DOLAR
19,9662
EURO
21,3770
ALTIN
1.249,93
BIST
4.580,67
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Az Bulutlu
21°C
İstanbul
21°C
Az Bulutlu
Pazartesi Az Bulutlu
21°C
Salı Çok Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C

Kur’an Kavramları: İstikamet – Müstakim

Kur’an Kavramları: İstikamet – Müstakim
11.03.2023 23:17
0

Din dilinde istikamet; Hakka tabi olmak, adaleti yerine getirmek, doğru yola girmek, itaat olan şeyleri yapıp, isyan olan şeylerden sakınmak, verdiği sözü tutmak ve Haktan sapmamak demektir.

Sözlük Anlamı: Kalkmak, ayakta durmak, düzeltmek, bir işte mutedil olmak, devam ve sebat etmek, bir işi üzerine almak, anlamlarındaki k-v-m kökünden gelen istikamet; doğru ve mutedil olmak demektir.

Din Dilindeki Anlamı: Din dilinde istikamet; Hakka tabi olmak, adaleti yerine getirmek, doğru yola girmek, itaat olan şeyleri yapıp, isyan olan şeylerden sakınmak, verdiği sözü tutmak ve Haktan sapmamak demektir. Böyle kimseye ve hiçbir yerinde meyil ve eğrilik bulunmayan, dümdüz ve dosdoğru şeye müstakim denir.

Kur’an’daki Anlamı: Müstakim kelimesi Kur’an’da; tartının (1), Allah yolunun (2), Allah, Peygamber ve müminlerin sıfatı olarak (3); sırat-i müstakim ise tevhid üzere olmak, şirksiz Allah’a iman etmek (4), Allah’a ibadet etmek (5), Kur’an’a uymak (6), Hz. Peygambere uymak ve onu örnek edinmek (7) anlamlarında kullanılmıştır.

Sırat-ı müstakim; inişi ve yokuşu olmayan, dümdüz, işlek, açık, doğru ve büyük yola, caddeye denir.

Bu dosdoğru yola benzetilerek emir ve yasaklarında, helal ve haramlarında, hüküm, öğüt ve tavsiyelerinde dosdoğru olan İslam dinine de sırat-ı müstakim denmiştir (8).

Sırat-ı müstakim; bütün peygamberlerin insanlara tebliğ ettikleri Allah Yolu’nun, bir tek Allah’ı kabul esasına dayalı tevhid dininin en bariz niteliğidir. Bütün peygamberlerin, salih, sadık, muttaki ve Allah’ın hidayete erdirdiği insanların izlediği yoldur.

İstikametin Çeşitleri

İmanda İstikamet: Bir insanın imanında istikamet üzere olabilmesi için, imanında ihlas olması, riya, şirk ve nifak bulunmaması gerekir.

  • Bir insanın kalbi dosdoğru olmadıkça, imanı dosdoğru olmaz, dili (konuşması, sözü) dosdoğru olmadıkça da kalbi dosdoğru olmaz. Bir insan, komşusunun şerrinden emin olmadıkça cennete giremez.

Sözde İstikamet: Bir insanın sözünde dosdoğru olabilmesi için, asla yalan konuşmaması, her sözünün gerçek ve vakıaya uygun olması gerekir. Dil, kalbin tercümanıdır. Sözünde doğruluk bulunmayan kimsenin özünde de doğruluk yoktur.

Bir sahabi;

  • Ey Allah’ın elçisi! İslam dini ile ilgili bana öyle bir iş, görev söyle ki onu senden sonra kimseye sormayayım demesi üzerine;
  • Peygamberimiz; Allah’a iman ettim de ve dosdoğru ol buyurmuştur.
  • Bir sahabi, Ya Resulüllah… Hangi şeyden kendimi koruyayım? diye sormuş,
  • Peygamberimiz, eli ile dilini işaret ederek cevap vermiştir.

Çünkü dil, doğru olursa diğer uzuvlar da doğru olur.

İbadette istikamet: Mümin bir insanın ibadetinde dosdoğru olabilmesi için, ibadetini iyi bir niyet ve ihlasla, riya ve süm’a olmadan, Allah’a ortak koşmadan ve İslam’a uygun olarak yapması gerekir. Bu şartlardan biri eksik olursa ibadet doğru ve makbul olmaz.

İş ve işlemlerde istikamet: İnsan; fert, aile ve toplum hayatında yaptığı her işi, üstlendiği her görevi en iyi bir şekilde yaptığı, hile ve sahtekarlıktan uzak olduğu, sözüne ve sözleşmelerine uyduğu, insanlara adalet ve hakkaniyetle davrandığı, kişiler arasında ayrımcılık yapmadığı zaman dürüst ve doğru olur.

Doğrulukta ölçü; Kur’an, sünnet ve aklıselim olmalıdır. Herkesin keyfine ve anlayışına göre doğru olmaz. Kur’an’da ve sünnette söz konusu edilen doğruluk İslam’ın önerdiği, kurallarını ve sınırlarını belirlediği doğruluktur.

Fert, aile ve toplumların huzur ve selameti; inanç, ibadet, itaat ve düşünce; söz, iş, sözleşme, alışveriş, sosyal ilişkiler; yargılama, tanıklık, yönetim; çalışma, çalışana hakkını verme; emanetlere riayet etme ve ahlaki davranışlar gibi her türlü insani faaliyetlerde dosdoğru olmakla mümkündür.

Dosdoğru olmak, fert, aile ve toplumlar için hava, su ve gıda kadar önemli ve gereklidir. Yeterince temiz hava, temiz su, temiz gıda alamayan bünyenin sağlıklı olması, sağlıklı olarak hayatını sürdürmesi nasıl mümkün değilse doğruluk erdeminden yoksun kalan fert, aile ve toplumların da sağlıklı olması ve varlıklarını sağlıklı olarak sürdürmesi mümkün değildir.

Doğruluk, kamil bir iman, güzel bir ahlak, iyi bir vicdan, iyi bir terbiye, iyi bir eğitim ve öğretimle mümkün olur.

Allah, müminlerin kendi içlerinde, ilişkilerinde ve davranışlarında dosdoğru olmalarını emrettiği gibi mümin olmayanlara karşı da dosdoğru olmalarını emretmektedir (9).

“Kim ihlas ile kalbine imanı yerleştirir ve kalbini (şirk, küfür, nifak ve is-yandan) temizler, dilini doğru sözlü, nefsini (ibadet, itaat ve Allah’ı zikir ile) mutmain (huzura ermiş), huyunu, ahlakını ve davranışlarını dosdoğru, kulaklarını ve gözlerini (gerçeği ve doğruyu) duyan, dinleyen ve gören yaparsa kurtuluşa ermiştir” anlamındaki hadis insanın özü, sözü, işi, gözü, kulağı ve bütün azalarıyla dosdoğru olmasını teşvik etmektedir.

Sonuç olarak;

Kur’an’da; emir ve yasakları, helal ve haramları, hüküm ve tavsiyeleri, bilgi ve haberleri dosdoğru olması hasebiyle Allah yolu olan İslam dini için sırat-ı müstakim denilmiştir.

Kur’an’da; Allah’ın, peygamberin ve iman edip salih amel işleyen, ibadet eden, Peygamberi kendisine örnek ve Kur’an’ı kendisine rehber edinen kimselerin dosdoğru oldukları bildirilmiş, insanların iman edip dosdoğru olmaları emredilmiştir.

Bu itibarla müminlerin; imanında, ibadetlerinde, amellerinde, özünde, sözlerinde, bütün iş ve davranışlarında dosdoğru olmaları gerekir

Kaynak: Doç. Dr. İsmail Karagöz (DİB Rehberlik ve Teftiş Başkanı) / Diyanet Aylık Dergisi / Aralık 2014 / bkz: 72-73

(1-İsra Süresi 35) (Şura Süresi 52) (3-Nisa 175; Hud 56; Zuhruf 43; En’am 87; Nahl 76) (4-En’am Süresi 161) (5-A l-i İmran Süresi 51) (6-İsra Süresi 9) (7-Zuhruf Süresi 61) (8-Fatiha Süresi 6) (9-Hud 112; Şura 15; Tevbe 7)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.