Bilgi Kütüphanesi

Kendimize Hangi Soruları Sormalıyız?

sponsor

1-► Beni mutlu eden şeyler nelerdir ve bunları elde etmek için neler yapabilirim?

Cevap: Eğer her gününüzü mutlu bir biçimde yaşayabilme yeteneğimizi geliştirmek istiyorsak, önce bu amacımızı kendi hayallerimize göre tanımlamalı ve neler beklediğimizi ortaya koymalıyız. Bunu da birlikte yaşadığımız, düzene uymuş vatandaşların bize yutturmak istedikleri basma-kalıp sözlere göre değil, kendi gerçek istek ve ihtiyaçlarımıza göre yapmalıyız.

Kısa bir süre önce televizyonda izlediğim dindar bir bey, şöyle konuşmaktaydı: Günü geldiği zaman, birlikte yaşadığımız insanlar için yaptığımız iyiliklerin hesabı bizim defterimize kaydedilecek

Başkalarının mutluluğu için özveride bulunmak, iman sahibi insanların içini rahatlatabilir, ama her şeyden önce kendi mutluluğumuzdan sorumlu olduğumuzu niçin unutuyoruz?

Nasıl mutlu oluruz?

Gerçek ihtiyaçlarımız nelerdir ve bunları karşılayabilmek için neler yapabiliriz ya da neler yapmayı isteriz?

2-► Paranın, mal sahibi olmanın ve kendimi güven içinde hissetmemin benim için ne önemi var?

Cevap: Bizi eğiten kişiler, bıkıp usanmadan kendi mutluluk formüllerini beynimize kazımaya çalışırlar. Bu formül şudur:

Çok çalışan çok para kazanır. Mal, refah, sağlık ve güvenlik gibi bizi mutlu eden her şeyi para ile satın almak mümkündür

Bu formüle uyan bir hayat sürdürenler, mutluluğu bulmayı ümit edebilirler. Ama eğer siz bu insanlardan biri değilseniz, kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: Kendimi para, mal ve refaha olan bağlılığımdan kurtarmak için nasıl bir yol bulabilirim?

4-► Nasıl yaşamak istiyorum? İstediğim gibi yaşayabilmek için şimdiye dek sürdürdüğüm  hayat tazında ne gibi değişiklikler yapmam gerekiyor?

Cevap: Eğitimcilerimiz bizi, hep daha modern ve yeni olanı tercih edeceğimiz şekilde eğittiler. Yenilerini satın alana dek, eskileri bize  gülünç göstermek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Çoğu insanın kendini yönlendirdiği refah ölçüleri bunlar oldu. Oysa, gerçekten neye ihtiyacımız olduğunu görmek ve kendimizi buna uygun davranabilmek için bilinçlendirmek, aynı zamanda dışa olan bağımlılığımızdan kurtulmamız anlamına gelir. Gerçek imkan ve ihtiyaçlarımıza uyacak olan;

Kendimize göre bireysel hayat tarzımız nasıl olmalıdır?

Aşırı tüketime yönelik davranış biçiminin etkisinden kurtulup, kendimize uyan sınırlarımızı çizmeye yarayacak olan gücü eld etmek için ne gibi egzersizler yapmalıyız?

5-► Kendimi her yönümle nasıl tanıyabilirim ve sağlıklı bir egoizme nasıl sahip olabilirim?

Cevap: Bir çok insan, şu an olduğundan daha değişik olmak ister. İnsanlar, özendikleri ve örnek aldıkları kişiler gibi davranmak için büyük bir çaba harcarlar. ama bu arada kendi yeteneklerini körelttiklerinin farkına varamazlar.

Evlerini dergilerde gördükleri gibi döşerler. Saç biçimleri, giyim-kuşamları ve davranışları özendikleri insanlarınkine benzer. İmkanları yeterli olanlar yüzlerini, göğüslerini veya kulaklarını bazı ölçülere uyacak şekilde kestirip-biçtirirler. Oysa bunlar, insanlara kendilerini yadsımayı öğretenlerin öne sürdükleri ölçülerdir.

Kendi özgün kişiliğini arayan sağlıklı bir egoist, bu kişiliği yalnızca kendi içinde bulabilir. Tabii ki bunu yapabilmek için ciddi bir çaba harcaması gerekir. Hayatını kendi arzuladığı ölçülere göre biçimlendirmek isteyen bir insana gerekli olan kendini bulma yeteneği nasıl geliştirebilir?

6-► Sağlıklı kalabilmek için her gün neler yapabilirim?

Cevap: Sadece hastalıklara karşı sigortalanmamız ve sağlığımız için herhangi bir sigortanın olmayışı çok ilginç bir durum değil midir? Bu durumun nedeni, endüstrinin bizim hastalıklarımız nedeniyle milyarlar kazanmasıdır. Sağlıklı olduğumuz sürece müşteri olarak bir öneminiz yoktur. Yani sağlıklı olmamızdan, sadece kendimiz kazançlı çıkarız. Peki ama bunun için kendimize ödediğimiz bedel nedir? diye hiç düşündünüz mü? Ama hastaneye yatırıldığımızda uzmanların profesyonelliğine teslim oluruz

Kendi sağlığımızdan hastaneler değil de, kendimizin kazançlı çıkmamız için kendi sağlığımızın en iyi uzmanı olmalıyız. Bunu başarmak için neler yapabiliriz?

7-► Hayatta ki hedeflerime ulaşabilmek için hayal gücümden nasıl yararlanabilirim?

Cevap: Eğiticilerimiz tarafından kasıtlı olarak en fazla baskı altına alınan yeteneğimiz, hayal gücümüzdür. Özgür ve mutlu bir biçimde yaşayabileceğini hayal edemeyen bir insan, eğiticilerine olan bağımlılığından kurtulmak  düşüncesini de aklına bile getiremez.

Kendimize özgü hayallerimiz olmaması için, eğiticilerimiz bize, kendi hayallerini yutturmaya çalışır ve satmak istedikleri şeylerin rüyasını görmemizi ve hayalini kurmamızı isterler. Arzularımızı yönetme ve hayallerimize ambargo koyma yollarında da sınırsız bir yaratıcılık gösterirler. Bu eylemeleri, biz, onların hayallerini kendi hayallerimiz olduğuna inanarak benimseyinceye dek sürer.

Bu bağımlılıktan nasıl kurtulabiliriz? Kendi hayal gücümüzü davranışlarımızın motoru haline nasıl getirebiliriz?

Kaynak: Josef Kırschner / Özgürce Yaşama Kılavuzu / bkz: 54-59

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı