Ahiret Hayatına İman
Trend

Mahşerden Önce Kabirdeki Sorgu

sponsor

Kabirde Sorulacak Sorular

Büyük fırtına yaklaşıyor. Her geçen gün zaman yenileniyor ama insan eskiyor ve var olan zamanını tüketiyor. Gün geçtikçe nefes sayıları azalıyor. Ölüm habercileri devrede, hastalanma, saçların dökülüp beyazlaşması, yakınlarından ölüm haberleri… Her şey ölümü haber veriyor insana ve insan ise ya uyumada ya da aldanışta bekliyor ölümü. Ölüm herkese yakın bir gerçeklik. Daha dünyadan ayrılmadan ve kıyametin (ölümün) kopmadan dön Rab’bine kulluğa.

Ey insanoğlu İlahi yasa her şeyin hesabının sorulacağını bizlere beyan etmektedir;

“Artık kim zerre ağırlığınca bir hayır işlerse, onun mükafatını görecektir. Kim de zerre ağırlığınca bir kötülük işlerse, onun cezasını görecektir.” (Zilzal 7-8) ilahi yasa işleyecek ve zerre haksızlık yapılmayacağı gün büyük fırtına yaklaşmakta… Ölüm kapıyı her an çalabilir ve Azrail her an canını alabilir. Bu nedenle insanın kabirdeki halinin nasıl olacağını bir hadis-i şerifte şöyle ifade edilmektedir:

Abdullah b. Ömer’den (r.a.) rivayet olunduğuna göre, Rasulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Sizden biriniz öldüğü zaman sabaha-akşam, (cennet ve cehennemde ona ait olan) oturağı kendisine gösterilir. Eğer ölü cennet ehlinden ise, kendisine cennet ehlinin oturağı gösterilir. Eğer ölü cehennem ehlinden ise, kendisine cehennem ehlinin oturağı gösterilir”  diye buyrulmaktadır. Acaba bizlere kabirde Cennet oturağı mı? Yoksa Cehennem oturağı mı? Gösterilecek bunun farkında mıyız?

Kabir insan için ya aydınlığa (Cennete) açılan bir kapı ya da karanlığa (Cehenneme) açılan bir kapı olacaktır. Kabir azabı haktır ve Kabir azabının hak olduğunu Efendimiz (s.a.v)’in bir hadislerinde şöyle ifade edilmektedir:

Hz Aişe (r.a)’den rivayet olunan hadis ise şöyledir:

“Yahudi bir kadın Hz Aişe’nin (r.a) yanına girmiş, kabir azabını zikretmiş ve ona şöyle demiştir: Allah seni kabir azabından korusun! Bunun üzerine HzAişe (r.a) Rasûlullah (s.a.v)’e kabir azabı hakkında sormuş, o da şöyle buyurmuştur:

“Evet kabir azabı vardır’ Hz Aişe -Allah ondan razı olsun- der ki: (s.a.v.)’i o günden sonra her kıldığı namazın ardından kabir azabından Allah’a sığınmadığını görmedim”

Efendimiz (s.a.v) kabir azabından her zaman Allah’a sığınıyor, acaba bizler de hal-i hazırda ve kemal-i afiyette kabir azabından Allah’a sığınıyor muyuz?

Kabirde bizleri bekleyen Münker ve Nekir melekleri, bizleri sorguya çekmek ve bizleri soruları ile terletmek için bekliyorlar, ilk sorguya çekilmeye hazırlıklı mısın?

Rabbin Kim?

Kabirde Rabbin kim diye sorulunca bu soruya cevap vermek için dünyada Rabbimize tam manası ile iman etmeli, O’nu iyi tanımalıdır. Allah’ın emirlerine uymak ve yasaklarından sakınarak hayat sürmeliyiz ki Münker ve Nekir meleklerinin Rabbin kimdir sorusuna cevap verme güç ve takatimiz olsun.

İnsanoğlu nasıl yaşarsa öyle ölür ve kabirde ki sorgusu da dünya da nasıl yaşadığı ile doğru orantılıdır. İnsanoğlu, Allah’ı dünyada iyi tanırsa ve O’na tam manası ile iman ederse kabirde Rabbin kimdir sorusuna cevabını kolayca verir.

Allah’tan başka ilah olmadığını kolayca söyler. Allah’a kul olanın cevabı bütün her şeyi yaratan, yaşatan Allah Teala olduğunu ikrar eder ve O noksanlıklardan ve eksikliklerden münezzeh olan Allah’dır der. Bu soruyu kolaylıkla cevap verir. Ve benim Rabbim Allah’dır diyecektir.

► Ey Müslüman! Kabirde Rabbin kimdir sorusunu cevaplamaya hazırlıklı mısın?

Kitabın Nedir?

Dünya hayatında Kur’an’ı Kerim’i rehber edinen ve O’nu hayatına uygulayan kişi bu soruya kolaylıkla cevap vere bilecektir. Aksi takdirde Kur’an’ın emirlerine uymayan ve yasaklanan şeylerden kaçınmayan bu soruya cevap veremeyecektir. Dünyada yaşarken Kur’an Allah tarafından indirilmiş ve zerresinden kürresine kadar hepsi Allah’tan geldiğine iman ettim yol rehberim kabul ettim diyen ve hayatına uygulayan kişi bu soruya kolaylıkla cevap verecektir. Ve benim kitabım Kur’an’ı Azimuşşan’dır diyecektir.

Ey Müslüman! Kabir de kitabın nedir sorusuna hazırlıklı mısın?

Dinin Nedir?

Yeryüzünde hak din sadece İslam dinidir. İnsanoğlu yeryüzün de yaşarken Allah katında geçerli olan hak dini bulamazsa, dini bulup o dini öğrenmezse ve o dine göre amel etmezse dinin nedir sorusuna cevap veremeyecektir. Kul Dinim İslam’dır diyebilmesi için o dine inanması ve o dinin kural ve kaidelerine göre amel etmesi ile mümkün olacaktır. Benim dinim Allah katında makbul olan hak din İslam’dır demenin yolu İslam Dinine göre yaşamakla olur. İslam dinini kabul eden ve o dine göre hayat süren kişi bu soruya kolayca cevap verecektir. Ve dinim İslam’dır diyecektir.

Ey Müslüman! Kabir de senin dinin nedir sorusuna hazırlıklı mısın?

Resulün Kimdir?

Benim Resulüm alemlere rahmet olarak gönderilen ve Hatemen Nebiyyin H.z Muhammed Mustafa (s.a.v.) Efendimiz olduğuna şahitlik etmektir. İnsanoğlu, Allah’ın hak olarak gönderdiği peygamber olduğuna şahitlik edebilmesi için mutlak manada efendimize inanmalı, O’nu her şeyden çok sevmeli, O’nun getirdiği risalete ve hak peygamber olduğuna mutlak manada inanmalıdır ki bu soruya cevap vere bilsin aksi takdirde cevap vermesi mümkün olmayacaktır. Efendimize inanan ve O’nun hak peygamber olduğunu kabul eden ve sünneti seniyyesine uyan kişiler bu soruya rahatlıkla cevap verecektir. Ve Resulüm Hz Muhammed Mustafa (s.a.v)’dir diyecektir.

Ey Müslüman! Kabirde Resulün kimdir sorusuna cevap vermeye hazırlıklı mısın?

Şeriatın Nedir?

Benim şeriatım Kuran, Sünnet, İcma ve Kıyas-ı Fukaha üzerine kurulu İslam şeriatıdır. İnsanoğlu Edille-i Şeriyyeye göre hayatını düzene sokmaz ise ve İslam şeriatine göre hareket etmez ise bu soruya cevap veremeyecektir. Edille-i Şeriyyeye göre hayatını tanzim edip düzene sokan, hurafe ve bidatlerden sakınan şeriatın nedir sorusuna kolay cevap verecektir. Ve benim şeriatim İslam şeriatıdır, diyecektir.

Ey Müslüman! Kabirde Şeriat’in nedir sorusuna cevap vermeye hazırlıklı mısın?

Hangi Ümmettensin?

Ben Hz Muhammed Mustafa (s.a.v)’in ümmetindenim ve ben O’ndan razıyım Ümmet olduğumdan dolayı O’ndan şeref duyuyorum. Hz Muhammed (s.a.v) peygamber kabul edenleri Allah birbirleri ile kardeş kılmıştır ve bu kardeşliğin manevi reisi Hz Muhammed Mustafa (s.a.v)’dir. İnsanoğlu Muhammed Mustafa’yı kabul etmemişse ve O’nu canında çok sevmemişse ümmet bilincinin ve İslam kardeşliğinin farkında değilse bu soruya cevap veremeyecektir.

Ama Efendimizi peygamber kabul eden ve onun yolunda gitmek şereftir düsturu ile hareket eden müminler bu soruya rahatlıkla cevap verecektir. Ve ben Hz Muhammed Mustafa (s.a.v) efendimizin ümmetindenim, diyecektir.

Ey Müslüman! Kabirde hangi ümmettensin sorusuna cevap vermeye hazırlıklı mısın?

Her kula dünyada kazandığına göre, ahirette muamele edilecektir.

Allah Kur’an-ı Kerim de herkes kazandığı karşılığında rehin olacağını şöyle buyurmaktadır:

“İman eden ve nesilleri de iman konusunda kendilerinin yoluna uyanlar var ya, biz onların nesillerini kendilerine kattık. Bununla beraber onların amellerinden hiçbir şey eksiltmeyiz. Herkes kazandığı karşılığında rehindir (Tur suresi 21)”

Madem Allah’ın Rahmeti Geniştir İbadete Ne Gerek Var?

 

İslam’a göre Ruh Beden Ve Çevre Temizliği

Kaynak: Emin Yavuzyiğit / UZMAN İMAM HATİP

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı