Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır

02.01.2021
0
A+
A-

Nitekim Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v): Namazın farz olması, hac ve tavafın emredilmesi, ibadet yollarının bildirilmesi ancak, Allah’ı hatırlamak ve O’nu anmak içindir şeklinde buyurduğu rivayet edilmiştir

Şayet düşünecek olursanız eğer Allah (c.c)’ı anmanın, hatırlamanın başka bir yolu var mıdır/varsa bile ne kadar kalıcıdır ne kadar kabule ayandır orasını ancak Allah bilir.

Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki kişi Allah’ı anmak ve hatırlamak, ona secde etmek, acizliğini ortaya koymak ve üzerine yüklenen bu kulluk bilincinin ve şuurunun içinde olabilmesi için Yüce Allah; “Namaz belirli vakitlerde müminlere farz kılınmıştır. (1)” şeklinde buyurmuştur.

Kişi eğer yirmi dört saatin belirli zaman dilimini, Yüce Allah için ayırmayıp da onu tespih etmiyor, onu yüceltmiyor ve onu övmüyorsa eğer bu kişinin Allah’ı sevmesi, Resulünü sevmesi, O’nun yolundan gitmesi laftan başka bir şey değildir.

Gazali’nin deyimi ile; “Kalbinden Allah’ı geçirip sadece diliyle söyleyen kimse, Allah’a ulaştıracak yola girmedikten, kendini bu yola sokacak irade kuvvetini göstermedikten ve kesin olarak sağlam iman ve itikat üzere bulunmadıktan sonra, onun ağzıyla söylediği iman ediyorum” sözünün hiçbir kıymeti yoktur”.

Allah (c.c) namaz ile mallardan infak yapmayı birlikte çok anar. Çünkü zekat Allah’ın (c.c) hakkıdır ve ona kulluktur

“Allah (c.c) namaz ile mallardan infak yapmayı birlikte çok anar. Çünkü zekat Allah’ın (c.c) hakkıdır ve ona kulluktur. Namaz Allah’ı birleme, övme, şanını yüceltme, yalvarış,dua ve tevekkülü içerir. İnfak ise Allah’ın kullarına faydalı olmak suretiyle iyilik yapmaktır. Buna en layık olanlar ise akrabalar, aile efradı ile köle ve cariyelerdir ve akraba olmayanlar sonra gelir. Dolayısıyla vacip olan nafakalar/infaklar ile farz olan zekat Allah’ın (c.c) ‘kendilerine verdiğimiz mallardan Allah yolunda harcarlar’ buyruğu kapsamında yer alır (2)”

Sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) buyurmuştur ki;  “Ademoğlu secde ayetini okuyup secde ettiği zaman şeytan ondan uzaklaşıp, “Bu adama secde edilmesi emredildi; o da secde edip cenneti kazandı. Ben ise secde emredildiği zaman karşı çıktım ve cehennemi boyladım diyerek ağlar”

Allah’ın Kulu Üzerindeki, Kulun da Allah Üzerindeki Hakkı

Resulüllah (s.a.v): Allah’ın kullar üzerindeki hakkı üzerindeki hakkı kendisine ibadet etmeleri ve ona hiçbir şeyi ortak koşmamalarıdır. Eğer bunu yerine getirecek olurlarsa kulların Allah üzerindeki hakkı Allah’ın kullarını azaplandırmaması onların Allah üzerindeki hakkıdır ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise Resulüllah (s.a.v):

Yüce Allah buyuruyor ki: Ey Ademoğlu, sen vaktini bana ibadet için boşalt ki, senin kalbini zenginlikle doldurayım, fakirliğini de gidereyim. Eğer böyle yapmayacak olursan kalbini meşgalelerle doldururum ve senin fakirliğini de kapatmam.

Nitekim namaz İnsan ile Allah (c.c)’ın arasında bir tercüman kullanmaksızın kişinin Allah ile konuşmasıdır.

Bu konuşmayı ister saygı, edep, huşu ve hudu içinde gerçekleştir, istersen de başına buyruk hareket ederek sergile. Gösterdiğin özene, gösterdiğin ilgiye göre karşılık göreceksin. Gazali’nin dediği gibi

Allah katındaki yerini merak ediyorsan, kalbinde Allah’a verdiğin değere bak

Sen eğer Allah (c.c)’ın sana farz kıldığı en önemli ibadeti görevi şartlarına göre ifa etmeyip de kendi mantığına göre veyahut kendi beğenine göre kılacak olursan bu sefer de göreceğin ilgi de beklediğin mükafat da aynı şekilde gösterdiğin özen, gösterdiğin ilgi kadar olacaktır

Dünya ahiretin tarlasıdır misali. Ekersen biçersin. Ancak şurası da bir gerçek ki ektiğin ürünün bakımını ilaçlamasını vs vs yanlış yapacak olursan eğer bu sefer eline hiçbir şey geçmeyeceği gibi ettiğin masraf ve çabalarla yorulmaktan başka bir şey elinde kalmayacağı içindir ki Hz Peygamber (s.a.v):

Nice oruç tutan vardır ki, orucundan dolayı açlıktan ve susamaktan başka bir şeyi yoktur. Nice namaz kılan vardır ki, namazından dolayı uykusuzluktan ve sıkıntıdan başka bir şeyi yoktur buyurmaktadır. Zekilerin uykusu ve iftarları ne güzeldir buyurmuş ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v);

Şüphesiz ki namaz ancak, alçak gönüllülük, yalvarma, üzülme, hasret ve pişmanlıktır

Yine başka bir hadis-i şeriflerinde ise; “Namaz kıldığın zaman (arzularına ve hayata) veda eden kimse gibi namaz kıl” şeklinde buyurmuşlardır.

Yüce Allah: “Namaz belirli vakitlerde müminlere farz kılınmıştır (3)” buyurmuş ancak değişik ayet-i celileler de ise namaz kıldığı halde şartlarını yerine getirmeyenleri yererek “Vay haline şöyle namaz kılanların Ki onlar namazlarından gafildirler (Kıldıkları namazın değerini bilmez, namaza gereken ihtimamı göstermezler) (4)” ve devamla başka bir ayet-i celile de ise yüce Allah

“Vay onlara ki, ahirete inanmalarına rağmen, bile bile dünyayı ahirete tercih ederler. İnsanları Allah yolundan çevirir de o yolu eğri büğrü göstermek isterler. İşte onlar haktan, doğru yoldan çok uzak bir sapıklık içindedirler (5)” şeklinde buyurmaktadır.

“Yüce Allah ‘Amel etmişler, yorulmuşlardır (Gaşiye Süresi’3)’. Bu yüzler(in sahipleri) çokça amel etmişler, bu uğurda çokça yorulmuşlardır ama kıyamet gününde ise kızgın bir ateşi boylamış olacaklardır (6)”

“Allah Resulü (s.a.v), ashabına namaz kıldırmış ve kıraat esnasında bir ayeti okumamıştı. Namaz bittikten sonra sahabeye dönerek ‘Ben ne okudum? diye sordu. Sükut ettiler. Übeyy b. Ka’b’a (r.a) sordu .O da, Şu süreyi okudunuz ve falan ayeti atladınız. O ayetin neshedilip edilmediğini bilmiyorum dedi.

Bunun üzerine Allah Resulü (s.a.v) ‘Sen namaz ehlindensin ey Übeyy’ dedi. Sonra diğerlerine dönerek şöyle buyurdu:

Namaza gelip saflarını tamamlayan ve içlerindeki peygambere uyan, sonra da onun Allah’ın Kitabı’ndan ne okuduğunu bilmeyen kavimlerin hali nice olur! Böyle yapan ancak İsrail oğulları’dır. Onlar da sizin gibi yapmışlardı.

Bunun üzerine Allah Teala peygamberine şöyle vahyetmişti: Kavmine deki: Bedenlerinizle bana geliyor, dillerinizi bana veriyor ama kalplerinizi benden saklıyorsunuz. Tuttuğunuz bu yol batıldır (7)” ve Bir kutsi hadiste Allah Teala şöyle buyurmuştur:

Peygamberimiz (s.a.v);

Benden altmış yıl sonra öyle bir nesil gelecek ki onlar namazı bırakacak ve nefislerinin arzularına uyacaklar. Onlar bu sapkınlıklarının cezalasını görecekler. Daha sonra okudukları Kur’an boğazlarını geçmeyen bir nesil olacak.

Kur’an-ı üç kişi de okur:

Mü’min, münafık ve günahkar. Hadis-i şerifin senedinde ki Beşir der ki: Velid’e bu üç kişi kimdir? diye sordum.

∟ Münafık onu inkar eden,

∟ Facir onunla para kazanıp yiyen,

∟ Mümin ise ona iman edendir dedi.

ve son diyeceğimiz şudur ki yüce Allah’ın buyurduğu üzere “Hayır! İnsan, Allah’ın buyruğunu layıkıyla yerine getirmedi (8)”.” Biz onlara haksızlık etmedik, ama asıl kendileri öz canlarına zulmettiler (9)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Nisa Süresi 103) (2-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz: 214) (3-Nisa Süresi 103) (4-Maun Süresi 4-5) (5-İbrahim Süresi 3) (6-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:12 / bkz: 106) (7-Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:3 / bkz: 337) (8-Abese Süresi 23) (9-Zuhruf Süresi 76)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.