Namaz İlmihali

Namaz Kılmanın Önemi

Muhterem Müslümanlar!

Dinimizin direği namaz, İslam’ın beş temel esaslarından biridir

Namaz günah ve kusurlarla kirlenen gönüllerimizin aydınlanmasına katkı sağlayan bir ibadettir. Onunla gönül sarayımız yüce Yaratana yaraşır hale gelir.

Namazla özümüze, kimliğimize döneriz. Yüce Mevla’ya sığınmanın haz ve lezzetini, var oluşun sebep ve hikmetini, düşüncelerin enginliğini, vakitlerimizi kıymetlendiririz. Şüphesiz namaz, yakarışın, sığınışın, ilahi huzura kabulün en güzel biçimidir.

Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bir gün;

Sizden herhangi biriniz kapısı önünde bir nehir bulunsa ve o kimse bu nehirde günde beş defa yıkansa kendisinde kirden bir şey kalır mı? diye sorunca oradakiler; Hiç biz iz kalmaz Ya Resulüllah deyince Peygamber Efendimiz (s.a.v) de: İşte beş vakit namaz da buna benzer. Allah namazla günahları siler buyurmuştur.

Değerli Müminler!

İnsana, zaman zaman dünyanın aldatıcı lezzet ve meşgaleleri ile kulluk bilincinden uzaklaşabilir. Her şeyin hesabını Allah’a vereceğini, ölümü, cennet ve cehennemin varlığını unutabilir. İşte ruh ve beden bütünlüğü içinde kılınan beş vakit namaz da, bu gafleti yok ederek müminin bilinç iradesini canlı tutar. Bu itibarla namaz, Allah ile olan bağımızın sürekliliğini sağlar, insana daima Allah’ı hatırlatarak kalplere sorumluluk duygusunun yerleşmesine vesile olur.

Nitekim Cenab-ı Hak, Ankebüt Süresi 45. ayette şöyle buyurur:

Resulüm! Sana vahyedilen Kitabı oku ve namazı da dosdoğru kıl. Çünkü namaz, insanı hayasızlıktan ve kötülükten alıkoyar. Allah’ı anmak (olan namaz) elbette en büyük ibadettir. Allah, yaptıklarınızı bilir.

Değerli Müminler!

İbadet, ilahi huzura kulluğun arzı, Rabbin bize sunduğu sayısız nimetlerin şükrüdür.

İbadet, imanın alamet, kalbin nuru, ruhun kuvveti, malın ve bedenin temizliğidir. Mümin bu sayede yüce Allah’ın manevi huzuruna yükselir.

O halde müminin miracı olan namaz ibadetine önem verelim. Onu bütün beden ve gönül varlığımızla Allah’a yönelerek huşu içinde kılalım

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 207-208

Aşağıdaki konular ilginizi çekebilir. Bakmak ister misiniz?

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı