Kürsüden Gönüllere Vaazlar
Trend

Kus b. Said’nin Hutbesi Ve Hitabesi

sponsor

Ey insanlar !

Geliniz, dinleyiniz!

Her yaşayan ölür, ölen de çeker gider. Olacak olan neyse olur.

Yağmur yağar, otlar ve bitkiler biter. Onlardan yiyecekler elde edilir. Çocuklar doğar, analarının babalarının yerini tutar. Sonra hepsi mahvolup gider. Hadislerin ardı arkası kesilmez..

Kulak veriniz, dikkat ediniz!

Gökte haber, yerde ibret alacak şeyler vardır. Geceler karanlık, gökyüzü ise yıldızlarla dolu, yeryüzü geniş bir yol, denizler dalga dalga.

Neden gidenlerin bir daha geri döndüklerini göremiyorum?

Gittikleri yerden hoşnut oldular da oralarda karar mı kıldılar?

Yoksa unutulup uykuya mı daldılar ?

Yemin ederim Allah’ın indinde bir din vardır ki şimdi bulunduğumuz dinden daha sevgilidir (Kus b. Saide bulunduğu dine istinaden İslam dinini daha sevgili ve hayırlı diye işaret ediyor) ve Allah’ın gelecek olan bir Peygamber’i vardır ki (Hz Muhammed kastediliyor) gelmesi pek yakın oldu. Gölgesi başınız üstüne geldi. Ne mutlu o kimseye ki ona iman edene ve hidayet bulana.

Yazıklar olsun ki ona isyan eden bedbahta

Eyvahlar olsun ömürleri gaflet ile geçen ümmetlere!

Ey insanlar!

Hani dedeler, nerede babalar, hani hastalar ve ziyaretçiler? Nerede o bina kurup yükselten, yaldızlayıp süsleyen kavimler ?

Heni mal, hani evlat ?

Nerede o haddi aşıp azan, mal toplayıp biriktiren, hani dünya varlığına mağrur olanlar !

Bu kara toprak onları değirmeninde öğütüp toz etti, dağıttı. Kemikleri bile çürüyüp dağıldı.

Sakın onlar gibi gaflet yoluna girmeyin. Her şey fanidir. Baki olan ancak Allah’dır ki mabud ancak O’dur. O’nun eşi, benzeri ve ortağı yoktur.

Evvel gelip geçenlerde bize ibret alınacak şeyler çoktur. Büyük,küçük hep göçüp gidiyor. Giden geri gelmiyor. Şunu kesinlikle anladım ki herkesin başına gelen benim de başıma gelecek, ben de öleceğim.

Kus b. Saide, o anda kendisini dikkatle dinleyenler arasında, geleceğinden söz ettiği zatın bulunduğundan habersizdi. Pek yakında geleceğini müjdelediği Peygamber Efendimiz’le (s.a.v) görüşmek kendisine nasip olmadı ve ona peygamberlik verilmeden önce vefat etti.

Kaynak: Hüseyin Okur / Asr-ı Saadet Gençliği / bkz: 24-25

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı