Kürsüden Gönüllere VaazlarMübarek Gün ve Geceler

Kurban Bayramı Vaazı (diyanet)

sponsor

Aziz Müminler!

Müslümanlık bilincimizi yenileyen, millet olma irademizi diri tutan; birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, rahmet ve bereket dolu bugünlere bizleri kavuşturan Yüce Rabbimize sonsuz hamd ve şükürler olsun.

Rabbimizin dost edindiği İbrahim (a.s)’a, Allah için kurban olmaya razı olan İsmail (a.s)’a ve her iki peygamberin sadakat ve teslimiyetini evrensel bir bayrama dönüştüren Muhammed (a.s)’a sonsuz salat ve selam olsun.

Değerli Kardeşlerim!

Biz Müslümanlar için bu bayramlar; imanı, ibadeti ve tarihi bir sevinç atmosferinde buluşturan ve bu sevinci sonsuzluğa taşıyan önemli zaman dilimleridir. Ramazan Bayramımız, her yıl bizlere yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in nazil oluşunu ve İslamının doğuşunu yaşatırken Kurban bayramımız, Hz.Muhammed’den, üç ilahi dinin kendisinde buluştuğu Hz.ibrahim’e uzanan yüce tarihe can verir.

Arafat’ta dünyalıklardan soyunmuş, adeta ak kefenlere bürünmüş iki milyonu aşkın Müslüman, Rabbin divanına durup ellerini açtı ve bütün insanlık için rahmet diledi. Bizler de, kurban ibadetinin manevi ikliminde bir gönül yüceliği yakalayıp Rabbimize yakınlık arayışında olacağız. Zira kurban, yüce Allah’a yakın olma arayışıdır.

Kurbanda Hz.ibrahim ve Hz.İsmail’in baba-oğul sevgisi ile hakka bağlılık duygularının harman olduğu engin bir dünya vardır. Nitekim Cenab-ı Hak, hutbemizin başında okuduğum ayet-i kerimede mealen şöyle buyurur:

Allah’a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları. O’na ulaşan takvanızdır... (1)”

Kurban Bayramının Önemi

Muhterem Müminler!

Bayramlar; sevinçleri büyütme mevsimidir. Bu bayramda da, sevinçleri dünya çapında büyütmeliyiz. Önce kendi gönüllerimiz bir sevinç yumağı haline gelmeli. Sonra annelerimizin ve babalarımızın gönüllerini şad etmeliyiz. Bir tatlı söz işitmek için hayatın bütün ağırlığını paylaşmayı göze alan çileli eşleri mesrur etmeliyiz. Evlerin canlı bayramları olan çocukları sevindirmeliyiz. Gönüllerin ağır yükü olan küskünlükleri ortadan kaldırmalıyız. Selamlaşarak, musafaha ederek, kucaklaşarak, ziyaretleşerek, kurban etlerini dağıtarak, ikramda bulunarak; bütün sokakların, bütün komşuların, bütün yurdumuzun, İslam coğrafyasının ve bütün dünyanın gözlerine sevinç taşımalıyız.

Kardeşlerim!

Bayramınız mübarek olsun. Rabbimizden bizi yakınlığına layık kılacak bir kurban iklimi yaşatması için dua ediyoruz. Kalplerimizi, huzuruna çıkacak durulukta kalpler haline getirmesini diliyoruz. Dualarımızın Arafat’taki dualara karışması ve Rabbin katına yükselmesi için niyaz ediyoruz.

Fazla Cinsel İlişkiye Girmenin Zararları

 

Tedbirli Sultan Hikayesi & Sadi Şirazi (Bostan ve Güllistan)

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 184-185
(1)Hacc Süresi 37. Ayet)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı