Kitaplara İman Etmek

Kur’an-ı Kerim’i Ezberleme Ve Unutmamak İçin Dua

sponsor

Kur’an-ı Unutmamak İçin Namaz ve Dua

Ali b. Ebi Talib; Ya Resulüllah! Kur’an benim aklımdan kaçıyor/gidiyor dedi. Bunun üzerine Hz Peygamber (s.a.v) ona; Sana, onunla Allah’ın sana ve senin öğrettiklerine fayda vereceği bazı sözler öğreteceğim dedi. Ali (r.a): Öğret anam-babam sanan feda olsun dedi. Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: Cuma gecesi dört rekat namaz kıl.

İlk rekatta Fatiha ile Yasin sürelerini,

ikinci rekatta Fatiha ile Duha sürelerini,

üçüncü rekatta Fatiha ile Secde sürelerini,

dördüncü rekatta Fatiha ile Tebareke sürelerini oku.

Teşehhüdü bitirince Allah’a hamd-u sena, peygamberlere salat ve müminlere istiğfar et. Sonra şu duayı oku;

‘Allah’ım. Bana, beni yaşattığın sürece günahlardan uzak durma (ma yardım etmek) suretiyle merhamet et. Kendimi ilgilendirmeyen şeylerle uğraşmaktan, korumakla bana merhamet et. Seni razı edecek şeylerle güzel şekilde eğilme lütfunda bulun. Alah’ım. Ey gökleri ve yeri eşsiz, benzersiz şekilde yaratan! Ey yüce, ikram sahibi ve ey erişilmez izzet ve güç sahibi Allah’ım! Ey Allah, ey Rahman! Senden yüzünün/ zatının nuru hakkı için: Kitabını öğrettiğin gibi kalbimi onun sevgisinden hiç ayırmamamı, onu benden razı olacağın şekilde okumamı lütfetmeni istiyorum. Senden: Kitabınla gözümü aydınlatmanı, dilimi açmanı, kalbimin sıkıntısını giderip rahatlatmanı, göğsümü genişletmeni, bedenimi onda kullanmanı ve beni onda güçlendirmeni ve bana yardım emeni istiyorum. Zira hayra senden başkası yardım edemez ve onu yapmaya senden başkası muvaffak kılamaz.

Sen bunu üç veya beş veyahut yedi Cuma tekrarlarsan Allah’ın izniyle onu ezberlersin. Bu dua müminden hiç şaşmamıştır (dua edip de kabul olunmadığı vaki değildir). Ali (r.a) yedi Cuma sonra Resulüllah’a (s.a.v) gelerek Kur’an-ı ve hadisi ezberleyebildiğini haber verdi.

Resulüllah (s.a.v); ‘Oruç ile Kur’an kıyamet gününde kula şefaat ederler. Oruç; Ey Rabbim! Ben onu gündüzleri yiyeceklerden ve nefsi arzulardan men ettim. Beni ona şefaatçı kıl der. Kur’an da  Ben onu geceleri uykudan alıkoydum. Onun için beni ona şefaatçı kıl der. Böylece bunlar şefaat ederler.

Resulüllah (s.a.v); ‘Kur’an üzerinde tartışmak küfürdür‘ buyurmuştur. Yine bir başka hadis-i şeriflerinde: ‘Ey Kur’an ehli! Kur’an- yastık yapmayın,(geceyi hiç Kur’an okumaksızın uykuyla geçirmeyin). Onu gece-gündüz hakkını vererek okuyun. Onu dilinizin şarkısı ve malınız edinin (malınız gibi sahip çıkın, kontrol edin,sürekli okuyun). Onda söylenenleri sürekli hatırlayın ve tefekkür edin. Umulur ki böylece kurtuluşa erersiniz! buyurmuştur.

Resulüllah (s.a.v); ‘Kim Kur’an-ı öğrenir, sonra onu terk ederse, bana isyan etmiş (karşı gelmiş) olur’.

Resulüllah (s.a.v); ‘Kur’an-ı okuyun. Onda aşırıya gitmeyin. Ondan uzak kalmayın. Onun kazancını yemeyin. Ondan okuduğunuzu gözünüzde büyütmeyin’ şeklinde buyurduğu rivayet edilmektedir

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:1

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı