DOLAR
9,2620
EURO
10,7921
ALTIN
526,44
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sağanak Yağışlı
17°C
Bursa
17°C
Sağanak Yağışlı
Pazartesi Sağanak Yağışlı
17°C
Salı Sağanak Yağışlı
17°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
18°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
20°C
SON DAKİKA
Recep Tayip Erdoğan ve Feto (Hak ile Batılın) Savaşı
Hz Ali Sözleri 12. Bölüm
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-15
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-14
Tevhid Güneşi
Hz Ali Sözleri 11. Bölüm
İmtihan ve Sabır
Biçtiğini Beğenmiyorsan Ektiğine Bakacaksın
Zina Nedir?
Haccın Faydaları Nelerdir?
Zillete Düşmek
Yöneticilerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
İlim Öğrenmek ve Tehlikeleri
Düşündüren ve Öğreten Dini İbretlik Sözler
40 Kudsi Hadis-Ey İnsanoğlu ! Ey İmran Oğlu Musa !
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-12
Hz Ali Sözleri 10. Bölüm
Hz Ali Sözleri 9. Bölüm
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-10
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-9
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-8
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-7
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-6
Hz Ali Sözleri 8. Bölüm
Hz Ali Sözleri 7. Bölüm
Hz Ali Sözleri 6. Bölüm
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-5
Sigaranın Tarihçesi Ve İlk Ortaya Çıkışı
Savaştan Kaçmak & Hz Ali Vaazı
Sultan Mahmud’un İnciyle İmtihanı & Mesneviden
Risale-i Nur’a Göre Kader Anlayışı Ve Cüz-i İrade
Semavi Kitaplar ve İçeriği
Ölümle İlgili Sözler, Mesajlar ve Yazılar
Hz Ali Resimli Sözleri-5
Yenilmesi Haram Olan Kara Hayvanları
Ric’i Ve Bain Talak Nedir?
Kelam-ı Yebas Eshabının Beyan-ı Cezaları
40 Kudsi Hadis-Ölümü Tatmadıkça Amelin Halis Olmaz
Hz Ali Resimli Sözleri-4
Hz Ali Resimli Sözleri-3
Peygamberlerin Sıfatları Ve Ortak Özellikleri
Rızkın Kısımları Ve Çeşitleri
Hayatın Tadını Çıkarmak için Bunu Yapın
Rızanın Şartı Hükme İtiraz Etmemek Ve Ona Hoşnutsuzluk Göstermemektir
Başarılı, Sağlıklı ve Huzurlu Bir Evlilik İstediniz ama Huzursuz Olmak İçin Elinizden Gelen Her Şeyi Yaptınız. Nasıl mı?
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-4
40 Kudsi Hadis-Allah’ın ve Meleklerin Şahitlik Edeceği Günde
Sahte Evlat Sevgisi & Böyle Sevgi Olmaz Olsun
Sarhoş iken Yapılan Boşama Geçerli Midir?
40 Kudsi Hadis-Cennet Nasıl Bir Yerdir?
Gerçek Tesettürün Özellikleri Nelerdir?
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-3
Kalp Temizliği
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-2
Bitmeyen Umut
En Güzel Sözler ve Resimli Duvar Kağıtları-1
Resmi Nikah Sonrası İmam Nikahı Yaptırmak Gerekli Midir?
Rumlarla Çinlilerin Resim Yarışması & Mesneviden
Resmi Nikah Öncesi Dini Nikah Yaptırmanın Sakıncaları
Zahmetsiz Rahmet Olmaz Ama Sizler Rahmeti Bıraktınız Zahmeti Aldınız

Taşınıyoruz ! Daha Kapsamlı İslam ve Kur'an Adlı Kardeş Web Sitemize Ulaşmak İçin Tıklayınız !

Kur’an-ı Kerimde Hz İsa (a.s)

21.03.2020
0
A+
A-

Muhterem Müslümanlar!

Cenab-ı Allah tarafından insanlara rehberlik yapmak üzere pek çok peygamber gönderilmiştir. İlk peygamber Hz.Adem, son peygamber de Hz.Muhammed‘dir. Hz.Muhammed’den sonra artık peygamber gelmeyecek ve onun getirdiği din kıyamete kadar baki kalacaktır.

Allah tarafından gönderilen peygamberlerden biri de Hz İsa’dır. Hz İsa kudüs’e yakın bir beldede Hz.Meryem’den babasız olarak doğdu. Bu doğum, Cenab-ı Allah’ın bir mucizesidir. Nitekim Yüce Mevla şöyle buyurur:

Hz Meryem’in Hz İsa’ya Hamile Kalması

“(Meryem), onlarla kendi arasında bir perde germişti. Biz, ona Cebrail’i göndermiştik de ona tam bir insan şeklinde görünmüştü. Meryem, Senden Rahman’a sığınırım. Eğer Allah’tan çekinen biri isen (bana kötülük etme) dedi. Cebrail, Ben ancak Rabbimin elçisiyim. Sana tertemiz bir çocuk bağışlamak için gönderildim dedi. Meryem, Bana hiçbir insan dokunmadığı ve iffetsiz bir kadın olmadığım halde, benim nasıl çocuğum olabilir?dedi. Cebrail, Evet, öyle.Rabbin diyor ki: O benim için çok kolaydır. Onu insanlara bir mucize, katımızdan bir rahmet kılmak için böyle taktir ettik. Bu zaten (ezelde) hükme bağlanmış bir iştir dedi. Böylece Meryem çocuğa gebe kaldı ve onunla uzak bir yere çekildi (1)”

“(Meryem), Ey Rabbim! Bana bir beşer dokunmamışken benim nasıl çocuğum olur?”dedi. Allah, “Öyle ama Allah dilediğini yaratır. O bir şeyin olmasını dilediğinde ona sadece”ol”der ,o da hemen oluverir (2)” dedi.

Kur’an-ı Kerim‘de; “Şüphesiz Allah katında (yaratılışları bakımından) İsa’nın durumu, Adem’in durumu gibidir: Onu topraktan yarattı. Sonra ona ol dedi. O da hemen oluverdi (3)” buyrularak Hz İsa’nın babasız yaratılması, Hz.Adem’in babasız ve annesiz yaratılmasına benzetilerek Allah’a göre bunun kolay bir iş olduğu açıklanmıştır.

Hz.İsa, beşikte mucizevi olarak konulmuştur. Kur’an-ı Kerim’de bu olay şöyle anlatılır:

“Kucağında çocuğu ile halkının yanına geldi. Onlar şöyle dediler: ‘Ey Meryem! Çok çirkin bir şey yaptın! Ey Harun’un kız kardeşi! Senin baban kötü bir kimse değildi. Annen de iffetsiz değildi’ Bunun üzerine Meryem, ‘çocukla konuşun diye’ona işaret etti.’ beşikteki bir bebekle nasıl konuşuruz?’ dediler. Bebek şöyle konuştu: ‘Şüphesiz ben Allah’ın kuluyum. Bana Kitab’ı (İncil’i) verdi ve beni bir peygamber yaptı. Nerede olursam olayım beni kutlu ve erdemli kıldı ve bana yaşadığım sürece namazı ve zekatı emretti. Beni anama saygılı kıldı. beni azgın bir zorba kılmadı. Doğduğum gün, öleceğim gün ve diriltileceğim gün bana selam (esenlik verilmiştir). ‘Hakkında şüpheye düştükleri hak söze göre Meryem oğlu İsa işte budur.

Kur’an-ı Kerimde Hz İsa ile İlgili Bazı Ayetler

Aziz Müminler!

Hz.İsa’nın bu şekilde toplum huzurunda konuşması, Allah’ın kulu olduğunu söylemesi büyüdükten sonra kendisine “Allah’ın oğlu“olduğu şeklindeki bir isnadın reddedilmesi hikmetine dayanmaktadır.

Hz.İsa (a.s), hak dine davet görevini İsrailoğulları içerisinde yürüttü. İsrailoğullarının içine düştüğü dini ve ahlaki çöküntüden kurtarmak, Tevrat’ın terk edilmiş hükümlerini hatırlatmak ve görülen aksaklıkları düzeltmek için İncil ile bu görevini sürdürüyordu. Hz.İsa (a.s) İsrailoğullarını sürekli olarak Tevrat’a uymaya çağırıyor ve “Benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı olarak ve size haram kılınan bazı şeyleri helal kılmam için gönderildim ve Rabbiniz tarafından size bir mucize de getirdim. Artık Allah’a karşı gelmekten sakının ve bana itaat edin (5)” diyordu.

Öncelikle Hz.İsa (a.s), tevhide (tek Allah’a inanmaya) çağırıyor ve Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle şöyle diyordu:

“Ey kitap ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah katında ancak hakkı söyleyin. Meryem oğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Öyleyse Allah’a ve peygamberlerine iman edin, ‘(Allah) üçtür’ demeyin. Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah, ancak bir tek ilahtır. O, çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey O’nundur. Vekil olarak Allah yeter (6)”

İkinci olarak da Hz.İsa(a.s), Yüce Allah’a ibadet etmeye davet ediyordu. Nitekim Kur’an-ı Kerim,bunu şöyle naklediyor:

“Şüphesiz Allah, benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir. Öyle ise O’na ibadet edin. İşte bu,doğru yoldur (7)”

“Ben, onlara sadece bana emrettiğin şeyi söyledim: Benim de Rabbim, sizin de rabbiniz olan Allah’a kulluk edin(dedim). Aralarında bulunduğum sürece onlara şahid (ve örnek)idim. Ama beni içlerinden aldığında, artık üzerlerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeye hakkıyla şahitsin (8)”

Değerli Müslümanlar!

Hutbemi, Hz.İsa’nın ömrünün son günlerini anlatan şu ayetlerle bitirmek istiyorum:

“Hani Allah, şöyle buyurmuştu: Ey İsa! Şüphesiz, senin hayatına ben son vereceğim. Seni kendime yükselteceğim. Seni inkar edenlerden kurtararak temizleyeceğim ve sana dönüşünüz yalnızca banadır. Ayrılığa düştüğünüz şeyler hakkında aranızda ben hükmedeceğim (9)”

“Biz, Allah’ın peygamberi Meryem oğlu İsa Mesih‘i öldüremediklerinden dolayı kalplerini mühürledik. Oysa onu öldürmediler ve asmadılar. Fakat onlara öyle gibi gösterildi. Onun hakkında anlaşmazlığa düşenler, bu konuda kesin bir şüphe içindedirler. O hususta hiçbir bilgileri yoktur. Sadece zanna uyuyorlar. Onu kesin olarak öldürmediler. Fakat Allah onu kendisine yükselmiştir. Allah, üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir (10)”

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 179-181

(1- Meryem Süresi 17-22. Ayet) (2- Al-i imran Süresi 47. Ayet) (3- Al-i İmran Süresi 27-34. Ayet) (4- Meryem Süresi 27-34. Ayet) (5- Al-i İmran Süresi 50. Ayet) (6- Nisa Süresi 171. Ayet) (7- Al-i İmran Süresi 51. Ayet) (8- Maide Süresi 117. Ayet) (9- Al-i İmran süresi 55. Ayet) (10- Nisa Süresi 157-158. Ayet)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.