Kitaplara İman Etmek

Kur’an-ı Kerimi Anlamak ve Analiz Etmek

Muhterem Müslümanlar!

Yüce kitabımız Kur’an, bir hayat rehberi, insanları huzur ve mutluluğa götüren evrensel bir mesajdır. O, hak ile batılı ayırt eden bir söz, Allah’ın, sımsıkı bağlı kalınmasını istediği sağlam ip ve sevgili Peygamberimizin, peygamberliğinin en büyük mucizesidir. Yüce Allah, onu maneviyat eksikliğiyle daralan kalplere şifa, ahlaki değerlerin zaafa uğramasıyla bunalan gönüllere deva; kirlerini silmek için cila, ders almak isteyenler için öğüt ve hidayet rehberi olarak göndermiştir.

Kur’an-ı Kerim‘i okuyup, onun muhtevasını öğrenmeye çalışmak  her Müslüman için önemli bir görevdir.

Kur’an’ı okumak ve ayetlerini tefekkür etmek bir ibadet, getirdiği hükümleri uygulamak da her Müslümanın öncelikli görevidir.

Yüce Allah; “Bu Kur’an, ayetlerini düşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sana indirdiğimiz mübarek bir kitaptır (1)” buyurmaktadır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’de Kur’an okuyan ve hükümlerini öğrenenlerin faziletine dikkat çekerek, “Sizin en hayırlınız, Kur’an’ı öğrenen ve öğretendir’ buyurmuşlardır.

Aziz Mü’minler!

Kur’an’ın gönderiliş gayesi, insanlığın dünya ve ahiret mutluluğunu temin etmektir. Bu da Kur’an’ın, insanlık için getirdiği ilahi mesajları ve insani değerleri doğru algılayıp hayata geçirmekle mümkündür.

Kur’an, kıyamete kadar gelecek bütün insanlar için gönderilmiştir. Kur’an-ı Kerim, yalnız inanç ve ibadetlere ilişkin hükümler içermemekte; insani ilişkilerde erdemi ve güzel ahlaki ön plana çıkarmaktan, iş hayatında çalışkanlığa ve üretime katkıda bulunmaya; günlük hayatımızda her türlü haksızlıktan uzak durarak, adaleti korumaya varıncaya kadar, sosyal hayatın her alanına ışık tutan öğüt ve ilkeler ihtiva etmektedir.

Değerli Kardeşlerim!

Kur’an-ı Kerim, tükenmez bir hazinedir.

O’na yönelen herkes; samimiyeti, gayreti ve bilgisi ölçüsünde ondan istifade eder. Bu itibarla, her gün birkaç sayfa Kur’an okumak, mealiyle ve tefsiriyle onu anlamaya çalışmak, en sevaplı amellerden biridir.

Ramazan ayı, yüce kitabımız Kur’an’ın anlaşılması ve ilkerinin hayatımızda yer etmesi açısından büyük bir fırsattır.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 173-174

(1- Sad Süresi 29. Ayet)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı