Kitaplara İman Etmek

Kur’an-ı Kerim’i Gösteriş İçin Okumak ve Kazanç Kapısı Haline Getirmek

sponsor

KUR’AN-I GÖSTERİŞ YAPARAK OKUYANIN, ONU KAZANÇ KAPISI HALİNE GETİREN KİMSENİN GÜNAHI:

İmam Buhari, Hz Ali (r.a)’dan şöyle rivayet etmiştir: Resulüllah (s.a.v)!i şöyle buyururken işittim; Ahir zamanda ömürleri kısa, akılları kıt bir nesil türeyecek. Mahlukata gönderilmiş sözlerin en hayırlısı hakkında ileri geri konuşacaklar. Okun hedefi delip geçtiği gibi İslam’a girip çıkacaklar. İman onların boğazlarından aşağıya inmez’

Bir hadis-i şeriflerinde: ‘Amellerden gücünüzün yettiğini yüklenin. Zira siz bıkmadıkça Allah bıkmaz’

Başka bir hadis-i şeriflerinde ise: ‘Allah’ın en çok sevdiği amel az da olsa sahibinin devam ettiği ameldir’ buyurmuştur.

İmam Buhari, Nezzal b. Sebre’den şu rivayeti zikretmiştir: Abdullah İbn Mes’ud’un anlattığına göre o, bir adama bir ayeti okurken işitmiş. Ama Hz Peygamber’den (s.a.v) o ayeti farklı şekilde okunduğunu öğrenmişti. Abdullah olayın bundan sonrasını şu şekilde anlatmıştır: Adamın elinden tuttum ve Resulüllah’a (s.a.v) götürdüm. Olayı anlatınca Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurdu: ‘İkinizin de okuyuşu güzel. Böyle okuyun!’. Büyük ihtimalle ardından da şöyle dedi: İhtilafa düşmeyin. Zira sizden önceki toplumları ihtilafa düşmeleri helak etmiştir’.

Kur’an okumada ihtilafa düşmekten, çekişmekten ve gösteriş yapmaktan men etmektir. Doğrusunu en iyi Allah bilir. Resulüllah (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: ‘Benden altmış yıl sonra öyle bir nesil gelecek ki onlar namazı bırakacak ve nefislerinin arzularına uyacaklar. Onlar bu sapkınlıklarının cezasını görecekler. Daha sonra okudukları Kur’an boğazlarını geçmeyen bir nesil olacak.

Kur’an-ı üç kişi okur:

  • Mü’min,
  • Münafık ve
  • Günahkar’.

Münafık onu inkar eden, facir onunla para kazanıp yiyen, mümin ise ona iman edendir.

Resulüllah (s.a.v); ‘İçinde Kur’an okunan evin hayır ve bereketi çok olur. İçinde Kur’an okunmayan evin hayır ve bereketi ise az olur’ Resulüllah (s.a.v); ‘Kim Allah’ın kitabına uyarsa Allah onu sapıklıktan kurtarır ve kıyamet gününde ‘kötü hesap’tan korur. Nitekim Allah (c.c): Artık benden size hidayet geldiğinde, kim benim hidayetime uyarsa, o sapmaz, bedbaht olmaz’ buyurmuştur.

Kur’an da aşırıya gitmeyin ne demektir?

Kur’an’ı en kısa sürece bitirmek için hızlıca okumayın. Çünkü bu genelde tefekküre engel olur. O yüzden bunun mukabilinde ‘ondan uzak kalmayın (veya ona eziyet etmeyin) buyrulmuştur. Ahir zamanda ömürleri kısa, akılları kıt bir nesil türeyecek. Mahlukata gönderilmiş sözlerin en hayırlısı hakkında ileri geri konuşacaklar Yani Kur’an okumayı terk etmeyin.

Kaynak: İmam Hafız İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:1 

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı