Nisa Süresi MealiTefsir

Müminlerin Düşmanları Yahudilerin Bazı Özellikleri

sponsor

Nisa Süresi 44. Ayet Meali: Kendilerine kitabtan nasip verilenlere baksana! Kendileri sapkınlığı satın aldıkları gibi sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar!

Nisa Süresi 45. Ayet Meali: Allah düşmanlarınızı sizden daha iyi bilir. Gerçek bir dost olarak Allah yeter, bir yardımcı olarak da Allah kafidir

Nisa Süresi 46. Ayet Meali: Yahudilerden (olan düşmanlarınızı bilir). Onlar kelimeleri yerlerinden değiştirirler, dillerini eğerek, bükerek ve dine saldırarak (peygambere karşı) işittik ve karşı geldik, duymaz olası, Raina derler. Eğer onlar işittik, itaat ettik, dinle ve bizi gözet deselerdi şüphesiz kendileri için daha hayırlı ve daha doğru olacaktı. Fakat küfürleri sebebiyle Allah onları lanetlemiştir. Artık pek az iman ederler.

Nisa Süresi 44-45 ve 46. Ayet Tefsiri

Yüce Allah Yahudilerden (Allah’ın laneti kıyamet gününe kadar kesintisiz üzerlerine olsun) bahsederek onların hidayet karşılığında sapıklığı satın aldıklarını Allah’ın Peygamber (s.a.v)’e indirdiklerinden yüz çevirdiklerini, Muhammed (s.a.v)’in sıfatlarına dair ellerinde önceki peygamberlerden kalma bilgileri, karşılığında basit dünyalıklar elde etmek için bıraktıklarını bildiriyor.

sizin de yoldan sapmanızı istiyorlar!”. Yani, ey müminler, onlar sizinde Allah’ın size indirdiklerini inkar etmenizi ve üzerinde bulunduğunuz hidayet ve faydalı ilmi terk etmenizi ne kadar çok arzularlar. “Allah düşmanlarınızı sizden daha iyi bilir”. Yani, Allah onları sizden daha iyi bilir ve sizi onlara karşı uyarır. “Gerçek bir dost olarak Allah yeter, bir yardımcı olarak da Allah kafidir”. Yani, kendisine sığınan için dost, yardım isteyen için yardımcı olarak Allah (c.c) yeter.

kelimeleri yerlerinden değiştirirler“. Allah’ın kelamını kasten ve iftira ile ifade etmediği manaya yorumlar, Allah’ın kastetmediği anlamla tefsir ederler.

işittik ve karşı geldik“. Yani,  “Ey Muhammed, senin söylediklerini işittik ancak sana itaat etmeyeceğiz” derler. Mücahid ve İbn Zeyd böyle tefsir etmişlerdir ki, kastedilen manada budur. Bu söz, onların küfür ve inatlarında ne derece katı olduklarını, Allah’ın kitabını idrak ettikten sonra ve itaat etmedikleri halde Allah’ın kitabını tevil ettiklerini en güzel şekilde ifade etmektedir.

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 3 / bkz: 170

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı