Allah'ın Varlığına İnanmak

Konuşmada Şirk (Şeyhten Tövbe alanlar sizde okuyun)

sponsor

Allah Teala’ya şirk koşma türlerinden biri de Allah’tan başkası adına yemin etmede olduğu gibi konuşmada yapılan şirktir. Nitekim İmam Ahmed ve Ebu Davud, Peygamber (s.a.v.)’in şöyle buyurduğunu rivayet etmişlerdir:

“Kim Allah’tan başkası adına yemin ederse, şirk koşmuş olur.” 

Bir kimsenin, yaratılmış bir varlık için “Allah ve sen neyi dilersen…”demesi de bu kapsamdadır. Nitekim Peygamber (s.a.s.)’den sabit olduğuna göre, kendisine “Allah ve sen neyi dilersen…”diyen bir adam, peygamber (s.a.s.) “Beni Allah’a eş mi koşuyorsun?! ‘Yalnızca Allah neyi dilerse,’ de!” buyurmuştur.

“Sizden, istikamet üzere olmak isteyenler için de…”(Tekvir 28) ayetinde olduğu gibi Allah Tealanın insan için de meşietin var olduğunu belirtmiş olmasına rağmen bu böyledir.

Dinimiz İslam’a Göre Küfre (Şirk) Düşüren Sözler

Hal böyleyken “

► Ben Allah’a ve sana dayanıyorum

► Benim için Allah ve sen yetersin

► Allah’tan ve senden başka bir şeyim yok

► Bu, Allah’tan ve sendendir

► Bu, Allah’ın ve senin bereketindendir

► Benim için gökte Allah, yerde sen

► Allah’a ve falanın hayatına yemin olsun ki

► Allah ve falan için adak olsun ki,

► Allah ve falan için tevbekerım ki

► Allah’tan ve falandan ümidim o ki…” gibi sözler hakkında durum nasıldır bir düşünün!

Bu lafızlarla “Allah ve sen neyi dilersen.” sözünü karşılaştırın, sonra da hangisinin daha çirkin olduğuna bakın! Böylelikle bu sözlerin sahibi olan kişinin Peygamber (s.a.v)’in yukarıdaki sözü söyleyene verdiği cevaba ne kadar müstehak olduğu görülecektir. Ayrıca yukarıda işaret edilen kimsenin, Rasulullah (s.a.v) ‘i Allah tealaya denk tutarken, bu sözleri söyleyen kimsenin hiçbir şekilde Rasulullah (s.a.v)’e yakın olamayacak birini-hatta belki de düşmanlarından olan birini- alemlerin Rabbine eş koşmuş olduğu görülecektir.

Secde, ibadet, tevekkül, gönülden yönelme, takva, haşyet, tevbe, adak, yemin, tesbih, tekbir, tehlil, tahmid, istiğfar, boyun eğmek ve ibadet maksadıyla başı tıraş etmek, Beytullah’ı tavaf, dua vb. hepsi,sırf Allah için yapılacak olan, O’ndan başkasına, mukarreb melek için de, gönderilmiş bir peygamber için de yapılması yakışmayan ibadetlerdir.

İmam Ahmed’in, Müsned’inde geçtiği üzere günah işleyen bir adam Peygamber(s.a.s.)’e getirilmiş, adam “Allah’ım, ben Muhammed’e değil  Sana tevbe ediyorum.” demişti. Bunun üzerine Peygamber(s.a.s.) “Hakkı, sahibi için itiraf etti (sahibine teslim etti).” buyurdu.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 280-282

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı