Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

Meleki Ve Şeytani İlham Nasıl Ayırt Edilir?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

20.09.2020
0
A+
A-

İhlasın üç derecesi vardır.

Birinci Derece Niyette İhsan: Bu, niyeti ilimle süslemek, kesin karar vermek ve halini temizlemek suretiyle gerçekleşir. Yani niyete ihsan üç hasletle meydana gelir

a-► Niyeti İlimle süslemek: Nefsi isteklerin kirlerinden, ilmin gerektirdiği şekilde ilimle süslenerek kurtulmak. Bu süsleme, ilmin cevap verdiği konulara göredir. İlim ise, akla ve şeriata tabi olmaktadır

b-► Kesin Karar Vermek: Kesinlik, niyeti kuvvetli ve sağlam yapmaktır. Yani, gevşekliği engelleyen ve niyetin devamını sağlayan bir azmin bulunmasıdır

c-► Halin Temizlenmesi: Bir işe yönelen kimsenin halini bu saf niyetini bozacak kir ve şüphelerden arındırmasıdır. Çünkü hal, niyetin doğduğu ve kendisine döndüğü kaynaktır. Aynı zamanda niyetin dayanağı ve yönlendiricidir. Niyet ve hal birbirinden etkilenir. Birinin temizlenmesi ve kötülüklerden arındırılması, diğerinin temizlenmesi ve arındırılmasıyla mümkündür.

İkinci Derece Hallerde İhsan: Hallerde ihsan; kaçar, değişir korkusuyla hallerin hakkına riayet etmek, insanlardan gizlemeye çalışmak ve saf hale gelmelerini sağlamaktır.

[ads1]

Riayet etmekten maksat; Hali değişir korkusuyla onları korumaktır. Çünkü haller bulut gibi geçip gider. Eğer onun haklarını gözetmezsen elden kaçıp gider. Haller düzeltmek, vefadan uzaklaşmak ve devamlı vefakarlıktır

Halleri gözetmek, kulu ilk gelişinde güzel karşılamakla (misafirperverlikle) olur. Çünkü haller misafir gibidir. Eğer misafir geldiğinde güzel karşılanmazsa orada konaklamadan çekip gider.

Halleri korumanın bir yolu da bir şeyi tamamen mülkiyeti altına alıp iyice yapışması, hiçbir yol kesici ve gasp edicinin onu elinden almasına izin vermemesidir. Haller muhafaza etmenin diğer bir yolu da dine uygun olduğu takdirde hallerin kuvvetine boyun eğmek, verdiği hükmü de kabul etmektir. Gizlemek için gereken ihtimamı göstermekle de haller muhafaza edilebilir. Hallerin bilinmemesi için mümkün olduğu kadar halleri insanlardan gizlemek gerekir.

Önemli bir maslahat, ihtiyaç veya delil getirmek gibi bir durum olmadıkça hallerini açığa vurmaz. Çünkü halleri sebepsiz yere açığa vurmanın sayılamayacak derecede sakıncası vardır. Ayrıca böyle yapmakla onları hırsız ve saldırganların önüne atmış olur. Sadıklara göre halini insanlara göstermek, ahmaklık ve acizliktir. Böyle yapmak nefsin ve şeytanın isteğidir. Sıdd ve azim sahibi kimseler hallerini, mallarını gizleyen hazine sahibi zenginlerden daha fazla gizlerler. Hatta bazıları kendilerini hiç hal sahibi değilmiş gibi gösterirler.

[ads2]

Mutasavvıflar, halini insanlara bildiren kimsenin süluk yolunu bulandırıp kirlettiği, ancak ihtiyaç, zaruret ve delil getirmek için insanlara gösterebileceği görüşünde birleşmişlerdir.

Hallerin sırf hale gelmelerini sağlamak, Kul hallerini düzeltmeye ve saf hale getirmeye çalışır. Çünkü hal bazen hak ve batıl ile karışır. Alimler ve basiretli kimseler dışında da hiç kimse bu farkı bilemez.

Ehl-i tarik şöyle demiştir: Kulun sağından gelen konuşma  ve fısıltılar çoğunlukla haktır. Çünkü ehl-i yemin, hak ehlidirler ve kitaplarını sağ taraflarından alırlar. Sırat köprüsü üzerinde görülen nurları da sağ taraflarındadır. Resulüllah (s.a.v) temizlik, taranmak, ayakkabı giymek ve bütün işlerinde sağdan başlamaktan hoşlanırdı. Namazda safın sağında olanlara Allah rahmet eder. Melekler de dua ederler. Haber verildiğine göre şeytan soluyla yer ve soluyla içer. İnsanoğlundan da nasibini sol tarafından alır. Bu yüzden sol taharet ve pisliği gidermek için kullanılır; helaya girerken önce sol ayakla girilir.

Hakla Batılı Birbirinden Ayıran Ölçüler Şunlardır

1-► Ayrıldıktan sonra insanı sevinçli ve neşeli bırakan her hal meleki bir haldir. Fakat ayrıldıktan sonra insanı tembel, uyuşuk, isteksiz ve kolunu kanadını kaldıramayacak kadar yorgun bırakan her hal ise şeytanidir.

2-► Kalpler Allah’ı tanıma, sevme, ünsiyet kurma, zikriyle mutmain olma ve O’nunla huzura kavuşma duygusu bırakan her hal ilahi ve melekidir. Bunların tersi ise şeytanidir.

[ads3]

3-► Sahibini Allah’a ve ahiret yurduna yönlendiren, cennetin güzellikleri ve cehennem dehşetini müşahede ederek adeta orada olduğu duygusunu meydana getiren her hal, ilahi ve meleki, bunun tersi ise şeytani ve nefsanidir.

4-► Dinin emirlerine uyma, ihlas ve sıdıkı tavsiye etme neticesinde ortaya çıkan her hal ilahi ve meleki, yoksa şeytanidir.

5-► Gönlü aydınlatan, göğsü ferahlatan, kalbi kuvvetlendiren her hal ilahi ve melekidir. Böyle değilse ise şeytanidir.

6-► Seni Allah’la buluşturan her hal Allah’tandır. Allah’tan ayıran, alıkoyan her hal ise şeytandandır

7-► İlahi hal, seni ancak Allah’a itaate ve O’na yaklaşmaya sevk eder. İlahi halin sebebi de kurbet (kulu sevdiğine yaklaştıran şeyler) ve taattir. Onu ortaya koyan ve bunlara yönelten de ilahi emirdir. Bunların tersi olan şeyler ise şeytanidir.

8-► Rahmani hal birbiriyle çelişmez, farklılık arz etmez, değişiklik göstermez. Bilakis birbirini destekler ve doğrular. Şeytani hal ise, bunun tam aksine birbirini yalanlar.

Üçüncü Derece İse Vakitte İhsan: Vakitte ihsan, Allah’ı müşahededen bir an olsun ayrılmaman, düşüncene hiçbir şeyi karıştırmaman ve devamlı Hakk’a yönelip devamlı O’na hicret etmendir.

Yani şühud halinden ayrılmamandır. Bunu da ancak nefislerinin kontrolünü ele geçirmiş, nefisle kalp, kalple Allah arasındaki uzaklığı, bu sınırların önüne dikilen yol kesicilerle mücadele ederek aşmış azim ehli başarabilir.

[ads4]

Düşüncene hiçbirşey karıştırmaman; yani Allah dışında hiçbir şeyle meşgul olmayıp sadece O’na bağlanmandır. Çünkü düşünceni Allah’tan başkasına bağlaman, sadıklara göre şirktir.

Devamlı O’na hicret etmendir; yani doğruluk ve samimiyetle Allah’a yönelen herkes O’na hicret etmiş demektir. Kulun Allah’a ulaşıncaya kadar bu hicretteng eri kalmaması ve devamlı O’na hicret halinde olması gerekir.

Her Kalbin Allah İçin Yaptığı İki Hicret Vardır.Her İkisi de Farzdır

1-► Tevhid, ihlas, yönelme, muhabbet, korku, ümit ve kullukla Allah’a hicret

2-► Verdiğine razı olmak, O’na teslim olmak, işini O’na havale edip O’nu hakem tayin etmekle Resulüne hicret. Kul zahiri ve batıni hükümleri Resulüllah (s.a.v)’in ışığından alır. Kulun bu hükümlere boyun eğmesi, zahiri karanlıkta kalan kervanın mahir bir rehbere boyun eğmesinden daha kolaydır.

Kimin kalbinde bu iki hicret yoksa başına küller dökülsün ve imanını yeniden kontrol edip gözden geçirsin. Kendisiyle iman arasına bir engel girmeden, sıratta surun arkasından çağrılmadan önce geriye dönüp onu imana götürecek bir nur arasın

Bakara Süresi Türkçe Meali

 

Kadınların ve Erkeklerin Avret Yerleri ve Sınırları

Kaynak: İbn Kayyım El-Cevziyye / Medaricu’s Salikin – Kur’ani Tasavvufun Esasları – / bkz 870-872

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.