Kadın İlmihali

Mehir Ne Demek ve Mehir Olarak Ne İstenir?

sponsor

Kadın mehir olarak mal olmayan bir şeyi isteyebilir mi?

Cevap: İslam’da satışı veya kullanılması mübah olan her şey mehir olarak verilebilir. Taşınır veya taşınmaz mallar veya bunlardan  yararlanma hakkı, ziynet eşyası, standart (misli) olan şeyler bunlar arasındadır.

Mal olarak ekonomik karşılığı olmayan ve sadece dinen itaat olan (sevap kazanmaya vesile olan amel) bir şeyin mehir olarak verilip verilemeyeceği, Kur’an’ı veya dini hükümleri öğretmenin mehir sayılıp sayılmayacağı tartışılmıştır. Hanefiler mehrin maddi değeri olması ilkesinden hareketle bunu caiz görmezken bazı mezhepler Kur’an ve fıkıh öğretimi gibi mehir olabileceğini söylemişlerdir.

Kadının Dini Nikah Esnasında Mehir Olarak Kocasından Hacca Göndermesini  İstemesi

Kadının evleneceği erkekten mehir olarak kendisini hacca götürmesini istemesi konusu da ihtilaflıdır. Ancak hacca götürme maddi bir külfet gerektirdiği ve burada amaç erkeğin kadına hizmeti değil, hac masraflarının karşılama olduğu için bunun caiz olduğu görüşü tercih edilmelidir. Kadının mehir olarak muhatabının namaz kılmasını, oruç tutmasını, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları terk etmesini istemesi mehir olmaz. Bunlar zaten kişinin yerine getirmesi gereken görevlerdir.

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı