Nefis Muhasebesi

Kibir Hakkında Kur’an Ayetleri

sponsor

Allah Kur’an-ı Kerim’in bir çok ayetlerinde kibri, zorlayıcılık (cebbar)’ı ve büyüklenenleri yermiştir. 

Yüce Allah buyuruyor ki; Yeryüzünde Haksız yere kibirlenenleri, ayetlerimi anlamaktan çevireceğim (A’raf Süresi 146) ve başka ayeti celile de ise;  İşte Allah, her mütekebbir zorbanın kalbini böyle mühürler (Mü’min Süresi 35)

Ve yine yüce Allah başka ayetlerde buyuruyor ki; O Peygamberler, düşmanları üzerine Allah’tan zafer istediler ve her inatçı zalim de hüsrana uğradı (İbrahim Süresi 15), Şüphesiz o (Allah) büyüklük taslayanları sevmez (Nahl Süresi 23), Yemin olsun ki, onlar nefislerinde büyüklük ve inat tasladılar, büyük bir azgınlıkta bulunarak sınırı aştılar (Furkan Süresi 21)

Bana ibadet etmekten büyüklenip yüz çevirenler, şüphesiz Cehenneme küçülmüş kimseler olarak gireceklerdir (Mümin Süresi 60)

Kibri kötüleyen birçok ayet vardır. Bu konuda ki hadisleri zikretmeye başlayalım;

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki;

1-) Kalbinde hardal tanesi kadar kibir olan kimse Cennet’e giremez. Yine kalbinde hardal tanesi kadar imanı olan kimse Cehennem’ girmez.

2-) Allah; kibir gömleğim, büyüklük elbisemdir. Bunların birinde benimle çekişmeye gireni, hiç aldırmadan Cehenneme atarım buyuruyor.

3-) Kul kendini beğendiği zaman, cebbar (zorlayıcı) lardan yazılır. Cebbarlara verilen azabın aynısı onlara da isabet eder.

4-) Cehennemden, gören iki gözü, duyan iki kulağı ve konuşan dili olan bir boyun çıkar ve şöyle der: Ben üç kimse için gönderildim;

► Kibirlenen zalimlere

► Allah’a ortak koşanlar

►Resim yapanlara

5-) Cennet ile cehennem üstünlük yönünden birbirleriyle yarıştılar. Cehennem dedi ki; Bütün büyükler, kibirliler ve cebbarlar bendedir.

Cennet dedi ki: Ya Rabbi, neden bana hep insanların zayıfları, düşükleri ve acizleri giriyor;

Yüce Allah buyurdu ki; Sen benim rahmetimdensin, ben seninle istediğin kullarıma rahmet ederim

Cehennem içinde şöyle buyurdu: Sen de benim azabımdansın, seninle de dilediğim kullara azap ederim. Her ikinizi de dolduracağım.

6-) En yüce cebbar olan Allah’ı unutup cebbarlık taslayan ve bunda sınırı aşan kullar ne kötüdür! Yine kibirlenen ve sallanan kullar da ne kötüdür ki, Ulu Kebir olan Allah’ı unuturlar. Yine çürüyüp yok olacağı meras’ı unutup ondan gafil olan kullar ne kötüdür! Yine o kullar ne kötüdür ki; başlangıçları ile sonlarını unutup azar ve taşkınlık ederler.

7-) Cehennem ehli çirkin sözlü, obur, sallana sallana, kibirlenerek yürüyen, arkadaşlarına karşı büyüklük taslayan, mal istif eden, hakkı yasaklayan kimselerdir. Cennet ehli ise, zayıf ve aza kanaat eden kimselerdir.

Hz Ebu Bekir diyor ki; Bir Müslüman başka bir Müslümanı katiyyen hakir görmesin. Çünkü hor görülen insanlar, Allah katında büyük olurlar.

Hasan-ı Basri diyor ki; Günde en az iki defa pisliğini yıkamak zorunda olan, sonra da dönüp yerlerin ve göklerin cebbar (zorlayıcı)’ı olan Allah ile çekişmeye giren Ademoğluma hayret ediyorum.

Süleyman’a sordular;

► İyiliğin fayda vermediği kötülük hangisidir?

► Dedi ki;

► Kibirdir.

Nu’man b. Bişr diyor ki;

Şeytanın insanları kandırmak için kullandığı çeşitli alet ve süsleri vardır. Bunlardan biri de, Allah’ın vermiş olduğu nimetlere karşı gösteriş, kullarına karşı kibirlilik ve nefsin isteklerine uymaktır.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:3 / bkz: 935-940

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı