Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Kutsal Kitaplar ve Özellikleri

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

31.05.2020
0
A+
A-

İlahi kitaplar, umumiyetle hacimleri ve hitap ettikleri kitlenin büyüklüğüne göre, suhuf (sahifeler) ve kitaplar olmak üzere iki grupta değerlendirilir.

SAHİFELER: Dar bir çevrede küçük topluluklara, ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde indirilen birkaç sayfadan oluşmuş küçük kitap ve risalelerdir. Kur’an-ı Kerim’de peygamberlere verilen suhuf-i üla’dan (ilk sahifelerden) bahsedilir. Ayrıca Kur’an da Hz İbrahim’e verilen sahifelerden ve onun soyundan gelen İshak, Yakub, Süleyman, Yusuf ve Zekeriyya (a.s) gibi peygamberlere verilen kitaplardan söz edilir ki bu da suhuf şeklinde ki küçük kitapların varlığını teyit etmektedir. Kur’an’da bunun dışında hangi peygamberlere ne kadar sahife verildiği açıklanmamıştır.

Peygamber Efendimiz’den (s.a.v), Hz Adem’e on, Hz Şit’e elli, Hz İdris’e otuz, Hz İbrahim’e on sahife verildiği nakledilmiştir. Peygamberlere verilen suhuflarda Cenab-ı Allah’ı tevhid ve tenzih, ahiretin dünyadan daha hayırlı ve baki olması, namaz ile kurtuluşa erme, saygı,vaaz-u nasihat gibi her dinin esas olan konuları vardır.

[ads1]

KİTAPLAR: Sahifelere göre daha hacimli ve kitap şeklinde olan, evrensel mesajlar içeren ve özel bir isimle zikredilen kitaplar ise; Tevrat, Zebur, İncil ve Kur’an-ı Kerim olmak üzere dört tanedir.

İlahi Kitaplar Hangileridir ve hangi Peygamberlere Gönderilmiştir

TEVRAT: Tevrat; İbranice bir kelime olup “kanun, şeriat ve öğreti” anlamlarına gelmekte olup Hz Musa’ya indirilmiştir. Bu kitabın aslının Allah kelamı olduğuna inanmak her Müslüman’a farz olup, bunu inkar etmek kişiyi küfre götürür. Zira Kur’an da Tevrat’ın Allah’ın mukaddes kitaplarından biri olduğu açıkça belirtilen bir husustur. Yüce Allah: “İçinde (insanlara) hidayet ve nur olan Tevrat’ı biz indirdik (Maide Süresi 44. Ayet)” şeklinde buyurmuştur.

Tevrat, Hz Musa aracılığı ile İsrailoğullarına gönderilmiştir. Ancak onlar tarihte yaşadıkları sürgün ve esirlik dönemlerinde Tevrat’ın Allah’tan gelen şeklini koruyamamışlardır. Tevrat’ın asıl nüshası kaybolunca, Yahudi din bilginleri tarafından kaleme alınan Tevrat nüshaları ortaya çıkmıştır. Bugün elde mevcut olan Tevrat tahrif edilmiş, bütünüyle ilahi kitap olma özelliğini yitirmiştir.

ZEBUR: Kelime olarak yazılı şey ve kitap anlamına gelen Zebur, Hz Davud’a indirilmiş olan ilahi kitabın adıdır. Bu konu da Kur’an-ı Kerim de şöyle buyrulur: “…Gerçekten biz, peygamberlerin kimini kiminden üstün kıldık. Davud’a da Zebur’u verdik (İsra Süresi 55. Ayet)”. Zebur; ilahi kitapların en küçüğü olup, yeni dini hükümler getirmemiştir. Zebur’un nazil olduğu şekliyle Allah kelamı olduğuna inanmak iman esaslarındandır.

[ads2]

İNCİL: Kelime olarak müjde, öğreti anlamına gelen İncil Hz İsa (a.s) indirilmiş kutsal kitabın adıdır. Bu kitaba da Allah’tan Hz İsa’ya indirildiği şekliyle inanmak imanın gereklerindendir. Kur’an-ı Kerim de bu ilahi kitapla ilgili olarak;

“Kendinden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı olarak peygamberlerin izleri üzerinde, Meryem oğlu İsa‘yı arkalarından gönderdik. Ve ona içinde, doğruya rehberlik ve nur bulunmak,önünden Tevrat’ı tasdik etmek, sakınanlara bir hidayet ve öğüt olmak üzere İncil‘i verdik (Maide Süresi 46. Ayet)”

Kur’an Nedir ve Tarifi Nasıldır?

KUR’AN-I KERİMAllah tarafından gönderilen ilahi kitapların sonuncusu olan Kur’an-ı Kerim, son Peygamber Hz Muhammed’e indirilmiştir.Sözlükte toplamak, okumak, bir araya getirmek anlamına gelen Kur’an terim olarak şöyle tarif edilir: Hz Peygamber’ e indirilen, mushaflarda yazılı, Peygamberimizden bize kadar tevatür yoluyla nakledilmiş,okunmasıyla ibadet edilen, insanlığın benzerini getirmekten aciz kaldığı ilahi kelamdır.

Peygamber’e indirilen derken Hz Mıuhammed (s.a.v) kasdedilmektedir. Tevatür yoluyla nakledilmiş olan derken, her devirde yalan üzerine birleşmelerini aklın imkansız gördüğü bir topluluk tarafından nakledildiği ve nesilden nesile böyle geçtiği için onun Allah’a ait oluşunun kesinliği ifade edilmektedir.

Okunmasıyla ibadet edilen derken de, okumanın ibadet olduğuna, namaz ibadetinde vahyedilen metnin okunması gerektiğine ve Kur’an tercümelerinin okunmasının caiz ve geçerli olmadığına işaret edilmektedir.

a-) Akademi Araştırma Heyeti / Bir Müslüman’ın Yol Haritası / Sayfa: 109-110

b-) Türkiye Diyanet Vaktı / İlmihal / C:2 / Ssayfa: 101-105

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.