Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,0549
EURO
9,6436
ALTIN
451,53
BIST
1.403
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sağanak Yağışlı
22°C
Bursa
22°C
Sağanak Yağışlı
Perşembe Gök Gürültülü
19°C
Cuma Çok Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Parçalı Bulutlu
23°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Kibirli İnsan Davranışları

07.12.2020
0
A+
A-

Kibrin, Allah’a ve Allah’ın Peygamberi ile diğer insanlara yapılabileceğini bil. İnsan hem zulmedici (zalim) hemde bilgisiz (cahil) olarak yaratılmıştır. Bazen yaratılmışlara, yani halka, bazende yaratıcıya yani Allah’a karşı kibirlilik eder. Şu halde kibir yapılan kimselere göre üç bölüme ayrılır.


Allah’a Karşı Yapılan Kibir: Kibrin en şiddetli ve en kötü olanı budur. İnsanı bu yola sürükleyen şey de bilgisizlik ve taşkınlıktır. Bunların en tipik misali, Nemrud’dur. O kendi kendine göklerin Rabbi ile savaşmayı düşünmüştür. Ondan başka bu konuda diğer bilgisizlerden gelen bir çok rivayetler vardır. Allah’lık iddiasında bulunan Firavun, kendisine arız olan kibirden dolayı ‘Ben sizin Yüce Rabbinizim’ demişti de Allah’a kul olmayı reddetmişti.

Böyleleri hakkında Yüce Allah buyuruyor ki; ‘Bana ibadet etmekten büyüklenip yüz çevirenler, muhakkak ki Cehennem’e küçülmüş olarak gireceklerdir (Mümin Süresi 60). Yüce Allah buyuruyor ki: Kafirler: Rahman’a secde edin denildiği zaman derler ki; Rahman ne imiş. Ey Muhammed bize emrettiğin şeye mi secde edeceğiz. Bu emir onların imandan uzaklaşmalarını büsbütün artırır (Furkan Süresi 60)

Peygamberlere Karşı Yapılan Kibir: Bu kibir de, onların kendileri gibi bir insana uymalarına engel olur. Bu kibir bazen bilmeyerek olur ve körü körüne kibirlendikleri için Peygambere uymaz. Böylece, bilgisizliğin karanlığına gömülürler. Bazen de bilerek yapılır. Nefsi onun hakkı kabul etmesine ve Peygambere tabi olmasına engel olur.

Yüce Allah buyuruyor ki; ‘Firavun ve kavmi şöyle dediler: Biz bizim gibi iki insan olan Musa ve Harun’a mı inanacağız (Müminun Süreis 47)

Sizin gibi bir insana itaat edecek olursanız, hüsrana uğrayacağınız şüphesizdir (İbrahim Süresi 10). Bize kavuşmayı ummayanlar şöyle dediler: Üzerimize melekler indirilseydi ya, yahut Rabbimizi görseydik (de bize doğru haber verseydi) yemin olsun ki onlar nefislerinde büyüklük ve inatlık taslamış ve büyük azgınlıkta hududu aşmışlardır (Furkan Süresi 21).

Firavun Allah’a da, Peygambere de kibirlenmiş ve büyüklük taslamıştır.

  • İslam büyüklerinden Vehb diyor ki; Musa Peygamber Firavun’a dedi ki: *İman et, mülkün, hükümdarlığın gene senin olsun
  • Firavun dedi ki: Haman ile görüşeyim
  • Haman dedi ki: Bunu nasıl istersin. Sen aramızda kendine ibadet edilen bir ilahsın. Şimdi kendin ibadet eden bir kul olmak mı istiyorsun?
  • Bunun üzerine Firavun Allah’a kul, Musa Peygambere ümmet olmaktan kaçındı.

Allah’ın Yüce Kur’an’da bildirdiği gibi Kureyş’ten bir grup: ‘Bu Kur’an, iki şehirden (Mekke-Medine) büyük bir adama indirilmeli değil miydi dediler (Zuhruf Süresi 32)

Yine Yüce Allah buyuruyor ki: İnsanların bir kısmını diğer bir kısım ile imtihan ettik ki, Kureyş’in ileri gelenleri, fakirler hakkında şöyle desinler: Allah’ın aramızdan kendilerine iman ihsan ettiği kimseler bunlar mı? (En’am Süresi 53)’

Peygamber Efendimizi hakir gördüler. Onun Peygamberlik makamına uygun olmadığını söylediler. Kureyş’in önde gelen liderlerinden bir grup Resulüllah’a: Şu adi insanlar, senin yanında bulundukça biz sana nasıl yaklaşırız? dediler ve böylece büyüklenme ve kibirlenmelerini açığa vurdular

Yüce Allah buyuruyor ki: Rablerinin rızasını dileyerek sabah ve akşam ona dua edenleri (Fakirleri), fakirlerle bir arada bulunmak istemeyen müşriklerin arzusuna uyarak yanından kovma. Onların (o fakirlerin görünüşte iyi olan halleri gerçekte fena bile olsa) hesabından sana hiçbir şey gerekmez ve senin hesabından da onlara bir şey yoktur

Sabah ve akşam Allah’ın rızasını dileyerek Rablerine dua eden kimselerle beraber nefsini sabırlı tut. Dünya hayatının süsünü arzu edipte gözlerini onlardan (o rablerine dua edenlerden) başkasına (dünya ehline) çevirme (Kehf Süresi 28)’

Allah Ve Peygamberin Dışında Kalanlara Yapılan Kibir


Kendini büyük görüp, başkalarını küçük görerek büyüklenmektir. Bu diğer kibirlere göre hafifse de iki yönden büyüklüğü vardır

Kibir, yücelik, ululuk yalnızca Allah’a yakışır. Hiçbir şeye gücü yetmeyen aciz insan nasıl olur da kibirlenebilir? Kul kibirlendiği zaman Allah’a yakışan bir sıfat konusunda onunla çekişmeye girmiş demektir. Bu tıpkı hükümdarın tacını başına geçirdikten sonra onun makamında oturup hüküm veren hizmetçinin durumuna benzer. Bu yapılan iş hizmetçi için büyük bir cesaret ve cinayet değil midir? Bu hizmetçi hükümdardan çok büyük bir ceza yer.

İşte Allah; Büyüklük benim gölgem, kibriyalık ise benim elbisemdir. Bu konuda benimle ortaklığa kalkışanı mahvederim buyurarak buna işaret etmiştir. Yani bu vasıflar bana aittir. Bunlar bana yakışır. Bu sıfatlarla çekişmeye kalkan Allah’ın sıfatlarıyla çekişmiş olur.

Kibre ancak Allah layık olduğuna ve kullardan kimse layık olmadığına göre, kullara karşı kibirlilik yapanlar, Allah’a karşı cinayet işlemiş olurlar. Hükümdarın çevresine hakaret edip onlara üstünlük sağlamaya çalışan ve onları kendi idaresi altına girmeye zorlayan kimse, belirli bir noktada hükümdarla çekişmeye girmiş olur.

Bu hükümdarın tahtına oturmak anlamına gelmese de buna yakın bir şeydir. Yaratıkların hepsi Allah’ın kuludur. Onlar üzerinde kibirlenme ve büyüklenme hakkına yalnızca Allah sahiptir. Onlara karşı büyüklük ve kibirlik iddiasında bulunanlar Allah ile çekişmeye girmiş olurlar. Firavun ile bunlar arasındaki fark, hükümdarın elinden saltanatını almak isteyen kimse ile hizmetçilere kötü davranan kimse gibidir.

6-► Kendini ulu göstermeye kalkıştığı kibir, onu Allah’a karşı yapacağı ibadetlerde devamlı karşı koymaya davete der. Çünkü kibirli bir insan hakikati ve gerçeği başkasından duysa bile bunu kabul etmek istemez. Kibir hemen karşısına çıkar ve engel olmaya çalışır.

Bunun için dini konularda çatışmaya girenlerin çoğunun birbirlerini inkar ettiklerini görürsün. Hakkı hasmının ağzından duysa bile onu bile bile çeşitli özürler beyan ederek çürütmeye çalışır. Bu durum tamı tamına kafirlere ve münafıklara yakışır.

Yüce Allah buyuruyor ki; Birde o kafir olanlar: Bu Kur’an’ı dinlemeyin ve okunurken gürültü edin, belki üstün gelirsiniz dediler (Fussilet 26) 

Hakkı bulduğu zaman onu kabul etmek için değil de üstün gelmek için münazaraya tutuşanların hepsi bu ahlakta, kafir ve münafıklarla beraber olmuşlardır.

Bu durum va’z ve nasihatı kabul etmeyi de engeller.

Yüce Allah buyuruyor ki; Ona Allah’tan kork denildiği zaman, cahiliyet duygusu izzeti onu günah işlemeye götürür (Bakara 206)

İslam büyüklerinden İbn Mes’ud diyor ki; Bir adama Allah’tan kork denildiği zaman, sen kendi işine bak, bana karışma derse, bu ona günah olarak yeter.

Demek oluyor ki: İnsanlara karşı da olsa yapılan kibir, çok yanlış ve kötü bir yoldur. Çünkü bu duygu insanlara karşı kibir etmeden başlar, Allah’a karşı kibirlenmeye kadar gider.

Peygamberimiz buyuruyor ki; Kibirlilik eden, hakkı küçük gören kimsedir. Ben üstünüm demek birinci afet, Hakk’ı reddetmekse ikinci afettir. Kendini başkalarından üstün gören ve onları horlayıp hakaret eden, onlarda hakkı bulduğu halde bile bile reddeden kimse, yaratıklara karşı kibirlenmiş; Allah huzurunda eğilmeyip onun emirlerini yerine getirmeyen de Allah’a ve Resulüne karşı kibirlilik etmiş olur

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:3 / bkz: 959-964

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.