Oruç İlmihali

Kur’an Ayı Ramazan

Aziz Cemaat!

Manevi derecesi çok yüksek ve kazancı pek büyük olan Ramazan ayına girmiş bulunuyoruz, hepimize mübarek olsun!

Bu mübarek ayın geceleri de, gündüzleri de çok iyi değerlendirilmeli, elden geldiğince ibadete, hayır ve hasenata ağırlık verilmelidir. Çünkü çok karlı bir uhrevi kazanç mevsimidir.

Peygamberimiz, Ramazan ayının önemi hakkında şöyle buyurmuştur

  • Kim inanarak ve mükafatını Allah’tan bekleyerek Ramazan’ın gecelerini ihya ederse, onun geçmiş günahları bağışlanır
  • Ramazan’ın evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu da cehennemden kurtuluştur. Her kim, bu ayda idaresi altında bulunanların iş yükünü hafifletirse, Allah onu mağfiret eder ve cehennem azabından kurtarır.“(2)
  • Ramazan ayı girdiği zaman cennetin kapıları açılır, cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.”(3)

Ramazan ayı sabır, iyilik ve güzellik ayıdır.

Müslümanın rızkının arttırıldığı bir aydır. Her kim bu ayda oruçlu bir kimseye iftar ettirirse, günahlarının affına ve cehennemden kurtuluşuna vesile olur. Ayrıca ona iftar edenin sevabı kadar sevap verilir ve iftar eden oruçlunun sevabından da bir eksilme olmaz. Bu iftarın mükemmel sofralar ve ziyafetler şeklinde düzenlenmesi de şart değildir. Bir lokma ekmek, bir hurma veya bir yudum su ile de olsa aynı sevabı alır. Yeter ki ikramlar, Allah rızası için yapılmış olsun.

İftar davetlerinde lüks ve israftan kaçınılmalı ve bu davetlerde fakirlere de yer verilmelidir.

Nitekim Peygamber Efendimiz, bu konuda bizleri şöyle ikaz etmektedir: “En kötü davet, zenginlerin çağrılıp; fakirlerin çağrılmadığı davettir

Ramazanda Kur’an Okumanın Sevabı ve Kur’an Tilaveti

  • Muhterem Müslümanlar!

Bu ay bir başka yönüyle Kur’an ayıdır. Ramazan ayına kıymet veren olaylardan biri yüce Kitabımız Kur’an-ı Kerim’in bu ayda Sevgili Peygamberimize indirilmeye başlanmasıdır. Nitekim Kur’an-ı Kerimde; “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın çok delilleri olan Kur’an’ın indirildiği aydır (1)” buyrulmaktadır.

Peygamberimiz (s.a.v) ve ashabı Kur’an-ı en çok bu ayda okurlar; cömertliği en çok bu ayda gösterirler ve ibadeti en çok bu ayda yaparlardı. Hele bu ayın son 10 gününe ulaştığında ise Sevgili Peygamberimiz, zamanının büyük kısmını ibadete ayırırdı. Öyleyse bizlerde Ramazan ayında camilerimizi olduğu gibi evlerimizde Kur’an tilaveti ile ihya edelim. Zira Sevgili Peygamberimiz, Kur’an okumayan evi kabristana benzetmiş ve şöyle buyurmuştur:

“Evlerinizi kabristana çevirmeyin! İçerisinde Kur’an okunan eve şeytan girmez”

Bununla birlikte Kur’an’ın hikmeti ve ayetlerinin anlamı üzerinde genişçe düşünelim. Çünkü o bizleri her türlü kötülüklerden koruyacak ve mutlu bir hayatın yöntemini gösterecek ilahi bir rehberdir.

Alimlerin doyamadığı bilgi ve hikmet kaynağıdır. Kalplerimizi onun mesajının nuruyla nurlandıralım. Bu ayda yapacağımız iyilikler ve ibadetlerle Allah’ın rızasını kazanarak kendimizi affettirme fırsatını kaçırmayalım.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 177-178

(1- Bakara Süresi 185. Ayet)

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı