Namaz İlmihali

Kerahat Vakti Çizelgesi

Kerahat Vakitleri Çizelgesi

Bazı vakitler vardır ki bu vakitlerin bazılarında nafile, bazılarında ise hem nafile hem de kaza namazı kılınmaz.

Kerahat Vakitleri ve Sebepleri

► Sabah imsak girdikten sonra güneş doğuncaya kadar nafile namaz kılınmaz. Bu imsak ile güneş doğması arasında, sadece sabah namazının sünneti, farzı ve kaza namazları kılınır.

► Sabah güneş  doğduktan sonra ilk 45-50 dk içinde hem nafile hem de kaza namazı kılınmaz. Şayet sabah bazı sebeplerden dolayı kılamadıysanız eğer; Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği vakte kadar,  o günkü sabah namazının sünnetini ve farzını kılabilirsiniz. Ancak niyet ederken kazaya diye belirtmek gerekir.

► Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anında; hem kaza hem nafile hiçbir namaz kılınmaz. Yani öğle namazı için 40-45 dk kaldıktan sonra.

İkindi namazından sonra  güneşin batmasına 45-50 dk kalıncaya kadar olan vakit. Bu vakitlerde nafile namaz kılınmaz ama kaza namazı kılınabilir.

► Akşam namazına 40-45 dk kaldıktan sonra nafile namaz kılınmaz. Şayet o günün ikindi namazı kılınmadıysa eğer, sadece ikindi namazının farzı kılınır sünneti kılınmaz. Örneğin akşam ezanına 5-10 dk olduğu halde, siz o günün ikindi namazını kılmamışsanız eğer; bu 5-10 dk içerisinde sadece o günün ikindi namazının farzını kılabilirsiniz.

Kerahat vaktinden namaz kılınmamasının sebebi

Bu saatlerde ateşe tapanların ibadet zamanıdır. Onlara benzememe açısından bu vakitlerde namaz kılmak yasaklanmıştır.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı