Şeytanın Görevleri

Kul Hangi Vesveselerden Dolayı Cezalandırılır Ve Affedilir?

sponsor

Aklımızdan Geçen Kötü Düşünceler Günah mı?

İnsanın aklından geçen günahlar affedilmiştir ve yapmaya niyetlendikleri de buna dahildir. Bir engelden dolayı işlemediği günahların yapmaya azmettikleri dışındakilerin affedilmesi umulur. Çünkü bir günahı yapmaya azmetmek günah sayılır.

Hz Peygamber (s.a.v) bu hususta şöyle buyurmuştur:

İki Müslüman kılıçlarıyla karşı karşıya gelip dövüşseler, öldüren de öldürülen de cehennemdedir. Sordular ki: Öldürülenin suçu ne peki?  Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurdu: O da diğerini öldürmek istemişti.

Ameller niyetlere göre değerlendirildiğine göre, bir günaha azmetmek nasıl cezayı hak etmesin? Kibir, riya ve kendini beğenmek birer batın ameli değil midir? Bir insan yatağında yabancı bir kadının yattığını görse ve onu karısı zannetse onunla ilişkiye girmesinden dolayı günahkar olmaz.

Fakat eşini görüp de onu yabancı bir kadın zannetse bunu yapmakla günahkar olur. Bütün bunlar kalbin kastına bağlıdır

Vesveseyi tamamen kalpten söküp atmak tasavvur edilebilir mi diye sorulursa cevaben şöyle deriz

Bazı kişilerde vesvese bazı vakitlerde veya hallerde kesilip sonra tekrar gelebilir. Fakat devamlı olarak ve bütün hallerde kesilmesi asla düşünülemez. Çünkü Hz Peygamber (s.a.v) bir keresinde üzeri nakışlı bir elbise giyince şöyle buyurmuştu: Bunun üzerindeki nakışlar aklımı meşgul etti. Bir keresinde de yüzük takmış, sonra onu atmış ve şöyle buyurmuştu: Bir size, bir ona bakıyordum

Vesvese sadece onu doğuran sebepler olduğunda artar.

Tırnaklarını dünyaya geçirip sonra da şeytandan kurtulmak isteyen adam, bala bulanıp sonra da üzerine sinek konmayacağını zanneden kişiye benzer.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: I / bkz: 588

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı