Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz Dinin Direğidir

02.01.2021
0
A+
A-

Namaz Mü’minin Miracıdır

Allah’a teslim olan erkekler ve teslim olan kadınlar, İslam dinine iman eden erkekler ve iman eden kadınlar, taatte devam eden erkekler ve taatte devam eden kadınlar, dürüst erkekler ve dürüst kadınlar, sabreden erkekler ve sabreden kadınlar, mütevazi erkekler ve mütevazi kadınlar, hayır yolunda infak eden erkekler ve infak eden kadınlar, oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve çok zikreden kadınlar var ya, işte Allah onlara mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır (1)”

“Ey oğul, namazın rüku ve sücudunda ve diğer farzları tadil-i erkan ile tamamla. Çünkü asr-ı saadette birisi namaz kılardı. Resulüllah onu rüku ve sücudunu tamam etmediğini görünce şöyle buyurdu: Bir kimse bu halinde ölürse benim dinim üzere gider, fakat amelinin kendisine faidesi olmaz buyurdu. Malumdur ki, namazı tadil-i erkanla kılmazsan namazın tamam olmaz. Namazı maskaraya almış olursun. Namazı tamam olmayan kimsenin dini de tamam olmaz. Nitekim Resulüllah (s.a.v): Namaz dinin direğidir buyurmaktadır. Direksiz din olmaz. Namaz müminin miracıdır (2)”

“Allah içinizden iman edip makbul ve güzel işler işleyenlere kesin olarak vaad buyurur ki: Daha önce müminleri dünyada hakim kıldığı gibi kendilerini de hakim kılacak, kendileri için beğenip seçtiği İslam dinini tatbik etme gücü verecek ve yaşadıkları korkulu dönemin arkasından, kendilerini tam bir güvene erdirecektir. Çünkü onlar, yalnız Bana ibadet edip hiçbir şeyi Bana şerik yapmazlar. Artık bundan sonra kim küfrana saparsa, işte onlar yoldan çıkıp Allah’a karşı gelmiş olurlar (3)”

Ne acıdır ki namaz kılmayanı zaten kılmıyor, ama namaz kılanı da namaza gereken özeni, gereken itinayı göstermiyor.

Havf ve reca yani ümit ve korku içimizde olmadığı gibi zaten ümit ve korku olmadıktan sonra ihlasın beklenmesi de çok zordur. Zaten asıl olması gereken ihlastır, ümit etmektir, korku beslemektir ama bunların hepsini teker teker kaybettik ve kafesten kurtulan bir kuş misali uçtu gitti. Elimizde sadece şekilden ibaret olan bir kafes kaldı. İşte bizim gibi avam tabakasının da yaptığı budur ki namazı şekilden ibaret sanıp da manevi olarak o ortamı hissetmemek ve yaşayamamak yada yaşamamaktır.

Nitekim Resulüllah (s.a.v): Allah’a, O’nu gözünle görüyormuşcasına ibadet et. Sen O’nu her ne kadar göremiyorsan da, O seni görmektedir ve Ser-i Sakati diyor ki: Sünnet üzere az amel, bid’atlarla işlenen çok amelden hayırlıdır. Hem takvayla yapılan amel nasıl az görülebilir ki buyurmaktadır.

Nitekim yine aynı şekilde İsra olayında Peygamber Efendimiz Burak’a binip yolculuk esnasında başları taşlarla parçalanan sonra eski haline dönüp tekrar parçalanan bir toplumu görünce Resulüllah Cebrail (a.s)’a bunların kim olduğunu sorunca Cebrail (a.s) bunların namazlarında gevşek davrandığını ve üşendiğini söylemiştir. Nitekim Yüce Allah bir ayet-i celile de

Vay haline şöyle namaz kılanların: Ki onlar namazlarından gafildirler (Kıldıkları namazın değerini bilmez, namaza gereken ihtimamı göstermezler) (4) şeklinde buyurmaktadır.

“Selman (r.a)’dan şu hadis rivayet edilmiştir: Namaz bir tartıdır. Her kim tartıyı hakkıyla yerine getirirse Allah Teala da onun tartısını hakkıyla ifa eder. Her kim de haksızlık ederse, Allah Teala’nın tartıda haksızlık edenlele ilgili ne buyurduğunu bilirsiniz (5)”

“Peygamberimiz (s.a.v); Her kim yalancı şahitliği ve emanetlere ihaneti terketmezse (şunu bilsin ki) Allah Teala onun (oruç tutarak) yeme ve içmeyi terketmesine muhtaç değildir buyurmuştur. Buna göre namaz ve oruçtan yegane maksadın günahlardan uzaklaşmak olduğu ortaya çıkmaktadır (6)”.

Yüce Allah buyuruyor ki;

Kitap’dan sana vahyolunanları oku, namazı ikame et; muhakkak ki namaz insanı her türlü hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. (Her an) Allah’ı anmak/Allah tarafından anılmak ise daha büyüktür. Allah yaptığınızı bilir.(7)

Bir kutsi hadiste Allah Teala şöyle buyurmuştur:

Her namaz kılan, namaz kılmış olmaz. Ben ancak azametim karşısında boyun eğen, arzularını haramlarımdan sakındıran, bana isyanda ısrarcı olmayan, açı doyuran ve açığı giydiren kimsenin namazını kabul ederim

“Doğrusu insan kendi şahsı aleyhine bir delildir, türlü türlü mazeretler öne sürse de (8)”. “Gerçekten insan cimri olarak yaratılmıştır, Başı derde düştü mü sızlanır durur, Ama servet sahibi olunca da pinti kesilir, Ancak namazlarını devamlı kılanlar böyle değildir, Onlar namazlarını devamlı ve düzenli kılarlar, Onlar o kimselerdir ki mallarında isteyen, Dilenene ve mahrum olana haklarını ayırırlar (9)” ayet-i celileleri de kulluğun sadece namazla bitmediğini ancak namazsız bir kulluğun da olmayacağını göstermektedir. “Sabır göstererek, namazı vesile ederek Allah’tan yardım dileyin. Gerçi bu çok zor bir iştir, fakat içi saygı ile ürperenlere değil (10) “.

Niçin Namaz Kılmıyorsun?

Neden namaz kılmıyorsun elin mi yok, ayağın mı sakat, gözün mü kör, kulağın mı sağır yoksa akıldan mı noksansın. Akıldan noksansan ne ala ancak diğer saydıklarımız bile namazı kılmana engel değil.

O halde yüce Allah’ın buyurduğu üzere:

“Ve bana ne mani var ki, beni yaratmış olana ibadette bulunmayayım? (11)”, “Haydin Allah’a boyun eğin denildiğinde, boyun eğmezler (12)”, “Hakkı yalan sayanların o gün, vay hallerine! (13)”.

Oysa yüce Allah diyor ki; “Biz, gelmesi yaklaşmış bir azabı bildirerek sizi uyarıyoruz. O gün gelecek, ve her şahıs önünde, yalnız yapıp ettiklerini bulup bakacak ve kafir: “Ah ne olurdu, keşke toprak olaydım!” diyecek (14)”.

O gün “…kulaklarınızın, gözlerinizin, derilerinizin, aleyhinizde şahitlik edecekleri bir günün geleceğine inanmıyor ve ondan sakınmıyordunuz, ayrıca siz, yaptıklarınızın çoğunu, Allah’ın bilmediğini sanıyordunuz, İşte Rabbiniz hakkında beslediğiniz bu kötü zandır ki sizi mahvetti de, o yüzden hüsrana uğrayanlardan oldunuz (15)”,

“Artık onları bırak, boş işlere dalsınlar ve oynaya dursunlar. O vaad olundukları günlerine kavuşacaklarına değin (16)”. Oysa “Böyle yapmakla Biz onlara haksızlık etmedik, ama asıl kendileri öz canlarına zulmettiler (17)”, “Kahrolsun insan, o ne kadar nankördür (19)”.

İşte “Kendilerinden sonra yerlerine öyle bir nesil geldi ki namazı zayi ettiler, şehvetlerinin peşine düştüler. İşte bunlar da azgınlıklarının cezasını bulacaklardır (20)”, “Çünkü Rabbinin azabı gerçekten korkunçtur (21)”.

“O gün zalimlere, mazeretleri fayda vermeyeceği gibi, onlardan taziye vermeleri de istenilmez (22)”, “Ancak tövbe eden, iman edip makbul ve güzel işler yapanlar cennete girecekler ve asla haksızlığa uğramayacaklardır (23)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Ahzab Süresi 35) (2-İmam Gazali Eyyuhel Veled / bkz: 61) (3-Nur Süresi 55) (4-Maun Süresi 4-5) (5-Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:3 / bkz: 329) (6-Ebu Talib el-Mekki / Kalplerin Azığı / C:3 / bkz: 321) (7-Ankebut Süresi 45) (8-Kıyame Süresi 14-15) (9-Mearic Süresi 19-25) (10-Bakara Süresi 45) (11-Yasin Süresi 22) (12-Mürselat Ssüresi 48) (13-Mürselat Süresi 49) (14-Nebe Süresi 40) (15-Fussilet Süresi 22-23) (16-Zuhruf Süresi 83) (17-Zuhruf Süresi 76) (19-Abese Süresi 17) (20-Meryem Süresi 59) (21-İsra Süresi 57) (22-Rum Süresi 57) (23-Meryem Süresi 60)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.