Kadın İlmihali

Küpe Takmak İçin Kulak Deldirmek Caiz Midir?

sponsor

Kadınların altın ve ipek kullanıp süslenmeleri caizdir. Altın küpe takmak için kız çocuğunun kulağını delmeye ruhsat yoktur. Çünkü bu acı verici bir cerrahi işlemdir ve benzeri bir fiil başka zaman olsa kısası gerektirir. Buna göre, damardan kan aldırma, hacamat ve sünnet gibi önemli bir ihtiyaç olmadıkça böyle bir cerrahi işlem caiz olmaz.

Altın küpe takıp süslenmek ise önemli bir ihtiyaç değildir. Aksine o, küpeyi kulağa takmak israf olup haddi aşmaktır. Bunun yerine gerdanlık ve bilezik takmak yeterlidir. Buna göre;

Küpe takmak üzere kulağı delmek haramdır ve menedilmesi gerekir.

Kulak deldirmek üzere birini çağırmak doğru olmadığı gibi, bunu yapmaktan dolayı ücret almak da haramdır.

Not: Gerçi bunları dikkate alan var mıdır yok mudur bilmiyorum ama konuya eğer ince yaklaşacak olursak eğer; kadının tesettürüne dikkat etmesi gerekmektedir ki zaten el yüz ve ayaklar haricinde olan kısımların kapatılması gerekmektedir ki bu kapatılması gereken kısımların içinde kulaklar da mevcuttur. Sadece eşin göreceğine göre, bu durumda bunu süs eşyası olarak kullanmak gerçekten biraz abestir. Çünkü kocana güzel görünmek küpeyle değil daha farklı şekillerle olur. Mesela saygı, sevgi, hoşgörü, muhabbet,  eşinin yanında olmak kaydı ile güzel koku vs. Az önce konuyu yazarken merak ettim internet de bununla ilgili bir yazı var mı diye . Dinimiz İslam adlı sitede Küpe Takmak Caiz Midir adlı bir yazı gördüm ve merak ettim okudum. Orada acı verdiği için diyor. Bunu yukarıda da belirttim. Ancak acı vermiyorsa kadın bunu takabilir diyor. Bir şeyin acı vermiyor olmaması onun doğruluğunu gerektirmez. O mantığa bakarsan eğer bende derim ki tecavüze uğramak kötüdür ama kendi isteği ile zina etmek güzeldir gibi bir mantık sürerim ki bu mantık tepeden tırnağa, doğudan batıya kadar ahmakça yanlış bir görüştür. Dediğim gibi  her ne kadar bunu uygulamak imkansız olmasa da çok zordur. Çünkü artık bırak küpe takmamayı; istisnalar olsa da millet sokağa çırılçıplak çıkıyor. Kimin eli kimin cebinde. Kim kiminle evlilik dışı ilişki yaşıyor. Bu durumdayken bu konuyu merak edip okuyan, okuduktan sonra uygulayan çıkar mı bilmiyorum.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s-Sadıkin / C: I / bkz: 540

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı