İmam Gazali Sözleri

Kendimizi Geliştirmek Ve Yetiştirmek İçin Yapılacak Aktivite Ve Davranışlar

sponsor

Allah Yoluna Girmek İçin

İşlediği günahlardan sakınmadığı halde, işlediği kötülükler de, dinin gizliliklerini öğrenmek isteyen bir kimsenin durumu Arapça dilini bilmeden Kur’an tefsirine çalışan kimsenin durumuna benzer. Çünkü tefsir yapabilmek için önce Arapçayı bilmeli ki, o ilmin incelik ve gizliliklerini bilebilsin.

Allah yoluna girebilmek için de önce dinin görünen hükümleri, emirleri yapılır, sonra görünmeyen gizliliklerine geçilir. Bu dört perdeyi önceden kaldırıp makam ve mevki hırsını gönlünden atan kimse gusül abdestiyle beraber bütün kötülüklerden temizlenip namaza hazırlanan kimseye benzer.

Cemaatle namaz kılmak için imam nasıl gerekli ise, o insan için de böyle bir şeyhin ve üstad (önder, yol gösterici)’in bulunması gereklidir. Çünkü şeytanın yolları çok, dinin yolu tektir. Eğer böyle bir yol gösterici bulamazsa o zaman şeytanın bütün açık yolları ona görünür. Bu yolun baş rehberi de şeytandır. Şeytan onun öndersiz din kapılarından geçemediğini görünce kendi yoluna davet eder.

Uçsuz bucaksız çöllerde rehber (yol gösterici)’siz olarak yola çıkan kimsenin durumu nasıl korkunç ve bilinmez ise ve yine kendiliğinden biten ağaç nasıl bakılmadığı, aşılanmadığı ve sulanmadığı zaman kurumaya ve yok olmaya mahkumsa, şeyhsiz, imamsız bir kimsenin sonu da böyle tehlikeli olur.

Kendiliğinden büyüyen ağaç aşılanmadığı zaman meyve vermediği gibi, önderi olmayan insan da dinin gerçek yolunu bulamaz. Bu verdiğimiz açıklamalardan anlaşılıyor ki, Allah yoluna giren kimsenin en büyük dayanağı önderidir. Mürid (Allah yoluna giren kimse) zikrinde ve ibadetlerinde, nefsin terbiyesinde önderine, şeyhine karşı gelmemelidir.

Haricen Not: Bu zamanda böyle bir mürşid, böyle bir alim bulabilir misiniz bilmiyorum ama; önderiniz de şeyhinizde ilk başta Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve sahabenin ahlakı üzerine yaşamak ve zamanımızdan çok eski alimlerin (İmam Gazali, İbn Kesir, Ebu Talib el-Mekki, Haris el-Muhasibi) gibi alimlerin kitaplarını okuyarak ilim sahibi olmak, öğrenmek gerek. İlerleyen kıssalarda geleceği üzere alimler hakkında da bir bölüm aktarılacaktır.

Kaynak: İmam Gazali / el-ihya / C:3 / bkz: 219

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı