Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

Namazı Hiçbir Koşulda Bırakmayın

sponsor

Bakara Süresi 238 ve 239. Ayetin Tefsiri

Bakara Süresi 238. Ayet Meali: Namazlara ve orta namaza devam edin. Allah’ın huzuruna saygı ve bağlılık içinde durun

Bakara Süresi 239. Ayet Meali: Eğer (bir şeyden) korkarsanız (namazlarınıza) yaya yahut binmiş olarak (kılın). Güvene kavuştuğunuz zaman, siz bilmezken Allah’ın size öğrettiği şekilde O’nu anın (namaz kılın)

Tefsiri: Yüce Allah namazları hep vaktinde kılmayı, kurallarına riayet etmeyi ve vakitlerinde eda etmeyi emrediyor

Orta Namaz

İmam Ahmed b. Hanbel, Ali (r.a)’tan şöyle nakleder. Allah Resulü (s.a.v) Ahzab gününde (Hendek Savaşında): Kafirler bizi orta namazdan, ikindi namazından oyaladılar. Allah (c.c) onların kalplerini ve evlerini ateşle doldursun buyurdu. Sonra onu akşam ile yatsı arasında kıldı (kaza etti)

İmam Taberi tefsirinde şöyle der: … da Kabisa b. Züeyb’den, onun şöyle dediğini rivayet etmiştir: Orta namaz, akşam namazıdır. Baksana sayıca ne en azı ne de çoğudur. Yolculukta da kasrı yapılmaz. Hz Peygamber (s.a.v) de onu ne vaktinden sonraya bırakmış,ne de öne almıştır.

Allah (c.c): ‘Allah’ın huzuruna saygı ve bağlılık içinde durun’ buyuruyor. Yani huzurunda korku ve saygı içinde, kendinizi zelil ve hakir görerek, boynu bükük bir halde durun. Bu emir, aykırı düştüğünden dolayı, namazda konuşmamayı gerektirmektedir.

Bu yüzden Hz Peygamber (s.a.v); Namazda iken İbn Mes’ud’un selamına cevap veremeyince, ona mazeretini böyle açıklamıştır: Şüphesiz namazda büyük bir meşguliyet vardır

Hz Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Şüphesiz namazda insan kelamı konuşmak olmaz. Namaz tesbih (tenzih etme), tekbir (yüceltme) ve Allah’ı zikretmekten ibarettir..

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 2 / bkz: 229-241

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı