Bilgi Kütüphanesi

Kutü’l-Amare

sponsor

Tarihimiz, vatansever, dürüst, cesur ve yüreği Allah ve Peygamber sevgisiyle dolu pek çok kahraman barındırır. Osmanlı Devletinin son döneminde, Kutü’l-Amare’yi İngilizlerden kurtaran Halil Paşa ve Medineyi canı pahasına savunan Fahreddin Paşa bu kahramanlardan sadece ikisidir.

Birinci Dünya Savaşı’na 1914 Kasım ayında katılmak zorunda kalan Osmanlı devleti pek çok cephede düşmanla savaşmak zorunda kalmıştı. Bazı cephelerde savaş kaybedilmiş fakat İngiliz ve Fransızların Çanakkale ve Geliboluyu ele geçirmelerine izin verilmemişti.

İngilizler, Bağdat’a ilerlemeyi hedefliyorlardı. Kutü’l- Amare’yi kuşattılar ve Osmanlı ordusu, savaş malzemesi eksikliği ve kuvvet yetersizliğinden 25 Eylül 1915’de bu bölgeyi kaybetti. Osmanlı kuvvetleri geri çekilerek savunmaya geçtiler,

23 Kasım’da tekrar hücum ettiler. İngilizler yaklaşık 4.500 kayıp verdiler ve Kutü’l- Amare‘ye çekildiler. İngilizlere destek için gönderilen yardım kuvvetleri de Osmanlı kuvvetleri karşısında direnemedi. General Townshend, Halil Paşa komutasındaki Osmanlı ordusuna daha fazla direnç gösteremedi ve 29 Nisan 1916’da kayıtsız şartsız teslim oldu. bu zafer, İngilizlere büyük bir darbe vurdu.

Diyanet

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı