Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz, Abdest Temizlik ve Diğer Hususlar

20.12.2020
0
A+
A-

Bir kimse abdest almak istediğinde, önce helaya girecek olursa, helaya sol ayağı ile girmesi gerekir ve BİSMİLLAH demelidir sonra da: Allahumme inni euzübike minel hubsi vel habaisi (Allah’ım! Murdar, necis, pis/iğrenç ve pisliğe bulanmış kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınırım demelidir)

Çünkü Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Doğrusu şu helalarda (hurma ve ot liflerinden yapılmış olan helalarda) şeytan hazır bulunur. Herhangi biriniz helaya girdiği zaman, kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın

Neden Sol Elle Taharet Alınır? Sağ Elle Taharet Yapmak Günah Mıdır?

Sağ el ile istinca / temizlik yapmak, makadını temizlemek mekruhtur, yanlış bir harekettir. Çünkü Hz Peygamber bizleri bundan nehyetmiştir. Sağ eli temiz işler için, sol eli de pis ve kirli şeyler için kullanmaya izin vermiştir. Hz Aişe’nin söylediğine göre Resulüllah (s.a.v): Sol elini heladaki temizlik ve diğer hoş olmayan kirli şeylerin temizliği için kullanırken, sağ elini de yiyecekleri için kullanırdı. Diğer bir rivayette: Sağ elini yeme, içme, giyinme ve namaz için kullanırdı. Bunun dışındaki şeylerde de sol elini kullanırdı.

İbrahim Nehai diyor ki: Anlatıldığına göre, sağ el kişinin yemesi ve içmesi için olup, sol eli de taharet/temizlik  ve sümkürmek içindir

İşte tüm bu anlatılan haber ve bilgilere dayanarak diyoruz ki: Bir kimsenin sağ eliyle tuvalet temizliğini yapması, sümkürmesi uygun bir hareket değildir. Ancak, kişinin sol elinde bir sakatlık olması hali müstesnadır. Eğer sol elde sakatlık varsa, bu takdirde sağ elini kullanabilir.

Kişinin, avret yerini Güneş’e ve Ay’a doğru açmaması ve avret mahallinin başkaları tarafından görülebilecek şekilde aydınlıkta durmaması gerekir. Tuvaletler dışında kalan yerlerde abdestini bozarken, Kıble’ye karşı yönelmemelidir. Şayet bir tuvalet yapılışta Kıble’ye doğru yapılmış ise, bundan herhangi bir sakınca yoktur

Tuvalet ihtiyacını giderirken, bu esnada konuşup mırıldanmamalıdır. Çünkü melekler kendisinden uzaklaşmışlardır ve ondan gizlenmektedirler. Kişi tam tuvalet esnasında eğer konuşur ve mırıldanırsa, meleklerin oraya dönmesine, zoraki gelmelerine sebep olabilirler. Çünkü, melekler kişinin konuştuklarını kayda almak isterler.

Bir kimsenin aynı zamanda küçük abdestini yaparken sidikten sakınması da gerekir. Çünkü Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: Gücünüz yettiğince sidikten/sidik serpintilerinden uzak durun. Çünkü kabir azabı genel olarak bundan ileri gelmektedir.

Bir kimse dışarıda, boş bir alanda tuvalet ihtiyacını gidermek istediğinde, tam yere oturur gibi olmadıkça, ayakta iken giysilerini aşağıya indirmesin,soyunmasın. Mümkün olduğunca örtünmeye gayret göstersin. Çünkü bizzat Hz Peygamber’in kendisi bunu emir buyurmuştur. Nitekim Resulüllah’a: Peki ya hiçbir kimse olmasa da mı? diye sorulması üzerine şöyle buyurmuştur:

Allah, kendisinden haya edilmeye çok daha layıktır, kaldı ki seninle birlikte, sana eza vermeyen iki arkadaşın/melek bulunmaktadır. Bu bakımdan senin de o ikisini rahatsız etmemen gerekir.

Heladan çıkınca önce sağ ayak ile çıkman gerekir ve bu esnada da şöyle demelisin:

Benden, bana eza veren, beni rahatsız eden şeyi çıkaran ve bana yararlı olanı da bırakan Allah’a hamdolsun

Abdest alırken de;

Bismillahi el-hamdulillahillezi ceale’l-mae tahuran (Bismillah! Suyu tertemiz temizlik maddesi kılan Allah’a hamdolsun) demelidir. Çünkü Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır: Kim abdest alırken Besmele çekerse, bu hareketiyle kamil manada bir abdest almış olduğu gibi, tüm bedenini de temizlemiş olur. Kim de besmele çekmeksizin abdest alırsa, abdestini kamil manada almamış olacağı gibi, bedenini de temizlememiş olur

Bir kimse ihtiyacını giderdikten sonra, temizliğini de yapınca (istinca), eğer dışarıda, sahrada ise, ya bir duvara veya yere vursun/sürtsün, sonra da yıkasın ki eza veren pis koku yok olmuş olsun. Bu, sünnet gereği bir iştir. Peygamberimiz şöyle buyurmuşlardır: Abdestsiz olan kimsenin namazı yoktur. Besmele çekmemiş olanın da abdesti yoktur.

Abdest alan kişi, parmaklarının arasını ovalamak, ayak topuklarını güzelce ovuşturarak su ile yıkamalıdır. Çünkü bunu terkedenlerle ilgili tehdit ihtiva eden ifadeler gelmiştir. Nitekim Hz Peygamber şöyle buyurmuştur: Vay ateşte yanacak olan o topuklara

Peygamberimiz: Ne mutlu o ovalama / ovma işini çok iyi yapanlara/müjdeler olsun güzel ovanlara. Bunun üzerine: Mutahallil kimlerdir denilince dedi ki: Yemekten sonra ağız ve dişlerini güzelce ovup temizleyenler ile, abdest alırken vücut organlarını iyi bir şekilde ovalayanlardır buyurmuştur

Kişinin abdestini aldıktan sonra şu duayı okuması müstehaptır

Sübhanekellahumme ve bihamdike. Eşhedu enla ilahe illa ente. Estağfiruke ve etubu ileyke. Ve eşhedu enne Muhammeden Abduhu ve Resulühu. (Allah’ım!. Sana hamd ederek, Seni tesbihte bulunarak, takdis ve tenzih ederim. Sen her eksiklikten beri ve uzaksın. Sen’den başka ilah olmadığına ve ancak Senin olduğuna şahitlik ederim. Sen’den mağfiret/bağışlanma dilerim. Sana döner tevbe ederim. Muhammedin’de Senin kulun ve Resulün olduğuna da şehadet ederim)

Kişi abdest alırken, kendisini sadece abdestine vermelidir. Bu sırada olmayacak şeyler konuşmamalıdır. Çünkü aldığı abdest ile Rabbini ziyaret etmeyi amaçlamaktadır. Mescide girince, saygı ve tazim ifadesiyle içeri girmelidir. Girerken önce sağ ayağını içeri atmalı ve bu sırada da şöyle yakarmalıdır:

Bismillahi. Allah’ım, bana rahmetinin kapılarını açık tut, günahlarımı bağışla. Gazabının kapılarını da üzerime kapa/bana gazap eyleme

Namaz kılarken huşu içerisinde namaz kılmalıdır. Çünkü yüce Allah şöyle buyurmaktadır: Gerçekten müminler kurtuluşa ermişlerdir. Onlar ki, namazlarında huşu içindedirler (Mü’minun 1-2)

Namaz içerisinde dikkatini sağa ve sola çevirmemelidir. Çünkü bulunduğu yer büyük bir makamdır ve kendisi de ulu bir Melik’in/Padişah’ın huzurundadır.

Kişi namaza başlamak istediğinde, önceden niyetini belirlemelidir. Kıldığı namazın hangisi olduğunu bilmelidir. Çünkü namaz ancak niyet ile caiz olur.

Namazdan sonra da, yapacağı duada önce kendisi için, sonra anne-babası için ve inanan bütün erkek ve kadınlar için duada bulunmalıdır.

Mescide, Camiye de saygılı olmak gerekir. Çünkü yüce Allah mescidler için şöyle buyurmuştur:

(Bu, kandil) birtakım evlerdedir ki, Allah (o evlerin) yücelmesine ve içlerinde isminin anılmasına izin vermiştir. Orada sabah ve akşam O’nu öyle kimseler tesbih ederler ki: onlar, ne ticaret ne de alış-verişin kendilerini Allah’ı anmaktan, namaz kılmaktan, zekat vermekten alıkoyamadığı insanlardır (Nur 36-37). Yani mescidlere tazim gerekir. Peygamber Efendimiz mescidlerde alış-veriş yapmaktan men etmiş ve yüksek sesle konuşmamalarını istemiştir. Bir kimse mescide girmek isteyince, ayakkabılarını her türlü pislikten ve kirden arındırarak girmesi gerekmektedir.

Kaynak: Ebu’l-Leys Semerkandi / Bostanü’l Arifin / bkz: 282-286

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.