Bakara Süresi Meali ve TefsiriKadın İlmihali

Kocası Vefat Eden Kadının İddeti

sponsor

Bakara Süresi 234. Ayet Meali

Sizden ölenlerin, geride bıraktıkları eşleri, kendi başlarına (evlenmeden) dört ay on gün beklerler. Bekleme müddetlerini bitirdikleri vakit, kendileri hakkında yaptıkları meşru işlerde size bir günah yoktur. Allah yapmakta olduklarınızı bilir.

Bakara Süresi 234. Ayet Tefsiri

Bu da Allah’ın (c.c) eşleri ölen kadınlara dört ay on gün iddet beklemeleri emridir. Bu hüküm, icmayla gerdeğe giren kadınlarla, girmeyen kadınları kapsar.

Hamileyken kocası ölen kadının iddeti, doğum yapmasıyla sona erer. Kadın bundan sonra bir an dahi beklemeyebilir. Çünkü Allah’ın (c.c) ‘Gebe olanların bekleme süresi ise, yüklerini bırakmaları (doğum yapmaları)dır (Talak 4)’ buyruğu geneldir.

Hz Peygamber (s.a.v şöyle buyurmuştur: Her birinizin anne karnındaki varlığının oluşumu kırk günde nutfe, o kadar bir zamanda alaka ve ardından yine kırk gün mudğa (et parçası) olarak gerçekleşir. Sonra Allah Teala dört hususu yazmakla görevli bir melek gönderir.

Bu üç tane kırk gün dört ay eder. Sonraki on gün ise bazı ayların eksik olma ihtimali ile çocukta hareketliliğin ona ruh üflenmesinden bir süre sonra ortaya çıkmasından dolayı, ihtiyaten (tedbiren) konmuştur. Doğrusunu en iyi Allah bilir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 216-218

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı