Bilgi Kütüphanesi

Kur’an’da Tefekkür

sponsor

Nitekim, Kur’an’da da tefekkür Allah’ın kelimeleri, tüm nesneler, olaylar ve oluşlar üzerine kafa yorup bir sonuca varmak, ibret almak, bu nesne, olay ve oluşların kabuğunun örttüğü, altlarında gizli kalan gerçeğe ulaşmaya çalışmak anlamında kullanılmıştır.

Tefekkürün meyvesi ilim, hal ve ameldir. Özel meyvesi ise ilimdir. Evet, kalpte ilim meydana gelince, kalbin hali değişir. Kalbin tutumu değişince, azaların amelleri de değişir. Yani amel hale, hal ilme, ilim de tefekküre bağlıdır. Demek oluyor ki bütün iyiliklerin başı ve anahtarı tefekkürdür. İşte tefekkürün faziletini burası sana açıkça hatırlatmaktadır. Tefekkür, zikir ve tezekkürden de hayırlıdır. Zira fikir, zikirdir. Aynı zamanda zikirden de fazladır…”

Gazalinin ifadelerinden açıkça anlaşılmaktadır ki, fikri amel bilgiyi, bilgi kalbin hareketini, kalbin heraketi de azaların amele geçmesini sağlar. Bu sayede fikri amel fiziki amele dönüşerek Kur’an’ın salih amel (hem Allah’ı hem de kulları razı eden her güzel eylem) dediği husus gerçekleşir. Bu da fikri amelin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır.

Kaynak: Diyanet İlmi Dergisi / 2007 / Sayı: 2 / bkz: 148-149

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı