Evlilik ve Aile Hayatı

Kişinin Kaynı, Yengesi ve Baldızı ile Başbaşa Kalması Caiz midir?

sponsor

Soru: Bir kadın kocasının erkek kardeşi ile yalnız kalabilir mi? Kimi zaman lise ve fakülte öğrenimi için kayın biraderin, ağabeyinin evinde kalması gerekiyor. Bu durumda nasıl davranmalıdır?

Cevap: Erkeğin veya kadının evde evlenmesi caiz olan bir yakını ile yalnız olarak baş başa kalması caiz değildir. Kayın birader, baldız ve genç yengeler de bu kapsamdadır.

Bir erkekle mahremi olmayan bir kadın yalnız kalınca üçüncülerinin şeytan olduğu bir hadis-i şerifte şöyle belirtilmiştir:

Bir kadınla bir erkek yalnız kalmasın. Aksi durumda üçüncüleri şeytan olur ve yine bir başka hadis-i şerifte şöyle bir konuşma geçmektedir:

Ensardan birisi ey Allah’ın elçisi: Kocanın erkek kardeşi konusunda ne buyurursunuz? diye sorunca: Kayın birader (hamv) ölümdür (yani onunla bir arada bulunmak daha tehlikelidir) cevabını vermiştir.

Sonuç olarak bir evin içinde çeşitli sebeplerle kayın birader ,yenge ve baldız gibi hısımlar birlikte oturmak durumunda kalırlarsa, yanlarında başka bir hısmın veya üçüncü bir şahsın, mesela yetişkin çocuklarının da bulunması halinde, hanımlar örtünmeye de dikkat edince bir sakınca doğmaz. Ancak aile, eşler ve kayınbirader yahut baldızdan yani üç kişiden ibaret olursa, kayın birader evde ancak erkek kardeşinin bulunduğu sırada bulunabilir.

Buna göre bir düzen kurulmalıdır. Aksi durumda sünnete uyulmamış ve şeytana açık kapı bırakılmış olur. Yolculuk için de sakıncalar söz konusudur. İslam bir fıtrat dini olduğu için temele inen çözümler getirmiş ve sosyal problemleri rastlantıya bırakmamıştır.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 569-570

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı