Al-i İmran Süresi Meali ve TefsiriArkadaşlık / Dostluk

Müminler Kafirleri Dost Edinmesinler (Al-i İmran 28)

Al-i İmran Süresi 28. Ayet Meali

Müminler, müminleri bırakıp da kafirleri dost edinmesin. Kim bunu yaparsa Allah’la bağını koparmış demektir. Ancak kafirlerden gelebilecek bir tehlikeden sakınmanız başkadır. Allah, kendisine karşı gelmekten sizi sakındırıyor. Dönüş yalnız Allah’adır

Al-i İmran Süresi 28. Ayet Tefsiri

Yüce Allah mümin kullarını kafirlerle dostluk kurmaktan, müminleri bırakıp onlara sevgi ve muhabbet beslemkten men ediyor, sonra böyle yapanları tehdit ediyor. “Kim bunu yaparsa Allah’la bağını koparmış demektir”. Yani kim, Allah’ın bu yasağını çiğnerse Allah ile alakası kalmamıştır. Nitekim yüce Allah başka bir yerde şöyle buyuruyor:

“Ey inananlar! Benim de düşmanım, sizin de düşmanınız olanları dost edinmeyin.Onlar size gelen gerçeği inkar etmişken, onlara sevgi gösteriyorsunuz; oysa onlar, Rabbiniz olan Allah’a inandığınızdan ötürü sizi ve peygamberi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Eğer sizler Belim yolumda savaşmak ve rızamı kazanmak için çıkmışsanız onlara nasıl sevgi gösterirsiniz? Ben, sizin gizlediğinizi de, açığa vurduğunuzu da bilirim. İçinizden onlara sevgi gösteren kimse, şüphesiz doğru yoldan sapmıştır (Mümtehine 1)”

Yüce Allah yine, “Ey iman edenler! Müminleri bırakıp da kafirleri dost edinmeyin; (bunu yaparak) Allah’a, aleyhinizde apaçık bir delil mi vermek istiyorsunuz? (Nisa 144)” buyurur. Başka bir ayette de “Ey iman edenler! Yahudileri ve Hristiyanları dost edinmeyin. Zira onlar birbirinin dostudurlar (birbirinin tarafını tutarlar). İçinizden onları dost tutanlar, onlardandır. Şüphesiz Allah, zalimler topluluğuna yol göstermez (Maide 51)” “Kafir olanlar da birbirlerinin yardımcılarıdır. eğer siz onu (Allah’ın emirlerini) yerine getirmezseniz yeryüzünde bir fitne ve büyük bie fesat olur (Enfal 73)”

Yüce Allah daha sonra şöyle buyuruyor: “Ancak kafirlerden gelebilecek bir tehlikeden sakınmanız başkadır”. Yani, kim bazı beldelerde ve bazı vakitlerde onlardan bir zarar gelmesinden korkarsa, içinden ve kalbiyle değil, görünüşte onlara farklı gözükerek kendisini korumaya çalışabilir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 395

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı