Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz Kılarken Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

29.11.2020
0
A+
A-

Namaz; sahibi ile azrail arasında şefaatçi, sahibinin mezardaki kandili, üzerinde yatacağı döşeği, Münker ile Nekir adlı sorgu meleklerine vereceği cevap ve kıyamet gününe kadar ki arkadaşıdır.


Yine namaz; kıyamet günü sahibini altına alan gölgelik, başının tacı, giyeceği elbise, önünde koşacak nur, cehennemle arasına gerilecek perde, Yüce Allah’ın huzurunda müminlerin güvenilir dayanağı, mizanın iyilik kefesini baskın çıkaracak bir ağırlık, Sırat köprüsünün geçiş belgesi ve cennetin anahtarıdır. Çünkü namaz tesbihden, hamdden, ta’zimden, Kur’an okumaktan ve duadan meydana gelmiştir.

Hasan el-Basri’nin (r.a) bildirdiğine göre Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ‘Kıyamet günü kulun ilk hesaba çekileceği konu namazdır.eğer kul namazlarını tam olarak kılmış ise geriye kalan hesabı kolay geçer. Eğer kulun namaz konusunda bir eksiği görülürse, yüce Allah meleklerine şöyle buyurur: Bakın bakalım, eğer kulumun nafile namazı varsa, farz namazlardan olan borçlarını nafileleri ile tamamlayın. Eğer farz borçları nafileleri ile karşılanabilirse o kulun geriye kalan hesaplaşma konuları bu şekilde görülmeye devam eder’ (1)”.

Bu açıklamaya göre; namaz kılmayanların bir an önce namaza başlamaları yüce Allah’ın “Çünkü namaz belirli vakitlerde müminlere farz kılınmıştır. (2)” buyurduğu, Ancak namaz kılanların da “…namazı hakkıyla eda edin,… (3)” ve “Sana vahyedilen kitabı okuyup tebliğ et, namazı hakkıyla ifa et! (4)”.

Ancak başka bir ayet-i celile de ise Yüce Allah namaz kılanlara şöyle bir ithamda bulunmaktadır:

Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki,  onlar namazlarını ciddiye almazlar. (5)” ve “Kendilerinden sonra yerlerine öyle bir nesil geldi ki namazı zayi ettiler, şehvetlerinin peşine düştüler. İşte bunlar da azgınlıklarının cezasını bulacaklardır. (6)”  ve “Sonra bunun arkasından kalpleriniz katılaştı, artık onlar taş gibi, hatta ondan da katı! (7)”. Evet şimdi biraz düşünelim ve şöyle bir yaklaşımda bulunalım;

Yüce Allah namaz kılın, hakkıyla eda edin diye belirtmenin yanı sıra bunun kendisi için bir çok faydaları olduğu ve bunun ahirette karşılığının Yüce Allah tarafından kat kat ödeneceği ve yine Allah’ın izniyle cennete girmesi için bir vesile olacağı gerek Kur’an-ı Kerim de gerekse hadis-i şeriflerde mevcuttur.

Ancak Yüce Allah;

Neden Yazıklar olsun o namaz kılanlara ve namazlarını zayi edenlerin cezaya çarptırılacakları” şeklinde bir tenkit ile namaz kılanları uyarmaktadır.

Namaz kılmayanın büyük bir günaha girdiği aşikardır ancak aynı şekilde namaz kılanların da böyle bir günaha girmeleri de mümkündür. Çünkü :” onlar namazlarını ciddiye almazlar ve namazı zayi ettiler” buyurmaktadır.

Yine aynı şekilde bir hadis-i şeriflerinde;

“İnsanlardan en kötü hırsız, namazından çalandır” buyurmaktadır. Namazdan çalmakla “Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar. (8)” arasında çok yakın bir bağlantı vardır.

Hırsızlığın en Kötüsü Namazdan Çalmak


1-► Peygamberimiz Hz Muhammed (s.a.v) buyurmaktadır ki; “Namaz dinin direğidir. Onu terk eden şüphesiz ki dini batmış olur”. “Rukü ile secde arasında (ayağa kalkarak) belini doğrultamayan kimseye, Yüce Allah kıyamet gününde bakmaz” buyurduğu rivayet edilmektedir.

2-► Yüce Allah “Sana vahyedilen kitabı okuyup tebliğ et, namazı hakkıyla ifa et!  Muhakkak ki namaz, insanı, ahlak dışı davranışlardan, meşru olmayan işlerden uzak tutar. Allah’ı namazla anmak, elbette en büyük fazilettir. Allah bütün işlediklerinizi bilir (9)” buyurmaktadır. Ancak olmaması gerektiği halde insanlar seni değerlendirirken seninle beraber senin sahip olduğun dini inançlarını da beraberinde değerlendiriyorlar.

Nice namaz kılanlar var ki Allah kabul etsin ama namazın hemen arkasından sanki Rabbine karşı olan kulluk görevi bitmiş gibi nefsine göre davranarak; ağzından küfür düşmediği, gözü zinadan sakınmadığı gibi kendisi de boş işlerle uğraşmaktan, hatta boş olmayıp günah olan işlerle meşgul olmaktan geri durmuyor. Oyun kağıtları ve oyun taşları ile meşguliyet vb gibi.

Oysa Peygamber Efendimiz (s.a.v): Nice oruç tutan vardır ki, orucundan dolayı açlıktan ve susamaktan başka bir şeyi yoktur  Nice namaz kılan vardır ki, namazından dolayı uykusuzluktan ve sıkıntıdan başka bir şeyi yoktur buyurmaktadır. Bu yüzdendir ki her an yüce Allah’a karşı kulluk bilinci ve şuuru içerisinde olmalıyız.

3-► Kur’an-ı Kerimde mealen Lokman (a.s): “Evladım, namazı hakkıyla ifa et, iyiliği yay, kötülüğü de önlemeye çalış, ve başına gelen sıkıntılara sabret! Çünkü bunlar azim ve kararlılık gerektiren işlerdendir (10)” şeklinde evladını öğütlemektedir. Ancak ne acıdır ki başımız sıkıştığı zaman Allah’a yöneliyoruz, Allah’ın huzurunda duruyoruz, başımız secdeye gidiyor.ancak başımızdan sıkıntı duyduğumuz o musibet gidince hiçbir şey olmamış gibi hayatımıza devam ediyoruz.

Oysa “Rabbiniz buyurdu ki: “Bana dua edin ki size karşılık vereyim. Zira Bana ibadet, yani dua etmeyi kibirlerine yediremeyenler, zelil ve rezil olarak cehenneme gireceklerdir (11)” buyurmaktadır.

4-► Resulüllah (s.a.v): “Ben yedi kemik üzerine secde etmekle emrolundum.alın -eliyle de burnunu işaret etti-, iki el, iki diz kapağı ve iki ayağın uçları” şeklinde buyurmaktadır.

5-► Namazı herhangi bir zaruri özür olmaksızın geciktirmek, vaktinden sonraya bırakmak da insanların yapmış olduğu hatalardandır. Oysa İbn Mesud Resulüllah (s.a.v)’e: Ey Allah’ın Resulü! Allah’ın en sevdiği amel hangisidir diye sorunca Resulüllah (s.a.v): vaktinde kılınan namazdır buyurdu. Sonra hangisidir diye sorunca; ana-babaya iyilik yapmaktır. Daha sonra hangisidir diye sorunca bu seferde Allah yolunda cihattır buyurdu ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

Şüphesiz ki vaktin son kısmında kılınan namaz kazaya kalmış değildir, fakat ilk vakte göre yitirdiği üstünlük, bütün dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır  ve yine başka bir hadis-i şerif de “Vaktin ilk kısmının, son kısmına oranla üstünlüğü, ahiretin dünyaya olan üstünlüğü gibidir.”

6-► “Senden rızık istemeyiz (Ta’ha Süresi’132). Yani namazı dosdoğru kılacak olursan ummadığın yerden rızık sana gelecektir. Nitekim yüce Allah şöyle buyurmaktadır: ‘Kim Allah’tan korkarsa ona bir çıkış yolu ihsan eder ve ona ummadığı bir yerden rızık verir (Talak Süresi’2-3)’.

‘Ben cinleri de, insanları da ancak bana ibadet etsinler diye yarattım. Onlardan bir rızık da istemiyorum, bana yemek yedirmelerini de istemiyorum. Çünkü şüphesiz ki Allah’tır  hem rızkı veren, hem de pek çetin kudret ve kuvvet sahibi olan (Zariyat Süresi’56…58)’. İşte bundan dolayı yüce Allah ‘Senden rızık istemeyiz. Sana rızkı biz veririz’ buyurmaktadır  (12)”

7-► Namaz kıldıktan sonra kabul mudur, değil midir endişesi yok her nedense. Kıldın mı kıldım. Oysa “Yüce Allah’ın ‘Onun rahmetini umar, azabından korkarlar (13)’ buyruğuna gelince: Hiç şüphesiz havf ve reca olmadıkça ibadet tamam olmaz. Havf (korku) ile kişi yasaklardan uzak kalır, reca (rahmet ümidi) ile de kişi itaatlere yönelir (14)”. Nitekim yüce Allah “Onlar namazlarında tam bir saygı ve tevazu içindedirler (15) şeklinde buyurmaktadır

Namazda Aklımıza Gelen Vesveselerin Giderilmesi


8-► Geçen bölümlerde üzerinde durulduğu üzere namaza durduğun zaman aklına olduk olmadık konular ve işler gelir. Her ne kadar bunlardan imkansız olmasa da bizler gibi avam tabasından olanlar için bu çok zordur ama etkisini azaltmak o kadar zor değildir. Seni namazda meşgul edecek işlerle bağlantını kestikten sonra, gelen vesvesenin tesiri o kadarda etkileyici olmayacaktır.

Bahsettiğim husus şudur ki; dünya malına karşı elinizden geldiği kadar soğuk bakın ve durabildiğiniz kadar uzak durun. Çünkü dünya malına ihtiyacından fazlasını gerektirecek şekilde bağlanırsan eğer şeytanın vereceği vesvese ve zarar eline geçen ve geçecek olan maldan daha fazla olacaktır ki buda senin namaz kılarken huşu içerisinde olmana engel olacaktır.

Nitekim Peygamberimiz (s.a.v); Kalbi hayır dolu, zahid ve alim bir kişinin iki rekat namazı, Allah Tealaya uzun boylu ve devamlı ibadet edenlerin ibadetinden daha sevimlidir buyurmuştur ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise Peygamberimiz (s.a.v); Namazı ihlas ile kılınız. Çünkü yanınızda bulunan melekler işlediğiniz amelleri, namazı ve taatı alıp, göğe çıkarırlar. Yolda melekler o taatı ve namazı görürler.

Birinci kattaki melekler yalan söyleyenlerin, ikinci kattaki melekler namaz kılarken dünya işleriyle meşgul olanların, üçüncü kattaki melekler de kendisini ve gönlünü büyük gören kimselerin, dördüncü kattaki melekler kendisine bakıp kibirlenenlerin, beşinci kattaki melekler haset edenlerin, altıncı kattaki melekler şefkat ve merhametten mahrum olanların, yedinci kattaki melekler de hırs ve tamahkar olanların namazlarını geçirmezler, geri çevirirler”

9-► Peygamber Efendimiz (s.a.v): “Bir çok insan var ki kıldığı namazın altıda, hatta onda biri bile kendisi için yazılmaz. Ancak (Allah huzurunda olduğunu) bilerek kıldığı kısmı yazılır” ve yine “Kul namaza kalktığı zaman nefsi, yüzü ve kalbi Allah’a dönmüş ise, yeni doğmuş gibi günahlarından sıyrılmış olarak namazdan çıkar”.

Yine İslam büyüklerinden Ammar b.Yasar diyor ki;

“İnsanın kıldığı namazdan, ancak aklının namazda olduğu kısmı yazılır. Yine aynı şekilde; Ebu’l Aliye’ye sordular; Yüce Allah; Kıldıkları namazdan habersiz olanlar (Maun Süresi’5) ayeti ile kimi kastediyor. Şu cevabı verdi; Kaç rekat kıldığını bilmeyecek derecede namazdan uzak olanları kastediyor.

Abdülvahit b. Zeyd diyor ki: Kulun, ancak Allah’ın huzurunda olduğunu bilerek kılacağı namazdan dolayı sevap kazanacağı hususunda alimler fikir birliğine varmışlardır. Hatırlayacak olursak eğer yüce Allah:”Artık kim azdıysa. Ahireti unutup dünya zevkini tercih ettiyse, Onun varacağı yer, olsa olsa cehennemdir! (16)” buyurmaktadır.

Canı İstemediği Halde Namaz Kılan Kişinin Durumu


10-► Bedenen yüzünüzü kıbleye döndüğünüz halde, manen kalbinizi ters istikamete çevirerek kıldığınız namazın ne size hayrı dokunacaktır nede faydası olacaktır. Nitekim Üveysü’l-Karani’nin şöyle dediği rivayet edilir: Allah’ı (c.c) tasdik etmedikçe, ona göklerdeki ve yerdeki bütün yaratıkların ibadeti kadar ibadet etsen kabul etmez şeklinde buyurmaktadır. Tabi ki doğrusunu ancak Allah bilir.

11-► Sanki daha önemli bir işi varmış gibi, hemen aceleden bitirmek için uğraşırlar yada istemeye istemeye namaza kalkarlar, namaz kılmak ağırlarına gider yada önemli mazeretler hariç sünnetleri terk ederler sadece farzlarla yetinirler. Nitekim Peygamber Efendimiz (s.a.v):  “Benim sünnetimi beğenmeyen benden değildir” şeklinde buyurmuştur.

Nitekim Allah’u-Teala da şöyle buyurmaktadır: “Namaza ancak üşene üşene gelirler. (17)” ve yine “Onlar namaza kalkarken üşene üşene kalkarlar, müminlere gösteriş yaparlar. Yoksa aslında Allah’ı pek az hatırlarlar.(18)”. Bu yüzdendir ki başka bir ayet de şöyle buyrulmuştur: “Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, onlar namazlarını ciddiye almazlar. (19)”.

12-► Ancak özetle şunu demek isterim ki; Namazda tadil-i erkanı terk etmeyin, kıyamda (ayakta) iken bacaklarınızı fazla ayırmayın (erkekler için geçerli, bayanların bitişik olması gerekir) ve aynı şekilde kıyamda iken ayaklarınız birbirine paralel olsun. Sağ ayağın batıya, sol ayağın doğuya bakmasın.

13-► Daha detaylı bilgi için Namazın İçindeki ve Namazın Dışındaki Şartlar konularına bakarak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Kaldı ki ibadetin tam ve doğru olabilmesi için de fıkıh bilgisi şarttır.

Aksine Hz Ali (r.a) dediği gibi; “Anlamayarak yapılan ibadette, anlamı düşünülmeyen okumada hayır yoktur”

İbn Abbas (r.a)’ın; “Anlamını düşünerek huzur ve huşu içinde kılınan iki rekat namaz, kalbin habersiz olduğu akşamdan sabaha kadar kılınan namazdan hayırlıdır” sözüne istinaden kalbin huzur ve mutmain olması için, kendimizi tam mahiyeti ile ne kadar aklımıza dünyevi düşünceler gelecek olsa da bunları en az seviyeye indirmek için Allah korkusunu ve sevgisini tam mahiyeti ile kalbimize yerleştirmek için ilim öğrenmek zorundayız. Yani okuyup öğrenmeliyiz.

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İmam Gazali-Ebü’l Leys es-Semerkandi / Faziletler Kitabı / bkz: 88) (2-Nisa Süresi 103) (3-Bakara Süresi 83) (4-Ankebut Süresi 45) (5-Maun Süresi 4-5) (6-Meryem Süresi 59) (7-Bakara Süresi 74) (8-Maun Süresi 4-5) (9-Ankebut Süresi 45)  (10-Lokman Süresi 17) (11-Mü’min Süresi 60) (12-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /C:7 / bkz: 198) (13-İsra Süresi 57) (14-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /C:6 / bkz: 425) (15-Mü’minun Süresi 2) (16-Naziat Süresi 37-39) (17-Tevbe Süresi 54) (18-Nisa Süresi’142) (19-Maun Süresi 4-5)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.