Nefis Muhasebesi

Kibrin Amel ile Tedavi Edilmesi

sponsor

Kibrin amel yönünden tedavisi, Allah’a ve bütün Müslümanlara karşı alçak gönüllü davranmaktır.

Bu da ancak Peygamberimizin ve diğer salih kulların alçak gönüllü hallerini örnek alıp onlarla devam etmekle mümkün olur.

► Selamn-ı Farisi’ye sordular ki; Senin hiç yeni elbise giymeyişinin sebebi nedir ?

► Dedi ki;

► Ben köleyim, yeni elbiseyi hürriyetime kavuştuğum zaman giyerim.

Burada hürriyetinden kastı, ahiret günündeki hürriyetidir. Alçak gönüllü olmak marifet ile başlar, amel ile tamam olur. Bu sebepledir ki, Arapların kibirlenenleri iman ve namaz ile emrolunmuş ve namaz İslam dininin direği olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple namazda birçok gizlilikler vardır. Bu gizliliklerden bir kısmı kıyamda, rükuda ve secdede alçak gönüllü davranmaktır.

Araplar alçak gönüllülüğün en büyük alameti olan baş eğmekten son derece kaçınırlar. Öyle ki, birinin kamçısı yere düşse eğilip almaz veya ayak bağı çözülse onu eğilip bağlamazlardı. Bunlarda baş eğmek var onlar ise bunu yapmazlar.

İslam büyüklerinden Hakim b. Hizam diyor ki;

‘Ben İslamiyeti secde etmek üzere ayakta kabul ettim’. Bu zat daha sonra fakih oldu ve imanı olgunluğa erdi. Secde, onlar nazarında aşağılığın son sınırıdır. Bu sebeple onların gurur ve kibirlerini kırmak için secde etmeleri emredildi. Alçak gönüllülük onların kalbine böyle yerleşti ve bütün Müslümanlar onunla emrolundular. Çünkü kıyam, rüku, secde yalnız ve yalnız tevazu için yapılır. Yine bunun gibi nefsini tanıyan kimse, kibri gerektiren amellerle güzel huylar edinip, ahlakını güzelleştirebilir. Bu kalbin vücut ile olan gizli ilgi ve bağından, mülk alemi bilinmeyen alemin gizli bağından ileri gelir. Kalb ise bilinmeyen alemdedir.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:3 / bkz: 994-995

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı