Bilgi Kütüphanesi

Kişinin Değeri İhlası Oranındadır

sponsor

Bazı hasletler vardır ki bunlar sadece halvette ortaya çıkar. Nice Allah’a inanan kişi vardır ki halvette Allah’a tazim gösterir, nefsinin arzuladığı şeyleri azap görür endişesiyle veya sevap kazanmak umuduyla yada Allah’a olan saygısından dolayı terk eder. Bu ameller ateşin üzerine atılmış bir tütsü gibidir. İnsanlar onu koklar, ama bu güzel kokunun nereden geldiğini bilemezler.

Bir kişinin nefsi arzularını terk etmekte gösterdiği çaba, muhabbetinin gücünü arttırır.

Ancak tütsünün kalitesine göre koku da farklı farklı ortaya çıkar. Bazen insanların bir kişiyi gözlerinde büyüttüklerini ve dilleriyle onu övdüklerini görürsün. Bunun niçin yaptıklarını da  bilmezler. Hatta o kişinin marifetini bilmedikleri için onu nitelemeye güç getiremezler.

Kişilerin elde ettiği bu kazanç ölümden sonra bile sürer. Bazı insanlar ölümlerinden sonra da bir müddet yad edilirler, ancak daha sonra unutulurlar. Bir kısmı yüz yıl boyunca anılır ancak adı sanı hatta kabri dahi unutulur. Bazı insanlar ise o kadar özel olurlar ki ebediyen unutulmazlar

Bu zikredilenlerin tam tersi de mümkündür. Bazı kişiler de vardır ki insanlar bu kişiden çekinir. Bu kişiler halvette kaldıklarında Allah’a saygı duymadıklarından böyle olur. Bu kişi ne kadar günaha bulaşmışsa ondan tiksinilecek koku da o kadar fazla olur ve kalpler bu tiplerden nefret eder.

Nice günahlarla baş başa kalmış insanlar vardır ki onların bu günah çukuruna düşmeleri dünya ve ahiret yaşamlarında  onları zor ve sıkıntılı bir duruma sokmuştur .Onlara adeta sen seçtiğin hayatta böyle kal denilmiş ve onlar da ebedi olarak bir bocalama içinde kalmışlardır.

Ey kardeşlerim!

Seçtiğin ve seni tökezleten günahlara bir bak.

Ebu Derda (r.a) şöyle demiştir:

Bir kul yalnız kaldığında günah işlerse Allah (c.c) müminlerin kalbine o günahkardan nefret etme duygusunu yerleştirir; ancak o günahkar kişi insanların kendisinden neden nefret ettiğini dahi anlamaz.

Yazdığım şeylere kulak verin ve zikrettiklerimi anlayın!

Tek başınıza kaldığınızda o anınızı ihmal etmeyin. Muhakkak ki ameller niyetlere göredir. Mükafat ise ihlas oranında verilir.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 117-118

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı