İslam'i Bilgiler

Kurbanda Vekalet

sponsor

Kurban Kesip Sevabını Ölülere Bağışlamak

Bir kimse, sevabını ölmüş bir akrabasına veya sevdiği bir kimseye bağışlamak üzere kurban kesebilir. Tıpkı ölen bir insanın ardından onun adına sadaka verildiği, hac yapıldığı gibi, kurban da kesilebilir. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v), ümmetinden kurban kesemeyenler adına kurban kesmiştir. Hz Ali (r.a); birisi Peygamber Efendimiz için olmak üzere iki tane koç keserdi. Kendisine bunun sebebi sorulduğunda Allah Resulü bana yaşadığım müddetçe kendisine kurban kesmemi vasiyet etti, asla bunu terk etmem buyurmuşlardır.

Peygamber Efendimizin, Hz Ali’ye kendisi için kurban kesmesini vasiyet etmesi, O’nun adına kurban kesilmesini sevdiğini delalet eder. Bu itibarla imkanı olanların sevgili Peygamberimiz için her sene en azından bir koyun/koç kesmesi veya bir ineğin 1/7 hissesine ortak olması çok yerinde bir davranış olur. Cenab-ı Allah bizleri Efendimiz için kurban kesmeye muvaffak kılsın ve bunda bizleri ebedlere kadar daim kılsın, rızasına nail eylesin. Peygamber Efendimizi bizden hoşnut eylesin. Efendimize, al-i beytine, ashabına, ezvac-ı tahirata salatu selam olsun. Amin.

Bir kimse kendi parasıyla aldığı, sevabını ölmüş bir yakınına bağışlamak üzere kestiği kurbanın etinden yiyebilir, başkalarına da yedirebilir. Bu niyetle kesilmesi düşünülen bir hayvanın bayram günlerinde kesilmesi de şart değildir. Her zaman kesilebilir. Hatta arefe günü kesilip fakirlere dağıtılması daha isabetli olur. Çünkü kurban bayramı günü zaten fakirlere et dağıtılacaktır. Arefe günü kesilip dağıtılırsa, o günde onların et yemeleri temin edilmiş olur.

Eğer ölen kimse kendisi adına kurban kesilmesini vasiyet etmiş ise, bu kurbanın bayram günleri içinde kesilmesi gerekir. Böyle bir kurban etinden kesen kimse yiyemez. Tamamının tasadduk edilmesi gerekir. Ölen şahsın vasiyeti olmaksızın parasından alarak kurban kesiliyorsa bu kurban da vasiyet üzerine kesilen kurban gibidir. Vasiyet veya adak olmasa bile Şafiler hariç fakihlerin çoğunluğuna göre sevabı ölüye bağışlanmak üzere onun adına kurban kesilebilir. Bu şekilde kesilen bir kurbanın Kurban Bayramında kesilen diğer hayvanlardan farkı yoktur

Peygamber Adına Kurban Kesmek

Haricen Not: Kişi ölmeden önce, kendisi öldükten sonra geriye kalan servetinden kurban kesilmesini vasiyet etmiş ise bu konuda bir sözümüz yok. Ancak kurban kestikten sonra bu kurbanın sevabını anneme-babama vs bağışlıyorum mantığı bana biraz ters gibi geliyor. Şayet böyle bir sevap istiyorsan sadaka-ı cariye denen bir şey var ki evladın anne-babası adına yapacağı hayır, hasenat anne-baba içinde geçerlidir. Hele hele birde Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak için Peygamberimiz için kurban kesiyorum, sevabını ona bağışlıyorum mantığı bana külliyen yanlış geliyor. Ta ki kişi Allah Resulü’nün sünnetlerini ve yaşam tarzını dikkate alıyor olsun.

Zaten sünnete uyan, Peygamber  ahlakı ile ahlaklanmaya çalışan, en azından bu uğurda samimi bir şekilde mücadele eden için sözümüz olmayabilir. Sevgisinden dolayı Allah ve Resulü’nün hoşnutluğunu kazanmak için onun adına kurban kesiyor olabilir. Benim eleştirdiğim kişiler Farzları yerine getirmediği halde, Sünnet ile yakından uzaktan alakası olmadığı, Allah’ın emir ve yasakları ile ilgilenmeyen, Peygamber ahlakı ile ilgilenmeyip de Allah’ın hoşnutluğunu değil tam aksine Allah’ın gadabını üzerine çeken kişilerin; ben Peygamberimiz adına kurban kesiyorum diyerek kendini kandıran kişiler içindir. Zaten Peygamberimizin ne senin keseceğin Kurbana nede o Kurbanın sevabına ihtiyacı yoktur. Şayet Peygamber adına kurban kesmek diye varit olan rivayet doğru ise; bu tamamen kesenin kendisi içindir. Dediğim gibi zaten Allah’ın emir ve yasaklarına sarıldığın, Resulü’nün sünnetini icra ettiğin zaman zaten Allah’ın hoşnutluğunu da kazanmış, Peygamber sevgisine de mazhar olmuşsun demektir. Açıklamada hata olduysa da Allah’tan afi ve mağfiret diliyorum

Kaynak: Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslümanın Yol Haritası / bkz: 597-598

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı