenlikle bağışlanmasını niyaz eder ve uslandığını söz, iş ve davranışlarıyla de ispata çalışırsa, hiç şüphesiz, Allah onu mutlaka affetmiştir. Bu hususta Furkan suresinin şu ayetlerini de hatırlamak gerekir:

“(Rahman’ın kulları), Onlar, Allah’la birlikte başka bir tanrıya dua etmezler, Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar, zina da etmezler. Kim bunları yaparsa günaha düşer, ahirette azabı katlanır, hor ve hakir olarak azapta ebedi kalır; ancak bunlardan tövbe edip iman eden ve salih iş yapanlar hariç; zira Allah, onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhametlidir. Kim Rabb’ine yönelip salih iş yaparsa, kuşkusuz o, tövbesi kabul edilmiş kimse olarak Allah’a döner.” (Furkan  68-71)

İbn Abbas’a (r.a.) sorulmuştur;

Kebire, yani büyük günah sahibi bir kimse tövbe etmeden ölmüşse, bunun affı umulabilir mi? Verilen cevap şudur: “Tövbe etmedikçe müminin katili affedilmez.” sözünü bilen bir kimsenin, büyük günah işleyip de tövbe etmeden ölen bir kimsenin affedileceğini ummasına şaşmamak mümkün değildir.”

Kasten adam öldürmenin cezası, maktulün ailesi tarafından affedilmediği taktirde kısastır

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C: III / bkz: 325-327

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı