Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Namaz ve Nefis

20.12.2020
0
A+
A-

Önceki bölümlerde de geçtiği üzere Yüce Allah Hz Adem’i en üstün sıfatta yaratırken kendisine bir takım emir, yasaklar ve yükümlülükler yüklemiştir ki bunlardan ilk emir ve yasak da kendisi cennette iken, Yüce Allah’ın kendisine yasakladığı ağaca yaklaşmaması üzerine başlamıştır. Nitekim Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah şöyle belirtmektedir:

Ve dedik ki: “Adem! Eşinle birlikte cennete yerleşin, oradaki nimetlerden istediğiniz şekilde bol bol yeyin, sadece şu ağaca yaklaşmayın. Böyle yaparsanız zalimlerden olursunuz (1)”.

Başka bir ayet’de ise; “Sana gelince Adem, seninle eşin cennete yerleşin, istediğiniz her tarafından yeyip içip yararlanın. Yalnız sakın şu ağaca yaklaşmayın! Böyle yaparsanız zalimlerden olursunuz.(2)”.

Ancak şunu da belirtmek istiyorum ki Hasan-ı Basri’nin şöyle dediği rivayet edilmiştir; “Adem istemeden veya unutarak Allah’a isyan etmiştir, Yani farkında olmadan unutarak Allah’ın kendisi için koyduğu yasağı ihlal etmiştir” Nitekim zaten sizlerinde bildiği üzere tövbesinin kabul edildiği Kur’an-ı Kerim’de mevcuttur ki ısrarla işlenilmediği sürece Allah Teala kullarının bütün günahlarını bağışlamayı kullarına vadetmiştir. Tabi ki doğrusunu Allah bilir.

Yüce Allah’ın insanlara yüklediği yükümlülük ve sorumluluklardan birisi de insanın Rabb’ine karşı kulluk görevlerine yerine getirmesi için yükümlü tuttuğu namazdır. Yani Rabb’ine secde etmesidir. Hak Teala buyuruyor ki;

Çünkü namaz belirli vakitlerde müminlere farz kılınmıştır (3)

Ancak ne acıdır ki nakit olanı veresiye olana tercih ettiğimiz için bunu da terk ettik yada ettiler. Yaptığın ibadetin karşılığı bu dünyada değil de ahiret de bir karşılığı olduğu için, dünyalık peşine koşarak nakit olanı veresiye olana tercih ettik. Acaba neden diye hiç kendinize sordunuz mu? Bunun sebeplerinden bazılarını sıralayacak olursak eğer;

a-► Ahirete olan inancın ya yok olması yada çok zayıf olması.

b-► İnsan yapısı itibariyle gözüyle gördüğüne inanır. Ahiret hayatını, cennet ve cehennemi gözle görmediği için de şüphe içindedir. Oysa bunları gözünle görecek olsan, dokunabilecek olsan o zaman da imtihanın bir mahiyeti anlamı olmaz. Nitekim Allah Teala bir şeye var diyorsa bir şeyin gerçekleşeceğini vaad ediyorsa eğer mutlaka vardır ve mutlaka gerçekleşecektir. Şuanda gerçekleşmemiş olması yarın da meydana gelmeyecek anlamına gelmez ve şüphesiz ki :”Allah Teala’dan daha doğru sözlü kim vardır? (4)”

c-► Allah korkusunun ve sevgisinin tam mahiyeti ile kalbimize yerleşmemiş olması. Sürekli olarak Allah’ın rahmetinden bahsederiz. Ancak azabının şiddetli oluşundan nedense kimse bahsetmez. Rahmetinden de azabından da şüphemiz yok ancak insan nefsi itibariyle menfaati icabı hangisi nefsine tatlı geliyorsa ona meyleder ve onu tercih eder. Nitekim Allah Teala “O halde sizi dünya aldatmasın ve çok hilekar şeytan da sizi Allah ile aldatmasın, Allah’ın affına güvendirmesin! (5)” buyurmuştur. Nefsin isteklerine karşı çıkmak için de nefsi terbiye etmek gerekir. Nefsi terbiye etmek için de ot gibi gelip ot gibi gitmeyeceksin. Okuyacaksın, öğreneceksin ve öğrendiğin ile amel edeceksin.

Ana konumuza tekrar dönüş yapacak olursak eğer şeytan insanı namaz konusunda da aldattı. Nasıl ki kendisi secde etmediği için lanetlenmiş bir şekilde cennetten kovuldu cehennemi hak etti, aynı şekilde kendisi ile beraber insanları da secde etmekten alıkoyarak kendisi ile beraber cehenneme girmesi için mücadeleye girdi. Kısmen de olsa bu konuda başarılı oldu.

“O vakit meleklere: “Adem’e secde edin!” dedik. İblis dışındaki bütün melekler secde ettiler. İblis bunu yapmadı, kibrine yediremedi ve kafirlerden oldu. (6)”. O bir defa secde etmediği için cennetten kovuldu, peki biz insanlar günde beş defa secde etmemiz emrolunduğu halde bunu yapmayanların hali ne olur hiç düşündünüz mü ?.

İblis böbürlendi, kibirlendi, üstünlük tasladı kendince ve buna istinaden de ayet de belirtildiği üzere kafirlerden oldu. Şeytan Allah’ın emrine bir defa muhalefet etti, insan ise Rabbine günde yüzlerce defa isyan ediyor. Ancak ne acıdır ki bunu yapmasına rağmen yine de vicdani muhasebe yapmıyor.

Gece oluyor yatıyor, gündüz kalkıyor çalışıyor. Ondan sonra da çalışmak da ibadettir gibisinden bir cümle ile kendisi mazeretlerin arkasına gizleniyor. Peki hiç düşünmeyecek misin ? Kimin için çalışıyorsun. Kendin için mi çalışıyorsun yoksa Allah rızası için mi?

Yüce Allah buyuruyor ki;

“Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Adem’e secde edin! diye emrettik. İblis’in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı.(7)”.

İsterseniz şöyle bir örnek verelim.

Yaratan yaratılana tabi olabilir mi ? Bunu kabul edip de zaten evet yaratan yaratılana tabi olur diyenlerin ya akli dengeleri bozuktur yada dinden çıkmış kafirlerdir. Çalışmak için bir işe gireceksin. Gidip patrona diyeceksin ki oğlum git şunu getir git bunu getir demek gibi bir şey olur yaratanın yaratılana tabi olması.

Yüce Allah; Bana secde et dedi;

Ademoğlu; Kendi nefsine uydu

Yüce Allah; Harama el uzatma dedi;

Ademoğlu; Haram helal demeden ne geçerse midesine doldurdu

Yüce Allah; Zina etmeyin dedi;

Ademoğlu; Hayvanların yapmadıklarını bile yapar oldu

Yüce Allah; Namahreme bakmayın dedi;

Ademoğlu; Tam aksine ne gördüyse gözlerini diker oldu.

Yüce Allah; Oruç tut dedi;

Ademoğlu; Sonuç ortada anlatmaya gerek yok görüyorsunuz.

Yüce Allah; Belirli vakitlerde size namaz farz kılındı dedi;

Ademoğlu; Her vakti kendine göre değerlendirip benim kalbim temiz dedi.

Peygamberimiz Hz Muıhammed (s.a.v) buyuruyor ki;

Beş vakit namazı Allah kullarına farz etmiştir. Eksiksiz olarak rükünleri ve adabına uygun olarak o namazları kılan kimseyi, Yüce Allah cennete koyacağını vaat etmiştir. İstenildiği gibi bu namazları kılamayan kimseye Yüce Allah’ın hiçbir sözü yoktur. Dilerse onu azap eder, dilerse cennetine koyar.

Hadise istinaden Hak Teala namazı adabına uygun kılanlar için kendilerine bir vaat de bulunmuş kendilerini cennete koyacağına dair söz vermiştir ki Hak Teala da verdiği sözden dönmez. Hadis de belirtilen “İstenildiği gibi bu namazları kılamayan” kısmı konusunda ise namaz kılmayanlar demiyor dikkat edecek olursanız eğer, namaz kılıp da istenildiği şekilde kılamayanlar diyorsa eğer buda adabına uygun şekilde namazı ikame edemeyenler kastediliyor.

Tabi ki Hak Teala namaz kılanı cehenneme koyacağı gibi, kılmayanı başka güzel bir amelinden dolayı cennette de koyabilir. O’nun ilminden, bilgisinden sual olunamaz. Hak Teala iyiyi de kötüyü de kullarına göstermiştir ve Resulü’nün dili ile kullarına bildirmiştir. Tercih kula kalmıştır. Tabi ki doğrusunu ancak Allah bilir.

Namazın Önemi Hakkında Hadisler

Namazın önemi hakkında ağır tehditler vardır. Bazı hadis-i şerifleri belirtecek olursak bazıları

a-► Namazını kılmadan Allah’a yaklaşan kimsenin diğer iyiliklerine Allah değer vermez.

b-► Namaz dinin direğidir. Onu terk eden şüphesiz ki dini batmış olur

c-► Temizliğini tam yapıp, vakitleri içinde beş vakit namaza devam eden kimseye (o namaz) kıyamet gününde ışık ve delil olur. Kim namazını kılmazsa Firavun ve Haman ile beraber haşrolunur

d-► Kasten bir namazı terk eden, Muhammed (A.S)’ın zimmetinden (onun ümmetinden) uzaklaşmış olur.

Evet …!!!

Ademoğlunu, tüm insanlık alemini, görünen ve görünmeyen her şeyin yaratıcısına itaat etmeyip de kendi nefsi arzularımıza göre hareket edecek olursak eğer sonumuz acı bir azaptır

Sevgili Peygamberimiz bir hadis-i şerif de buyuruyor ki;

Ademoğlu secde ayetini okuyup secde ettiği zaman şeytan ondan uzaklaşıp, “Bu adama secde edilmesi emredildi; o da secde edip cenneti kazandı. Ben ise secde emredildiği zaman karşı çıktım ve cehennemi boyladım diyerek ağlar

Yüce Allah buyuruyor ki;

Biz her millete bir peygamber gönderdik. O da “Allah’a ibadet edin, tağuttan uzak durun!” dedi. (8)

Tağut: İnsanları Allah’ın emir ve yasaklarına değil de, kendi emir ve yasalarına uydurmaya çalışan azgın lider anlamındadır

Yüce Allah buyuruyor ki; Evet birçokları, bildiklerinden değil, sırf heva ve hevesleriyle halkı saptırıyorlar. Muhakkak ki Rabbin haddi aşanları pek iyi bilmektedir. (9)

Yüce Allah buyuruyor ki; Eğer dileseydik, onu o ayetler sayesinde yüksek bir mevkiye çıkarırdık, lakin o, dünyaya saplandı ve hevasının esiri oldu. Onun hali tıpkı köpeğin durumuna benzer: Üzerine varsan da dilini sarkıtıp solur; kendi haline bıraksan da yine dilini salar solur! İşte bu, tıpkı ayetlerimizi yalan sayan kimselerin misalidir. Sen olayı onlara anlat, olur ki düşünüp kendilerine çekidüzen verirler. (10)”

“Allah ve elçileri karşısında büyüklenenler, dünya hayatında mağlup edildikleri gibi, ahirette de hep zillet içerisinde bulunacaklardır. En çok ihtiyaç duydukları anda bile yaptıkları iyiliklerinin hiçbir hayrını göremeeycekler. Sonuçta ateşte buluşanlar, birbirlerine uyup Hak’tan sapanlar birbirlerini suçlayacaklar. Her kötülüğün baş teşvikçisi şeytan da aralarında olacaktır. Onu da suçlamak isteyecekler ama, şeytanın itiraf ettiği gerçekler, asıl suçlunun kim olduğunu ortaya koymaya ve mücrimleri susturmaya yetecektir (11)”

Yüce Allah buyuruyor ki; Münafıkların durumu tıpkı şeytanın durumu gibidir. Çünkü şeytan insana inkar et der. İnsan inkar edince de: Ben senden uzağım, çünkü ben alemlerin Rabbi olan Allah’tan korkarım, der (12)”

Yüce Allah buyuruyor ki; Şeytan onları etkisi altına aldı da kendilerine Allah’ı anmayı unutturdu. İşte onlar şeytanın yandaşlarıdır. İyi bilin ki şeytanın yandaşları hep kayıptadırlar. (13)”

Yüce Allah buyuruyor ki; Kim Rahman’ı zikretmekten gafil olursa, yanından ayrılmayan bir şeytanı ona musallat ederiz. (14)”

Aslında ayetlerin sayısı oldukça fazla ve örneklerde bir o kadar çoktur. Ancak vazgeçmeyecek de olsanız yada vazgeçemeyecek de olsak en azından kulluk görevlerimizi yerine getirme hususunda zaafiyet göstermeyelim . Müzikmiş ,internetmiş , gezmekmiş tozmakmış vs vs bunlara saatlerce vakit ayırıyorsan eğer 15 dakikanı da Yüce Allah için ayıracak olsan ne kaybedersin. Aksine kaybetmek değil, bir çok kazancın olacaktır.Ama Ademoğlu, peşin olanı peşin olmayana tercih ettiği için Yüce Allah’a itaat etmeyi unuttu.

Eğer sen de Rahman’ı unutmaktan gafil olup kendi heva ve arzularına uyarsan Zuhruf Süresi’36 da belirtildiği üzere Yüce Allah’da o zaman sana bir şeytan musallat eder ki Allah cümlemizi böyle bir akıbetten korusun. Bu musallat kötü arkadaş mıdır? İblis midir? Kendi nefsinin arzu ve esiri olmak mıdır orasını bilmiyorum ama bunların üçü de insanı helak edecek unsurlardır

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Bakara Süresi 35) (2-A’raf Süresi 19) (3-Nisa Süresi 103) (4-Nisa Süresi 87) (5-Lokman Süresi 33) (6-Bakara Süresi 34) (7-A’raf Süresi 11) (8-Nahl Süresi 36) (9-En’am 119) (10-A’raf 176) .(11-M.Zeki Duman / Beyanu’l Hak / C:2) (12-Haşr Süresi 16) (13-Mücadele Süresi 19) (14-Zuhruf Süresi 36)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.