Ahiret Hayatına İman

Kıyamet Ne Zaman Kopacak

sponsor

Aslında ihlasla yapılan her ibadet, Allah’ı zikirdir. Burada Allah’ı zikir amacıyla namazının tavsiye edilmesi, bu ibadetin hemen hemen bütün zikir çeşitlerini ihtiva etmesi sebebiyledir. Çünkü ihlas ve takva bilinci ile kılınan her namaz, kıyam, kıraat, rüku ve secde hallerinde; tekbir, tesbih, tahmid, kıraat ve zikir ile kompleks bir zikir mecmuasını oluşturmaktadır…

Kıyametin ne zaman kopacağı gaybla ilgilidir ve onu sadece Allah bilir. Zamanı geldiğinde kıyametin kopması için görevlilere emir verilir. Bu bilgi, işte o zaman mutlak gayb olmaktan çıkar be ikinci bir varlık ona muttali olmuş olur. Cenab’ı Allah, şöyle demek istiyor olabilir:

Herkes kıyamete takılıp da vaktini korku ile geçirmesin; elinden geldiği ölçüde ona hazırlansın diye onun kopacağı zaman hiç kimseye bildirmedim. Hatta, neredeyse onu hiç açıklama taraftarı değilim. Buna rağmen vakti geldiğinde açıklanacağı muhakkaktır. Çünkü: “Gökler ve yer, onun bilgisini taşıyamazlar. O size ansızın gelecektir.”(A’raf, 7/187).

Denilebilir ki ne kadar uzak olursa olsun, insanın öleceği günü bilmesi, psikolojik olarak insanın taşıyamayacağı kadar ağır gelir. Aynı şey, yer ve göklerdekiler için de geçerlidir. Çünkü bilinen sayılı günler hemen gelir ve çabucak tükenir.

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı