Nisa Süresi MealiTefsir

Kibirli İnsanın Özellikleri (Nisa Süresi 37. Ayet)

sponsor

Nisa Süresi 37. Ayet Meali ve Tefsiri (İbn Kesir)

Nisa Süresi 37. Ayet Meali: Bunlar cimrilik eden ve insanlara da cimriliği tavsiye eden, Allah’ın kendilerine lütfundan verdiğini gizleyen kimselerdir. Biz, kafirler için alçaltıcı bir azap hazırladık.

Nisa Süresi 37. Ayet Tefsiri: “Allah’ın kendilerine lütfundan verdiğini gizleyen kimselerdir”. Çünkü cimri Allah’ın (c.c) nimetlerini ısrarla inkar eden kimsedir. Onun ne yiyeceğinde ne giyeceğinde ne vermesinde ne fedakarlığında, hiçbir şeyinde Allah’ın nimetleri belli olmaz ve görülmez. Yüce Allah başka bir ayet-i kerime de şöyle buyurmaktadır:

“Şüphesiz insan, Rabbine karşı pek nankördür. Şüphesiz buna kendisi de şahittir ve o mal sevgisine de aşırı derecede düşkündür (1)”. “Şüphesiz buna kendisi de şahittir”. Yani, hal ve tazıyla şahittir. O yüzden yüce Allah,

“Biz, kafirler için alçaltıcı bir azap hazırladık” diyerek onlara tehdit de bulunmuştur. Küfür örtmek ve kapamak demektir. Cimri de Allah’ın kendisindeki nimetini örter, gizler ve inkar eder. dolayısıyla o da Allah’ın kendisine olan nimetlerine karşı kafirlik yapmış olur.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 3 / bkz: 141

(1- Adiyat Süresi 5-8. ayet)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı