Kitaplara İman Etmek

Kur’an-ı Kerim’de Yer Alan Konular

sponsor

İnsanları hem bu dünyada, hem de ahirette mutluluğa kavuşturmak için gönderilmiş bulunan;

Kur’an-ı Kerim başlıca şu konuları kapsamaktadır;

İTİKAD: Başta Allah’a iman olmak üzere peygamberlere, meleklere, kitaplara, kaza ve kadere, ahirete ait önemli konular ve inançla ilgili çeşitli meseleler, Kur’an’ın kapsadığı konuların başında gelir.

İBADETLER: Kur’an’da Müslümanların yapmakla yükümlü bulundukları namaz, oruç, hac, zekat vb ibadetlere dair ayetler vardır.

MUAMELAT: Kur’an bir toplumun devamını sağlayan ve toplum fertlerinin aralarındaki ilişkileri düzenleyen birtakım hükümleri kapsar. Kur’an’da alışveriş, emanet, bağış, vasiyet, miras, aile hayatı, nikah ve boşanma gibi kişiyi ve toplumu ilgilendiren konulara dair açıklamalar ve hükümler vardır.

UKÜBAT: İslam toplumunun mutluluğa erişebilmesi, bu toplum fertlerinin İslam’ın koyduğu kurallara aynen uymasıyla mümkün olur. Toplumun düzenini bozan, insan haklarını ve yasakları çiğneyen kimseler cezayı hak edecekleri için, Kur’an bunlarla ilgili hükümleri de kapsamaktadır.

AHLAK: Kur’an kişilerin dünya ve ahiret mutluluğunun sağlamasına yardımcı olmak üzere, ana-babaya hizmet, insanlarla iyi geçinme, iyiliği emretme, kötülükten sakındırma, adalet, doğruluk, alçak gönüllülük, merhamet, sevgi… gibi ahlaki hükümleri de kapsamına almaktadır.

NASİHAT VE TAVSİYELER: İnsanlara emir ve yasaklar konusunda duyarlı olmalarını, nefislerine esir düşmemelerini, dünyayı ahirete tercih etmemelerini, dünyada imtihana çekildiklerini hatırlatan, çeşitli tehlikelerden koruyan nasihat ve tavsiyeler de Kur’an’ın içerdiği konular arasındadır.

VA’D VE VAİD: Allah’ın emirlerine boyun eğip yasaklarından kaçınanların cennetle mükafatlandırılacaklarına, buyruklarını terk edip yasaklarını çiğneyenlerin cehennemle cezalandırılacaklarına dair Kur’an’da pek çok ayet vardır bulunmaktadır.

İLMİ GERÇEKLER: Kur’an insanlığa gerekli olan ilmi gerçeklerin ve tabiat kanunlarının ilham kaynağını teşkil eden ayetleri de kapsamaktadır. Kur’an, bu ilmi gerçeklerden bir pozitif bilim kitabı gibi bahsetmek yerine, insanları alemin yaratıcısının kudret ve büyüklüğünü düşünmeye, Allah’ın nimetlerini anarak O’nu yüceltmeye teşvik eder.

KISSALAR: Kur’an-ı Kerim, önceki ümmetlerle, peygamberlerin hayatından da söz eder. Ancak bunları bir tarih kitabı gibi değil, insanların ibret alacakları bir üslüp ile anlatır.

DUALAR: İnsan yapacağı işlerde sürekli Allah’ın yardımına muhtaç olduğu için Kur’an da çeşitli dualar da yer almıştır.

Kaynak: Türkiye Diyanet Vakfı / İlmihal / C:1 / bkz: 104

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı