Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Makam ve Mevki Uğruna

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

09.09.2020
0
A+
A-

Mevki sevdasına tutulan kimsenin bütün gayreti, insanların kalplerini avlamaya çalışmaktır. Devamlı olarak kendini sevdirmeye, başkalarının takdirini ve övgülerini kazanmak için riyakarlık yapar. Söz ve davranışlarında milletin gözüne girmek için, her türlü yağcılığı ve dalkavukluğu yapar. Bu yapmacık davranış, ayrılık tohumunu ekmenin ve bozgunculuğun esasını meydana getirir.

Bu durum bazen ibadetlerde ihmalkarlığa, bazen de dikkatli olmaya yöneltir. Kalpleri fethedip anlayabilmek için, kendini tehlikelere atmaktan kaçınmaz. Bu sebepledir ki Peygamberimiz mal ve şerefin dine verdiği zararı, iki aç kurdun koyun sürüsüne verdiği zarara denk saymış, hatta daha fazla olduğunu buyurmuştur.Yine;

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Mevki sevgisi, suyun topraktan sebzeyi yeşertip büyüttüğü gibi, nifak tohumunu yeşertip büyütür.

Çünkü nifak, iş, ve söz ile, kalp ile bedenin uyum içinde olmamasıdır. İnsanların kalbini çalmak isteyen kimse, onlara karşı mutlaka nifak ve içten pazarlığa düşer ve kendi şahsında olmayan hasletleri onlara varmış gibi gösterir. İşte nifak budur. Mevki sevgisi insanı helak eden şeylerdendir. O gönülde yol almış bir alışkanlıktır ki, aynen mal sevgisine benzer. İlacı, bilgi ve amelin birleşmesinden ibarettir.

[ads1]

İlim, mevki sevgisinin neden olduğunu bilmektir. Buda insanların şahıslarına ve kalplerine hakim olmak içindir. Bunun faydasız bir şey olduğunu, bütün teferruatıyla geçen satırlarda açıklamıştık. Çünkü bu gerçekleşse bile, ölümle beraber o da bitecektir. Kalcı olan salih amellerden değildir. İnsanların hepsi sana secde etse bile, sonuçta secde eden de edilen de yok olur gider.

Böylece sende, senden önceki mevki hırsı (koltuk sevdasıyla) yanıp tutuşanların düştüğü aşağılık dereceye düşersin. Bu, dünyalık olan geçici mevki sevgisi uğruna, sonsuz hayatını mutlu kılacak olan dini terk etmek hiç doğru olmayan bir davranıştır.

Gerçek olgunluk ile hayali olgunluk arasındaki farkı ayırt edebilenlerin gözünde, mevki sevgisi (koltuk sevgisi) bir hiçtir. Bu mevkiyi küçük görme hali, ancak ahireti düşünenlerde olur. Ahireti aklına getirdikçe, dünya gözünde aşağılık bir varlık olur. Ölüm kendisi için hemen ödenen bir borç gibi olur ve adeta Hasan-ı Basrinin, Ömer b. Abdülaziz’e yazdığı mektuptaki davranış gibi bir durum alır.

Hasan-ı Basri, Ömer b. Abdülazize yazdığı mektubunda; Sanki sen, ölüm sana en son yazılıp, ölmüş olanlardan bilirsin demiştir. Bunu söylerken gelecek olan ölümü o anda yaşamıştı.

[ads2]

Ömer b. Abdülaziz verdiği cevapta diyor ki; Sende dünyaya hiç gelmemiş, ahiretten hiç çıkmamış gibisin.

İşte böyle insanlar dünyayı terk edip ahirete takva ile hazırlanır. Mutlu sonun muttakiler için olduğunu bilirler. Onlar dünyanın mevkisini, makamını sevmez, servetine önem vermezler. Fakat ne yazık ki insanların çoğu bunu düşünemedikleri için sonucu keşfedemezler. Böylece ufacık bir alan içinde dolanıp dururlar.

Yüce Allah buyuruyor ki; “Belki de dünya hayatını seçersiniz, ama ahiret (sizin için) daha hayırlı ve kalıcıdır (A’la Süresi’16-17)”

Ve başka bir ayet-i celile de yüce Allah buyuruyor ki; Asla hayır; doğrusu siz kolaylıkla elde edeceğiniz dünya nimetlerini seviyorsunuz. Ahireti bırakıyorsunuz. (Onu kazanmak için çalışmıyorsunuz) (Kıyame Süresi’20-21)”

Gerçek durumu bu olan kimseye düşen, bilgisi ile mevki sevgisinden kurtulmaya gayret etmektir. Mevki sahiplerinin önce dünyada uğrayacakları felaketleri aklına getirmelidir. Mevki sahibi olan herkes kıskanılır,hakkında tuzak hazırlanır.O da makamını muhafaza edebilmek için devamlı bir korku içindedir. İnsanların gözünden düşmemek için,çok dikkatli hareket eder.

Ama kalpler adeta kaynayan tencerenin hareketinden daha süratle hareket halindedir. Her an değişikliğe uğrarlar. Kalpler herhangi bir şeyin kabul edilmesinde veya reddedilmesinde son derece kararsız davranır. Kalpler üzerine kurulan sevgi, dalgalar üzerine inşa edilen binaya benzer. Temel oturmaz, bina da kurulmaz.

Mahşerden Önce Kabirdeki Sorgu

 

Hz Ali’nin Sözleri-2

Kaynak: İmam Gazali / el-İhya / C:3 / bkz: 811-812

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.