Kitaplara İman Etmek

Kur’an-ı Kerim’in Tanımı ve Tarifi

sponsor

► Kur’an; Hz Muhammed (s.a.v)’e vahiy yoluyla indirilmiş, mushaflarda yazılmış, tevatürle nakledilmiş, tilavetiyle ibadet edilen  ilahi kelamdır. Kur’an; Miladi 610-632 tarihleri arasındaki yirmi üç yıllık risalet devresinde Hz Peygamber(s.a.v)’e çeşitli vesilelerle Allah tarafından gönderilmiş – tilavet olunan- vahiylerin mecmuudur.

► Kimden, hangi makamdan, kime, ne için geldiği göz önünde bulundurularak yapılmış olan diğer tarifler ise karşımıza şu ifadelerle çıkar: Kur’an; beşerin, ruh ve cismaniyetini birlikte nazar-ı itibara alarak, yüksekler yükseğinden nuzül ile insanlık ufkunda tulü etmiş en mükemmel mesajlar ve ilahi kanunlar mecmuasıdır

Kur’an; bütün mevcudatın Sahibi ünvanıyla Allah’ın ezeli kelamı ve fermanıdır.

► Kur’an; bütün alemlerin Rabbi olması itibariyle Allah’ın kullarına tenezzül buyurduğu eşsiz bir iltifat ve ihsandır.

► Kur’an; ebedi ve değişmeyen ilahi prensipleriyle, topyekün beşer mutluluğunun ve o mutluluğa ulaştıran en kestirme, en aydınlık yolun göstericisi olarak eşi ve benzeri olmayan ilahi bir kitaptır.

► Kur’an; varlığın tercümesi hadiselerin tercümanı, makro ve mikro alemlerin müfessiri; bu dünyada alem-i gaybın lisanı; insanoğluna ilahi iltifatların senedi; İslamiyet’in özü, esası, nur ve ziyası; uhrevi alemlerin haritası ve ona inananların vesile-i saadeti olduğu gibi aynı zaman da açık-kapalı, doğrudan doğruya ve dolaylı olarak bir dua mecmuasıdır

KAİNATI BİZ DÜZEN VE AHENK İÇİNDE kuran ALLAH OLDUĞU GİBİ,ONU kuranla KONUŞTURAN DA ALLAHTIR. BUNA GÖRE ALLAH’TAN BAŞKALARININ KAİNAT HAKKINDAKİ HÜKMÜ NASIL YANLIŞSA, İNSAN HAKKINDAKİ HÜKÜMLERİ DE YANLIŞTIR. ZİRA VARLIK / MÜLK KİME AİTSE,O VARLIK İLE ALAKALI DOĞRU HÜKMÜ DE ANCAK O VEREBİLİR.

Kayna: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslüman’ın Yol Haritası / Sayfa: 111-112

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı