DOLAR
21,2482
EURO
22,9074
ALTIN
1.340,17
BIST
5.372,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber

Kur’an’da Adı Geçen 25 Peygamber
19.03.2023 23:52
0

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen 25 peygamber hakkında kısaca özet bilgiler

1 ▬ Adem (a.s): İnsanların ilk babası ve ilk peygamberidir. Allah, onun cesedini topraktan yaratmıştır. Daha sonra ona eş olsun diye Hz. Havva’yı yaratmıştır. Melekler, Allah’ın emriyle Adem’ secde etmişler, şeytan ise etmemiştir. Allah onları cennete koymuş, şeytanın tahriki ile yasak ağacın meyvesinden yemeleri sonucu cennetten çıkarılmışlar, sonra işledikleri hataya tevbe ederek bağışlanmışlardır. Kendisine kitap olarak 10 sayfa gönderilmiştir.

2 ▬ İdris (a.s): Hz. Adem’den sonra Kur’an’da adı geçen peygamberler halkasının ikincisidir. Hakkında Kur’an’da dört ayet vardır. Ona 30 sayfalık bir kitap indirilmiştir. İlk defa ok ve yay kullananın, ilk dikiş dikenin, ilk yazı yazanın o olduğu rivayet edilir.

3 ▬ Nuh (a.s): Hz Adem’den sonra insanlar bir Allah inancından sapmışlar, putlara tapmaya başlamışlardı. Allah Teala kendilerine Nuh (a.s)’ı gönderdi. Nuh onların arasında 950 sene yaşadıktan sonra tufan olayı oldu. Tufandan sonra yeni bir nesil yaratıldı.

4 ▬ Hud (a.s): Yemen’de Hadramut civarında Ahkaf denilen yerde yaşayan Ad kavmine peygamber olarak gönderilmiştir. Ad kavmi tufandan sonra yolunu şaşıran topluluklardandı. Hud kendilerine pek çok mucize gösterdi, doğru yola çağırdı. Fakat onlar inanmakta direnince yedi sekiz gece süren kasırga ile yok oldular. Yüz elli sene yaşamıştır.

5 ▬ Salih (a.s.): Şam ile Hicaz arasında Hicr denilen yerde yaşayan Semud kavmine gönderilmiştir. Hz. Salih’in uzun müddet yaptığı nasihatlerine muhalefet ettiler. Üstelik bir mucize kabilinde yaratılan devesini de öldürerek azgınlıklarını son noktaya çıkardılar. Nihayet şiddetli bir gürültü ile yerlere serilip helak oldular.

6 ▬ Lut (a.s): Hz İbrahim’in yeğeniydi. Genç yaşta amcasına inanmış, ona yardımcı olmuştur. Hz. Lut başlı başına bir şeriat getirmemiş, Hz. İbrahim’in şeriatıyla amel etmiştir. Hz. Lut’un en önemli yanı fuhuş ve eşcinsellikle mücadele etmesidir.

7 ▬ İbrahim (a.s): Büyük peygamberlerdendir. M.Ö. XII. Yüzyılda yaşadığı kabul edilir. Çok küçük yaşta Allah’ın varlığını tanımıştı. Babil devletinin hakim olduğu bir zaman peygamber olmuştur. Kendisine 10 sayfalık bir kitap gönderilmiştir. Babil hükümdarı Nemrut tarafından ateşe atılmış, ateş kendisini yakmamıştır. Allah’ın dostu (Halilullah) lakabıyla anılırdı. Oğlu İsmail ile Kabe’yi inşa etmişlerdir.

8 ▬ İsmail (a.s): Hz. İbrahim’in Hacer’den olma büyük oğludur. Hz. İbrahim Allah’ın emriyle Hacer’i ve oğlu İsmail’i Mekke’ye getirip yerleştirmişti. Zemzem, İsmail’in ayaklarını vurduğu yerden çıkmıştır. Orada daha sonra bir şehir kurulmuştur. Babasının rüyası üzerine kurban edilmek üzere iken, Allah bir koç indirmiş, onun yerine koç kurban edilmiştir.

9 ▬ İshak (a.s): Hz. İbrahim’in Sare’den olan küçük oğludur. Anne ve babasının yaşlılıklarında bir mucize olarak doğmuştur. İshak (a.s) daha Hz. İbrahim hayatta iken Şam ahalisine peygamber olarak gönderilmiştir.

10 ▬ Ya’kub (a.s): Hz. İshak’ın oğlu ve Hz. Yusuf’un babasıdır. Bir adı da İsrail olduğu için İbranilere İsrail oğulları denmiştir. Oğlu Yusuf’un kaybolması sonucu gözleri kör olmuş, Hz. Yusuf’un bulunmasından sonra, onun gömleğini yüzüne sürerek gözleri açılmıştır. Mısır’a gitmeden önce Filistin’in kuzey bölgesinde peygamberlik yapmıştır.

11 ▬ Yusuf (a.s): Hz. Ya’kub’un 12 oğlundan en sevdiği oğludur. Kardeşleri onu kıskanıp kuyuya atmışlar, kuyuya gelen kervan kendisini Mısır’a götürmüş. Mısır’da yüksek mevkilere ulaşmıştır. Bu tarihten sonra İsrail oğulları Mısır’a yerleşmiştir.

12 ▬ Şuayb (a.s): Putperest Medyen halkına peygamber olarak gönderilmiştir. Medyen halkı onun öğütlerini dinlemediği için depremle yok olmuştur. Hz. Şuayb ve ona inananlar kurtulmuşlardır. Tesirli bir hatiplik gücüne sahip idi. Kızlarından birini Hz. Musa’ya vermiştir.

13 ▬ Harun (a.s): Hz. Musa’nın ağabeyidir. Hatipliği kuvvetli olan Hz. Harun, Hz. Musa’nın yardımcısı olmuştur. Hz. Musa Medyen’den Mısır’a dönünce Harun’a Allah’ın emirlerini iletmiş, o da bunları kabul ederek her işte Musa’ya yardımcı olmuştur.

14 ▬ Musa (a.s): Mısır Firavununun, İsrail oğullarının yeni doğan çocuklarını öldürtmesi sonucu, doğumundan sonra annesi tarafından bir sandık içinde Nil nehrine bırakıldı. Firavunun adamları tarafından yakalanan sandıktaki çocuğu Firavunun karısı evlat edindi. Büyüyünce bir Mısırlı ile bir Yahudinin kavgasını ayırmak isterken Mısırlı öldü. Hz. Musa işlediği suçtan tövbe etti. Tövbesini Allah kabul etti. Sonra ona peygamberlik verdi. İsrail oğulları onun önderliğinde Mısır’dan çıktılar.

15 ▬ Davud (a.s): M.Ö. X. asırda yaşamıştır. Çocukluk ve gençliği çobanlıkla geçmiştir. Kendisine kitap indirilen dört peygamberden biridir. Sesi çok güzeldi. Kudüs’ü başkent edindi. Umman, Haleb, Nusaybin ve Ermenistan bölgelerini fethetti. 40 sene hükümdarlık yaptı.

16 ▬ Süleyman (a.s): Hz. Davud’un oğludur. Onun ölümünden sonra aynı zamanda bir hükümdar olan babasının yerine geçmiş, bir müddet sonra kendisine peygamberlik verilmiştir. Bazı ilimlerin yanında, ona kuşların dili öğretilmiş ve cinler de onun emrine verilmişti.

17 ▬ Eyyub (a.s): Sabır timsali olarak tanınmıştır. Kur’an-ı Kerim kendisinden “kulumuz” diye bahseder. Hz. Eyyub bir dertle imtihan edilmiş, bu derde uzun süre sabretmiştir.

18 ▬ Zülkifl (a.s): Hz. Elyasa’nın amcasının oğlu olup, ondan sora peygamber olduğu rivayet edilir.

19 ▬ Yunus (a.s): Asur devletinin başkenti olan Ninova halkına peygamber olarak gönderilmiştir. Ninova halkı 33 sene onun öğütlerini dinlemediğinden o şehri izinsiz terk etmiş, sonra işlediği hatadan tövbe etmiş, Allah da tövbesini kabul etmiştir.

20 ▬ İlyas (a.s): İsrail oğullarına gönderilmiştir. İsrail oğulları İlyas peygamberin öğütlerini dinlemediler, hatta onu yurtlarından bile çıkardılar. Bunun üzerine kıtlığa tutuldular.

21 ▬ Elyesa’ (a.s): İsrail oğulları Hz. İlyas’tan sonra bu peygamberin de nasihatlerini dinlemediler ve Hz. Musa’nın şeriatını terk ettiler. Asurlular tarafından ezildiler.

22 ▬ Zekeriyya (a.s): Hz. Yahya’nın babasıdır. Hz. Meryem’in de teyzesinin kocasıdır. Hz. Meryem bir mucize olarak oğlu İsa’yı babasız doğurunca Yahudiler bundan Hz. Zekeriyya’yı sorumlu tutarak yüz yaşındaki bu günahsız peygamberi şehid ettiler.

23 ▬ Yahya (a.s): Hz. Zekeriyya’nın oğludur. Hz. Zekeriyya’nın ihtiyarlığında dünyaya gelmiştir. Genç yaşta peygamber olmuş, önceleri Hz. Musa’nın şeriatıyla amel ederken, Hz. İsa peygamber olarak gönderildikten sonra ona uymuştur. Genç yaşta şehit edilmiştir.

24 ▬ İsa (a.s): Bir mucize olarak babasız doğmuştur. İnsanları tek olan Allah’a ibadete ve yalnız onun önünde eğilmeye çağırdı. Bu davetini desteklemek için ölüleri diriltmek, kuşa can vermek, körü iyileştirmek, gökten sofra indirmek gibi mucizeler gösterdi.

25 ▬ Hz. Muhammed (s.a.v): Peygamber Efendimiz M. 571 yılında Rebiulevvel ayının 12. gecesinde Mekke’de doğdu, 632’de Medine’de vefat etti.
Annesinin adı Amine, babasının adı Abdullah, dedesinin adı Abdülmuttalip’tir. Doğumundan iki ay kadar önce babasını kaybetti. Annesi ve dedesinin himayesinde büyüdü.

Mekke’nin adeti üzere, sütanneye verildi. Sütannesi Halime O’na 4 yaşına kadar baktı ve annesine iade etti. 6 yaşında da dedesini kaybetti. Böylece amcası Ebu Talip O’nu himayesine aldı. 9 yaşında iken amcasıyla beraber ticaret maksadıyla Şam’a gitti. Peygamber Efendimiz gençliğinde ticaretle uğraştı.

Doğru sözlülüğü, dürüst davranışları ile dikkati çekti kendisine “el-Emin” denildi.

25 yaşında iken Hz. Hatice ile evlendi. Ondan 2 erkek, 4 kız olmak üzere 6 çocuğu oldu. Erkek çocukların adı, Kasım ve Abdullah’tır. Kız çocuklarının adı, Zeynep, Rukiye, Ümmü Gülsüm ve Fatma’dır. (İbrahim, Mısır’lı Mariye’den olmuştur.)

Erkek çocuklar henüz küçük iken vefat ettiler. Kız çocukları ise büyüdüler, evlendiler, çocuk sahibi oldular. Ancak Fatma’nın dışındakiler Peygamber Efendimizden önce vefat ettiler. Hz. Fatma ise Peygamberimizden sonra vefat etti. Peygamber Efendimizin soyu, yalnız Hz. Fatma’nın Hasan ve Hüseyin adındaki çocukları kanalıyla devam etmiştir. Çünkü diğer kızların çocukları küçük yaşta vefat ettiler.

Mekkeliler puta tapan müşriklerdi. Toplum, ahlaksızlık ve kötülükte en son noktaya gelmiş ve menfaat ön plana çıkmıştı. Kuvvetliler zayıfları eziyordu. İslam tarihinde bu devreye “cahiliye devri” denir.

Kendi eliyle yaptıkları puta tapıyorlardı. İçki, kumar, zina cemiyeti sarmıştı. Fakat peygamberimiz böylesi bir toplumda Allah’ın yardımıyla tertemiz büyümüş ve yaşamıştı. Toplumun bu kötü gidişi onu çok üzüyordu.

Hz. Muhammed (s.a.v) 40 yaşına yaklaşırken (M. 610) zaman zaman Hira mağarasında inzivaya çekiliyordu. Yine aynı mağarada tefekküre devam ederken Ramazan ayının 27. gecesi, Hz. Cebrail kendisine ilk vahyi getirdi. Kendisine nazil olan Alak süresinin ilk ayetleriyle peygamber olmuştu.

Bu olağanüstü durum karşısında şaşırdı, sıkıntıya düştü. Olup bitenleri zevcesi Hz. Hatice’ye anlattı. Hz. Hatice O’nu teselli etti. Cenabı Hak’tan aldığı ilk vahyi duyunca, O’nun “el-Emin” sıfatını düşündü ve iman etti. Hz. Ebu Bekir, evlatlığı Zeyd, amcası Ebu Talip’in oğlu Ali de O’nun peygamber olduğuna iman eden ilk Müslümanlar oldular.

Bu ilk vahiyden sonra vahiy bir müddet kesildi. Bu süre içerisinde Hz. Muhammed (s.a.v) vaktini dua, ibadet ve zikir ile geçirdi. Tefekkür ve düşüncede olgunluk zirvesine ulaştı.

Mekke müşrikleri O’na iman etmedikleri gibi, gerek kendisine ve gerekse O’na inananlara akla hayale gelmeyen her çeşit işkence yapmaya başladılar. Bu sırada Peygamber Efendimizin izniyle bazı Müslümanlar Habeşiştana ve daha sonra Medine’ye göç ettiler.

Medine’li Müslümanlar da peygamberimizi ve O’na inananları Medine’ye davet ediyorlardı. Bu sırada müşrikler Peygamber Efendimizi davasından vazgeçirmek için amcası Ebu Talib’e elçi gönderdiler. Peygamber Efendimiz amcasına;

Bir elime güneşi, diğer elime ayı verseler yine bu davadan vazgeçmem” deyince, müşrikler Peygamberimizi öldürmeyi planladılar. Bu planlarını uygulayacakları sırada Peygamber Efendimiz M. 622 tarihinde Hz. Ebu Bekir ile birlikte Medine’ye hicret ettiler. Medineli Müslümanlar Peygamber Efendimiz ve arkadaşlarını bağırlarına bastılar.

Hicretten sonra da fırsat buldukça müşrikler yine Müslümanlara her türlü eza ve cefa yapıyorlardı.
Medine döneminde müşriklerle Müslümanlar arasında birçok savaş yapıldı.

Hz. Muhammed (s.a.v) Efendimizin beli başlı savaşları:

Bedir Savaşı: M.624 tarihinde Bedir mevkiinde yapıldı. Müslümanların zaferi ile sonuçlandı. Müşriklerin başı sayılan Ebu Cehil bu savaşta öldürüldü.

Uhud Savaşı: M. 625 tarihinde Uhud dağı eteğinde meydana geldi. Her iki tarafta da büyük kayıplara neden oldu. Peygamberimizin amcası Hz. Hamza bu savaşta şehit oldu.

Hendek Savaşı: M. 627 tarihinde Medine civarında yapıldı ve müşriklerin mağlubiyeti ile son buldu. Bu savaşların meydana geldiği yerler de nazarı dikkate alınınca saldırganların müşrikler olduğu kolaylıkla anlaşılır.

Peygamber Efendimiz M. 632 yılında 100 bini aşkın Müslüman topluluğu ile Mekke’ye girip Veda Haccı’nı yaptılar. Arafat Vadisi’nde meşhur Veda Hutbesi‘ni irad edip, sözlerinin sonunda onlarla helalleşti.

Peygamber Efendimiz hac dönüşü yolda hastalandı. Medine’de hastalığı arttı. Kendi yerine namaz kıldırması için Hz. Ebubekir’i vekil yaptı. Hicretin 11. Yılı Rebiu’l evvel ayının 1. Pazartesi günü (Miladi 8 Haziran 632) vefat etti.

Peygamber Efendimizi diğer peygamberlerden ayırt eden başlıca özellikler şunlardır:

1-) Peygamber Efendimiz bütün insanlara peygamber olarak gönderilmiştir. Diğer peygamberler ise belli bir millete, belli bir kavme gönderilmiştir.

2-) Peygamber Efendimizin getirdiği din, son dindir. Ondan sonra başka bir din gönderilmeyecektir.

3-) Peygamber Efendimiz, peygamberlerin sonuncusudur. Ondan sonra başka bir peygamber gönderilmeyecektir.

4-) Peygamber Efendimiz, peygamberlerin içinde ümmeti en çok olan peygamberdir.

Kur’an-ı Kerim’de bu 25 peygamberin dışında ayrıca Uzeyr, Lokman ve Zülkarneyn’in adları da geçer ki, bunların peygamber mi, yoksa veli mi oldukları ihtilaflıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.