Hz Ali'nin Sözleri

Kıyamet Günü Kabir Ehlinin Durumu

sponsor

İnsanlar, kabirlerin bulunduğu yerlerden yola koyuldular. Her yurda yerleşecek ahalisi olmak üzere, sonların varacakları yerlere gittiler. Ne o yurdu başkasıyla değiştirebilirler; ne de oradan taşınırlar. İyiliği emretmek ve kötülükten sakındırmak, Münezzeh olan Allah’ın huylarından iki huydur. Bu ikisi ne bir eceli yaklaştırır, ne de bir rızkı azaltır.

Size Allah’ın kitabını tavsiye ediyorum. O, sağlam ip, yararlı şifa, suya kandırıp doyuran sulama, tutunana koruma, asılana kurtuluştur. Eğrilmez ki düzeltesin, doğru yoldan ayrılmaz ki bulunduğu yerden uzaklaştırılsın. Ne çok tekrar edilmesi, ne de çok dinlenmesi onu yıpratır. Kim ondan söylerse doğru söyler, kim onunla amel ederse başarıya ulaşır.

Bir adam ayaağa kalkarak ona ‘Ey müminlerin emiri! Bize fitneden ve fitneyi Hz Peygamber (s.a.v)’e sorup sormadığına dair haber ver!’ dedi. Bunun üzerine müminlerin emiri şöyle buyurdu:

Münezzeh olan Allah: ‘İnsanlar, imtihandan geçirilmeden, sadece iman ettik demeleriyle bırakılıverielceklerini mi sandılar (Ankebut’2)’ sözünü indirince anladım ki,

Resulüllah (s.a.v) aramızdayken imtihan edilmeyeceğiz. ‘Ey Allah’ın Resulü! Yüce Allah’ın sana haber verdiği bu imtihan nedir?’ diye sordum.

‘Ey Ali! Ümmetim benden sonra imtihan edilecek’ dedi. Ona ‘Ey Allah’ın Resulü! Uhud savaşında Müslümanlardan şehit olanlar şehit olduğunda, şehadet benden uzaklaştırılınca ve bu bana ağır gelince.’Gözün aydın! Şehadet arkandadır’ demedin mi?’ diye sordum. Bana ‘Bu böyle olacak! O durumda nasıl sabredeceksin’ dedi. O’na ‘Ey Allah’ın Resulü! Bu sabrın değil, müjde ve şükrün zamanıdır’ dedim’.

‘Ey Ali! Topluluk, mallarıyla sınanacaklar, dinleriyle Rablerine minnet edecekler. O’nun rahmetini umacaklar. O’nun gücünden emin olacaklar. O’nun haram kıldığını, yalancı şüphelerle ve gaflete düşürücü arzularıyla helal kılacaklar. Hamrı nebizle, haksız kazancı hediyeyle, faizi alış verişle helal kılacaklar’ dedi. ‘Ey Allah’ın Resulü! Bu durumda onları hangi konumda değerlendireceğim? İrtidat konumunda mı yoksa fitne konusunda mı? diye sordum. Fitne konumunda dedi.

Kaynak: eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri) Nehcü’l Belağa / bkz: 161

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı