Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,0549
EURO
9,6436
ALTIN
451,53
BIST
1.403
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Sağanak Yağışlı
22°C
Bursa
22°C
Sağanak Yağışlı
Perşembe Gök Gürültülü
19°C
Cuma Çok Bulutlu
17°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Parçalı Bulutlu
23°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları

23.12.2020
0
A+
A-

Namaz kılmayana kız vermek, namaz kılmayanların işlerini görmek, hasta bile olsa halini sormak, cenazesine gitmek, taşımak, komşuluk etmek, bir mahallede durmak, seve seve görüşmek ve sevişmek yani yakınlık kurmak caiz değildir.

Nitekim namaza gevşeklik gösterenler yani namazı mühimsemeyip hafife alanlar birçok azap ve cezaya uğrarlar.

Dünyadaki Cezalardan Birincisi: Ömründen bereket kalkar. Yani ömründen hayır ve menfaat görmez. Çeşitli hastalıklar, çeşit çeşit aşağılıklar, çeşit çeşit hakaretler ve zilletler içerisinde hayat sürer. Kimseden saygı görmediği gibi, çeşitli mahrumiyetler ve zaruretlere müptela olur. Sıhhatinden hiçbir hayır ve menfaat göremez.

Bir memlekette vesair ülkelerde daima ve daima hastahane, tımarhane ve hapishanede gördükleriniz, namazına devam etmeyen veya kıldığı namazda gevşeklik gösterenlerdir. Bu gibilerin, bu gibi yerlerde hiç birisinde, ne burada ne de diğer memleketlerde namazı terkedenlerden ve namaza gevşeklik gösterenlerden başkasını ya hiç göremezsiniz yada çok nadir görürsünüz.

Bunun gibi her yerde zahmetli, yorucu ve ağır işlerde çalışanlar da çoğunlukla yine namaz kılmayanlardır. Namaza devam edenler, namazın şartlarını yerine getirenler, her yerde ve herkesin yanında hürmet, haysiyet ve itibar sahibidirler. Her işte, bu gibiler arkadaşları ve akrabaları arasında seçilmiş ve saygılıdırlar. Aşağı, çirkin, süfli ve ezici işlerde çalışanlar genellikle namaz kılmayanlar veya namaza gevşeklik gösterenlerdir.

İkincisi Sima-i salihin, yüzünden alınır. Yani Cenab-ı Hakk’ın hizmetinde bulunmaya yarar kimselerin simalarında kendi yaratılışlarındaki güzellik ve cemalden ayrı olarak bir başka güzellik ve cemal vardır ki, namaza gevşek davrananlar her ne kadar güzelleme ve süslenme sebeplerine başvursalar da, hergün defalarca hamama girip çıksalarda, türlü türlü çeşit çeşit süslü ve yeni elbiseler giyseler de yine bu güzellik ve cemale kavuşamaz ve bu simaya bürünemezler.

Her çeşit güzel kokular sürünseler de, kendilerine hasıl olan Yahudi kokusuna benzer kokuyu hissedebilenlerden gizleyemezler. Bu kokuyu duyanlar vardır. Nitekim Yahudiler, Yahudiliğe mahsus olan kokudan, İslama gelip İslam dinine karar kılmadıkça kurtulamayacakları gibi, namazı terk edenler de namaza devam ve şartlarına riayet etmedikçe kurtulamazlar.

Sima-i salihin ancak namaza devam edenlerde bulunur. Bunu anlayanlar çok veya az bulunur. Hatta bu işin ehli olanlar, geçirilen namazın hangi vaktin namazı olduğunu bilebilirler.

Namaza devam edenler, uzun zaman hamama gitmeseler de, yıkanmasalar da bunlar gibi hayli zaman çamaşır değiştirmeseler de, vücutları, elbise ve çamaşırları kirlenmez. Namazı terk edenler aksine sık sık hamama gitseler de çamaşır değiştirseler de o nezafet ve o zerafete sahip olamazlar.

Üçüncüsü Namaz Kılmayanın Allah Teala hiçbir ameline sevap vermez. Yani günde müteaddit defalar sadaka verse, birçok yetim sevindirse, yedirse, giydirse ,günlerce Kur’an-ı Kerim hatmetse, birçok defalar hacca gitse başka buna benzer ibadet, taat ve iyilikler yapsa, Cenab-ı Hak ona zerre kadar bile ecir ve sevap yazmaz. Dünya ve ahirette bir ecre sahip olamaz. Bütün işleri ve amelleri boştur.

Allah Teala o vakitleri namaza mahsus kıldığından bu vakitleri namazda geçirmeleri elbette ki lazımdır. Bu vakitleri Allah Tealanın tayin ettiği şekilden ve düzenden çıkarma zulmünde bulundukları için namazı terk edenlerin her işinden, dünyevi ve uhrevi yaptıklarından iyilik, hayır ve bereket kalkar.

Dördüncüsü Allah Teala namaz kılmayanların dualarını kabul eylemez Allah Teala çağırılınca ‘Lebbeyk: Söyle yapılsın’ buyurur. Namaz kılmayan Allah Tealanın bu sevabından mahrumdur. Onun duası kabul olunacak makama getirilmez. Yani herhangi bir engel çıkarda geride bırakılır. Kabul olunacak yere ulaşmaz. Tıpkı dünya işlerinde istida (dilekçe) yazan bir kimsenin dilekçesinin bir yerde takılıp esas yerine ulaşmaması gibidir.

Beşincisi Bütün mahlukat kendisine kızar ve düşman olur. Hepsinin merdududur. Salihler, yani mü’minler Allah Tealaya yar olanlar namaz kılanlardır. Ancak bunlar hayır ve berekete ve rahmete vesile olurlar. Namazda, Adem (a.s)’ın yaratılmasından yeryüzünde mümin kalıncaya kadar, bütün müminlerin ve dolayısıyla bütün mahlukatın da hakları vardır. Namaz terkedilince, Hakk’ın rahmeti örtülü kalır. Rahmetin gelmesine değil kesilmesine sebep olduğundan bütün mahlükat namazı terkedene buğz ve düşmanlık eder.

Altıncısı Salihlerin dualarında hissesi olmaz. Yani Müslümanların dualarının bereketinden mahrum kalır. Yani hisse, pay alamaz. Vefat etse, mezarı önünden geçen bir Müslümanın okuduğu fatihalardan gerektiği gibi faydalanamaz, pay alamaz. Allah Teala böylelerini, uluhiyet makamında özel hizmet için sayılan namaza almadığından, Hakka hizmetten kovulmuş ve bu hizmet için verilecek olan faydalardan mahrumlardır.

Kaynak: Vesiletü’n Necat -saadet yolu- / bkz: 146-148

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.