Güzel Ahlak, Edep ve HayaKürsüden Gönüllere Vaazlar

Kıskançlıktan Kurtulmak

sponsor

Haset edilen kimsenin, hasedin karşılığı olarak dünyada ve ahirette faydalandığı da ortadadır.

Dinde kazandığı fayda; senin zulmüne uğrayıp mazlum olmasıdır. Hele çekememezliği artar da o adamı diline dolar, adamın kötülüğünü konuşur, bozgunculuk eder, onun kusurlarını açığa çıkarırsan, işte bunlar senin o adama hibe ettiğin hediyelerdir. Yani böyle konuşarak amelini ona veriyorsun. Yarın kıyamet gününde onun karşısında yoksun ve iflas etmiş olarak kalırsın. Bu aynı senin dünyada da, dünya nimetlerinden yoksun kalman gibidir.

Dünyadaki menfaatine gelince; düşmanlarının bela üzerine belaya uğramaları insanların en büyük arzularıdır. Senin kıskançlık hastalığı ile yüklendiğin bela, senin için en büyük bela ve musibettir. Düşmanlarının en çok istedikleri şey; kendilerinin rahat, hasımlarının ise sıkıntı ve ızdırab içinde olmasıdır. Sen kendiliğinden düşmanlarının istediğini yaptın. Bu sebeple düşmanının, senin ölmeni değil, sürünmeni ve kendisinde bulunan nimetlere bakarak kahrolmasını ister.

Düşmanın senin haset hastalığından kıvranmanı görüp bundan duyduğu zevk, kendi malının kendine verdiği huzurdan daha büyüktür. Eğer sen onu kıskandırmaktan vazgeçersen bu hareketin onu çok üzer. Senin onu haset etmen, onun isteklerine uygun hareket etmendir. Bunları idrak ettiğin zaman düşmanın dost, kendine düşman olduğunu anlarsın. Çünkü yaptığın hareket ve davranışlar, düşmanın lehine, senin aleyhinedir. Zararı sana, karı düşmanına olur.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki;

Cennet ehli üç sınıftır

∟ İyilik edenler

∟ İyilik edenleri sevenler

Dilini onlardan çekenler, yani onların aleyhinde konuşmayanlar.

Haset Eden Kişinin Durumu

Ey hased eden insan; eğer rüya ve keşif yoluyla durumunu görebilseydin, göreceğin manzara korkunç olurdu. Halin; düşmanını öldürmek üzere silahını ateşleyen, fakat mermisi geri tepmesi sonucu sağ gözünü ve buna sinirlenerek tabancasını tekrar ateşleyen, fakat o zaman da diğer gözünü çıkaran, bundan daha çok öfkeye kapılıp tekrar tabancasıyla ateşleyen, fakat geri tepen bu üçüncü mermi ile beynini vuran adama benzer.

Düşman sağ ve sıhhatte olduğu halde, kendisi perişan olmuştur. İşte haset edenin hali ve şeytanın onunla maskara gibi oynaması böyledir. Haset edenin hali bundan daha kötü olabilir. Çünkü bu adamn düşmanına attığı mermilerin geri teperek kör olmasına sebep olduğu gözleri, nihayet ölünceye kadar sürecek ve ölümle yok olacaktır.

Fakat hased edenin bu yola kazandığı günah ölümle yok olmaz. Belki hasediyle Allah’ın öfkesini üzerine çeker ve cehenneme girmeye hak kazanır. Gözünün körlüğü, cehennem yanmasından tabi ki daha hafiftir.

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 573-576

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı